کد خبر: 4075
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۳

معرفی رکوردداران معوقات بانکی

معرفی رکوردداران معوقات بانکی

گروه بازارپول : مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بانک‌های ملی، پارسیان و تجارت را دارای بیشترین معوقات بانکی اعلام کرد

مدیر گروه بازارهای مالی مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به انتشار گزارش جدید این مرکز درباره معوقات بانک‌ها گفت: بر این اساس از مجموع ۸۷ هزار میلیارد تومان معوقات تسهیلات غیرجاری بانک‌ها، بانک ملی با ۱۳ هزار میلیارد تومان، پارسیان و تجارت نیز هر کدام با ۱۱ هزار میلیارد تومان دارای بیشترین معوقات نظام بانکی کشور هستند.
سلیمانی افزود: بدهکاران بانکی بالای ۱۰۰ میلیارد تومان ۶۱ نفر هستند که با ۱۵ هزار میلیارد تومان بدهی ۱۹ درصد کل بدهکاران تسهیلات غیرجاری را شامل می شوند.
وی در ادامه تصریح کرد: ۱۱۰ نفر نیز بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی دارند که در مجموع با ۷۵۰۰ میلیارد تومان ۹ درصد بدهکاران را تشکیل می دهند.
مدیر گروه بازارهای مالی مرکز پژوهش‌های مجلس، تفاوت نرخ سود بانکی با میزان تورم، ضعف در نظارت پیشینی بانک‌ها، وجود مشکلات در صدور اجرایی ثبت و مراحل رویه‌های قضایی، تلاش بدهکاران برای ثبت اموال خود به نام دیگران، نبود اعتبارسنجی برای مشتریان و تهدید به اعلام ورشکستگی از جانب برخی بدهکاران را از مهم‌ترین راه‌های وجود حجم انبوه معوقات بانکی بر اساس گزارش‌های به دست آمده برشمرد.
سلیمانی افزود: در بسیاری از کشورها معوقات بانکی کمتر از ۲ درصد کل تسهیلات اعطا شده را شامل می شود اما در کشور ما این رقم به ۱۵ درصد می‌رسد که این نشان از وضع بغرنج این مسئله در نظام بانکی دارد.
وی درباره نتایج به دست آمده از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نیز گفت: مرکز به عنوان بازوی پژوهشی مجلس گزارش یاد شده را در اختیار نمایندگان قرار خواهد داد تا بتواند به آنان در اصلاح نظام بانکی به ویژه در نحوه پرداخت تسهیلات و بازپرداخت آن کمک کند.