کد خبر: 99571
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۸
گروه : ایران / جهان / سیاست

معرفی حقوق بشر اسلامی در برابر اسلام‌هراسی

معرفی حقوق بشر اسلامی در برابر اسلام‌هراسی

خبرگزاری ایکنا نوشت: آیت‌الله عباس کعبی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی درباره مشخصات و ویژگی‌های حقوق بشر آمریکایی گفت: مبنای حقوق بشر مورد ادعای آمریکا، استکبار، زورمداری و تحمیل ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی و فرهنگی جامعه آمریکایی بر سایر ملت‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌‌هاست.

هفته حقوق بشر آمریکایی؛ فرصتی برای افشای چهره آمریکایی‌ها

وی اظهار کرد: در متن حقوق بشر آمریکایی حق فطری بشر در شناخت خدا، ایمان به خدا، عبادت و بندگی خدا، نقش خدا در نظام هستی و زندگی انسان و آثار حضور خدا در زندگی فردی و اجتماعی نادیده گرفته می‌شود. در واقع پایه این نوع حقوق بشر، الحاد و بی‌دینی است و بر این مبنا آن‌ها در مسائل نظری و عملی دچار تناقض هستند و در عمل این دوگانه‌های تناقض‌‌آمیز آمریکایی در نقض حقوق بشر بر همگان روشن شده و از این منظر هفته حقوق بشر آمریکایی به معنی افشای نقض حقوق بشر از سوی نظام استکباری آمریکاست.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران، مشارکت آمریکا در کودک‌کشی و جنایت و ایجاد فقر، قحطی و محاصره انسانی در یمن، حمایت و پشتیبانی تجهیزاتی و مالی داعش و مشارکت با این گروه تروریستی در کشتار وحشیانه انسان‌ها و نادیده گرفتن حتی حقوق انسانی مردم آمریکا از جمله سیاه‌پوستان از نمونه‌های آشکار ادعای دروغین آمریکایی‌ها در حمایت از حقوق بشر است.

آیت‌الله کعبی تصریح کرد: اگر جنایات آمریکایی‌ها و موارد نقض حقوق بشر از سوی آن‌ها فهرست شود، ده‌ها کتاب قطور خواهد شد. امروز خود آمریکایی‌ها حتی به ساختارهای جهانی حقوق بشر که از سوی کشورهای معتقد به حقوق بشر سکولار شکل گرفته اعتقاد ندارند و از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شده و بیان کرده‌اند شورای حقوق بشری که اسرائیل را محکوم می‌کند به رسمیت نمی‌شناسند و این بدان معناست که آمریکا‌ به طور رسمی از جنایات و کودک‌کشی‌های رژیم صهیونیستی به منزله یک رژیم ضد بشر حمایت می‌کند و این اعتراف و اذعان علنی خود آمریکایی‌ها به اهمیت نداشتن موضوع مهمی به نام حقوق بشر است.

وی تأکید کرد: در واقع آمریکایی‌ها از حقوق بشر به منزله پوششی برای استثمار ملت‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند با سلطه بر سایر ملت‌ها، هویت‌ و فرهنگ‌ دیگر کشورها را استحاله و در نهایت نظام ارزشی خود را بر آنها تحمیل کنند.

اهمیت بررسی مقایسه‌ای حقوق بشر اسلامی و غربی در سطح نخبگانی

آیت‌الله کعبی درباره جایگاه حقوق بشر اسلامی در سطح جهانی و ضرورت آگاه‌ ساختن افکار عمومی از نگاه اسلام به حقوق بشر به ویژه در جهت مقابله با تبلیغات دروغین درباره اسلام گفت: منشور حقوق بشر اسلامی که پیش‌نویس آن در تهران تهیه و در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی در سال ۱۹۹۰ در قاهره به تصویب رسیده مقبول جمهوری اسلامی ایران است و برپایه شریعت تنظیم شده و علاوه بر این در فصل سوم قانون اساسی و در قالب حقوق ملت، حقوق بشر تضمین شده است و این حقوق بشر ریشه در قرآن، سنت و سیره رهبران الهی دارد که برخلاف اعلامیه جهانی حقوق بشر، نگاه فطری و الهی به انسان دارد و صرفاً به بعد مادی محدود نمی‌شود.

وی افزود: درباره اهمیت حقوق بشر و توجه به تضمین آن از سوی جمهوری اسلامی نیز می‌توان به تشکیل نهاد ملی حقوق بشر و پیگیری موارد نقض حقوق بشر در قوه قضائیه اشاره کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: البته یک بخش حقوق بشر اسلامی مبانی نظری و فلسفه آن و ضرورت معرفی اعلامیه حقوق بشر اسلامی و نگاه اسلام به انسان و حقوق و کرامت انسانی در سطح جهانی است و در این راستا لازم است مطالعه و مداقه مقایسه‌ای میان حقوق بشر اسلامی و حقوق بشر از نگاه سایر مکاتب انجام شود تا به صورت علمی و مستدل نگاه مترقی اسلام به حقوق بشر برای جهانیان به ویژه در سطح نخبگان روشن شود و شبهه‌سازی‌ها و دروغ‌پراکنی‌ها در راستای سیاست آمریکایی ـ صهیونیستی اسلام‌هراسی خنثی و هم دروغین بودن حقوق بشر آمریکایی نیز مشخص شود.

گفت‌وگو از مهدی مخبری