معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش:برجام هزینه‌های چند برابری خرید تجهیزات را کاهش داد

0
۸۰۰ بازدید

 

رویا ایلکا

معاون وزیر نفت با اشاره به گره گشایی‌های برجام گفت: در زمان تحریم از چین کالا خریداری کردیم که همین کالا پس از اجرای برجام و به‎صورت اصلی از کشورهای اروپایی و به یک سوم قیمت خریداری شده است. آقایان می‌گویند با اجرای برجام خبری نشده است، پس چه خبری باید می‌شد؟

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، عباس کاظمی در یک نشست خبری در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به اینکه اجرای پالایشگاه ستاره خلیج فارس سال ۸۶ آغاز شد و باید طبق برنامه زمانبندی شده ۴٨ ماهه به پایان می‌رسید، تصریح کرد: چرا کسی نپرسید اجرای این پالایشگاه در زمانی که از لحاظ منابع مالی مشکلی وجود نداشت، اجرا نشد.

وی با بیان اینکه بار اصلی تحریم‎ها بر دوش دولت یازدهم بوده است، تصریح کرد: اجرای برجام ما را از محدودیت‎های شدید نجات داد زیرا هزینه سنگین جابه‌جایی به ما تحمیل نمی‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش ادامه داد: باورتان نمی‌شود ما در زمان تحریم از چین کالا خریداری کردیم که همین کالا پس از اجرای برجام و به‎صورت اصلی از کشورهای اروپایی و به یک سوم قیمت خریداری شده است. آقایان می‌گویند با اجرای برجام خبری نشده و چیزی در سفره ما نیامده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اظهار کرد: پرداخت چند برابری قیمت کالا برای تجهیزات، هزینه چند برابری را به مردم تحمیل کرده است، بعد می‌گویند با اجرای برجام خبری نشده است چه خبری باید می‌شد؟

وی با بیان اینکه تحریم‌های سه گانه برجام اعم از انرژی، بانکی و حمل و نقل با اجرای برجام برداشته شده است، گفت: پس از اجرای برجام، تحریم بانک‌ها هم برداشته شده است حالا این که بانکی بخواهد با ایران کار کند یا خیر، بستگی به آنها دارد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: اگر تحریم‌ها لغو نشده بود کمپرسورهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس که از زیمنس آلمان خریداری شده بود، وارد کشور نمی‌شد و ایران مجبور بود با چند برابر قیمت آن را از چین و با کیفیت پایین تر و صرف هزینه بیشتر خریداری کند که این هزینه به مردم تحمیل می‌شد.

کاظمی با بیان اینکه توان ساخت کمپرسور در داخل کشور نیز وجود دارد اما اقتصادی نیست، تصریح کرد: ما در طول پنج سال به چهار کمپرسور نیاز داریم، کدام سرمایه گذار حاضر است در این زمینه سرمایه گذاری کند؟

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ضمن حمایت از سازندگان ساخت داخل اظهار کرد: ما در ساخت برخی از تجهیزات به خودکفایی رسیدیم و شرکتهای توانمندی داریم. شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC) یکی از شرکت‌های خوب در زمینه ساخت توربو کمپرسور است که تحت لیسانس شرکت زیمنس است و این شرکت آلمانی از این شرکت قطعه خریداری می‌کند.

معاون وزیر نفت اظهار کرد: ما در سال ٩٣ واردکننده گازوئیل بودیم، اما در سال ٩۵ با صادرات روزانه ١٣ میلیون لیتر نفت‎گاز به صادرکننده این فرآورده تبدیل شدیم.
وی با بیان اینکه برجام کمک شایانی به توسعه بخش پالایشگاهی کرد، گفت: ظرفیت‎های داخلی قابل قبول است، اما در بخش‎هایی مانند لایسنس‎ها و برخی تجهیزات ابزار دقیق نیازمند واردات هستیم.

کاظمی در ادامه با اشاره به قدیمی بودن پالایشگاه‌های کشور و تولید زیاد مازوت در آنها گفت: بر اساس قانونی که پارسال در مجلس تدوین شد قرار است تا سال ١۴٠۴ تولید مازوت به کمتر از ١٠ درصد برسد، ضمن آن که هم اکنون میزان مازوت تولیدی پالایشگاه‌ها ٢۵ درصد است که امیدواریم با سرمایه گذاری‌هایی که در حال انجام است زودتر به ١٠ درصد برسیم.

وی ادامه داد: با راه اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، واحد بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس و واحد بنزین سازی لاوان حدود ١۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ به تولید کشور افزوده خواهد شد، امیدواریم با راه اندازی طرح های جدید، شهرهایی بیشتری را زیرپوشش توزیع بنزین یورو ۴ قرار دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه سیاست جدی پالایش و پخش این است که جایگاه‌های عرضه سوخت زیر نظر برند فعالیت کنند که البته اجباری نیست؛ ما نمی‌خواهیم به تجارت کسی ضربه بزنیم و فقط پیشنهادمان این است که در این طرح مشارکت کنند. در این طرح صاحبان برند مسئولیت همه مشکلات احتمالی را بر عهده می‌گیرند.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با تاکید بر اینکه واحدهای فرآیندی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ٩٢ در حدود ۴٣ درصد بود و با تلاش‌هایی که انجام شد به ویژه در سال ٩۵ و پس از برجام به ٩٧ درصد رسید، افزود: هم اکنون همه تجهیزات فازهای ٢ و ٣ این پالایشگاه در سایت موجود است.

وی با اشاره به اجرای پرروژه‌های کیفی سازی در چهار پالایشگاه نفت کشور گفت: برای کاهش ١۵ درصدی تولید مازوت در پالایشگاه‌های کشور نیاز به ١۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری داریم که تاکنون پنج میلیارد از این مبلغ محقق شده است، به عنوان مثال طرح کیفی سازی در پالایشگاه آبادان به ارزش ١,٢ میلیارد دلار به مرحله اجرا و سفارش گذاری تجهیزات رسیده است.

کاظمی افزود: همه سرمایه گذاران طرح‌های بهینه سازی پالایشگاه‌های نفت ایران از کشورهای آسیای شرقی هستند، گفت: مطالعات پایه در این طرح‌ها در سال ۸۰ انجام شده بود اما دوباره بر اساس نیازهای روز بازار این مطالعات اصلاح شده است.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با توجه به افزایش تولید گاز در پارس جنوبی مصرف نفت سفید از ٢٨ میلیون لیتر به ۴ میلیون لیتر رسیده است، گفت: در مقابل این کاهش مصرف در بحث صادرات فرآورده‌های نفتی در سال‌های گذشته پیشرفت‌هایی داشته ایم به طوری که از ٢ اسکله صادراتی هم اکنون به ۶ اسکه رسیده ایم و پنج اسکله دیگر در مرحله ساخت است.

وی درباره افزایش یارانه‌ها که برخی کاندیداهای ریاست جمهوری قول داده اند، تصریح کرد: من عقلم در این زمینه قد نمی‌دهد، زیرا بسیاری از پروژه‌های ما با پولهایی کمتر از این رقم قابل انجام است با این حال آنها معطل مانده اند.

***سوء مدیریت دولت گذشته پارس جنوبی را به کلاف سردرگم بدل کرده بود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تحریم، سوء مدیریت و نبود ثبات مدیریت در پیمانکاران اصلی اجرای فازهای پارس جنوبی سبب شد اجرای کار به یک کلاف سردرگم تبدیل شود.

محمد مشکین فام در نشست خبری دیگری در حاشیه نمایشگاه، درباره ادعاهای مربوط به پیشرفت حداکثری پارس جنوبی در دولت گذشته و نقش ناچیز دولت یازدهم در تکمیل این طرح؛ با بیان اینکه فارغ از بحث‌های سیاسی و انتخاباتی به این سوال پاسخ می‌دهم، اظهار کرد: من بیش از ۲۰ سال است که در شرکت نفت و گاز پارس حضور دارم و از اجرای نخستین فازهای پارس جنوبی در این شرکت بوده ام. تحریم، سوء مدیریت و نبود ثبات مدیریت در پیمانکاران اصلی اجرای فازهای پارس جنوبی سبب شد اجرای کار در فازهای ١۵ تا ١٨ پارس جنوبی به یک کلاف سردرگم تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با یادآوری اظهارات مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس گفت: پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ END TEST است یعنی همکاران با توجه به شرایط تحریم و نبود تجهیزات مجبور بودند از هر کالایی که به دستشان می‌رسد در این فازها استفاده کنند و این موضوع پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی را به یک کلاف سردگم تبدیل کرد.

مشکین فام تحریم‌ها را به‌عنوان یکی از مهمترین عوامل تاخیر در اجرای فازهای پارس جنوبی دانست و افزود: نداشتن مدیریت منسجم نیز در تاخیر فازهای پارس جنوبی بسیار تاثیر گذار بود.

وی افزود: درست می‌گویند که طرح ۵٠ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، اما این پیشرفت متناسب با یک کلاف سردرگم بود که حتی پیمانکار نمی‌دانست باید چه کاری انجام دهد به‌گونه ای که بدون انجام کار پیش نیاز، به سراغ مرحله بعد می‌رفتند و پس از آن متوجه اجرا نشدن پیش نیاز می‌شدند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به خرید تجهیزات تکراری و چند برابری و خریدهای نامتناسب با طراحی اولیه پروژه به‌عنوان بخشی از این کلاف سردرگم اظهار کرد: گاهی اوقات به دلیل خرید تجهیزات نامتناسب کل طراحی اجرا پروژه را تغییر می‌دادند.

وی با یادآوری اینکه میزان پیشرفت فیزیکی پیمانکاران پارس جنوبی با میزان دریافتی آنها تناسبی نداشته است، تصریح کرد: ما مدت زمان زیادی را برای رسیدن به پیشرفت واقعی در این پروژه‌ها صرف کردیم که موید این نکته تعداد نفر ساعت کاری است که در تکمیل این پروژه‌ها حضور داشتند.

مشکین فام گفت: سال ٨٩ قرارداد فازهای ٣۵ ماهه به امضا رسید که هر چه ما در آن مقطع می‌گفتیم از لحاظ فنی این فازها درمدت ٣۵ ماهه به پایان نمی‌رسد، گوش نکردند. این فازها قرار بود در فروردین سال ٩٢ به ثمر بنشیند، فکر می‌کردند اگر چیزی بگویند اجرایی می‌شود. اما چرا نشد؟

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره روند توسعه فاز ١۴ پارس جنوبی گفت: تا پایان امسال، ٢ سکوی این فاز وارد مدار و یک میلیارد فوت مکعب گاز تولیدی این فاز به بخش خشکی منتقل می‌شود.

وی از برنامه شرکت نفت و گاز پارس برای کاهش فلرینگ در پارس جنوبی خبر داد و گفت: قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت پالایشگاه فازهای ٢ و ٣ به‌زودی امضا می‌شود.

مشکین فام گفت: از هشت پالایشگاه پارس جنوبی، سه پالایشگاه هنوز به بهره بردار تحویل نشده است که تا پایان امسال تحویل می‎شود.

وی درباره مذاکرات ایران و قطر در حوزه پارس جنوبی عنوان کرد: دو کشور با هدف هماهنگی در امور و برداشت صیانتی، گاه مذاکراتی دارند اما به هیچ عنوان حق دخالت در روند توسعه میدان‌های هم را ندارند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره دیگر میدان‌هایی که در برنامه کاری شرکت نفت و گاز پارس قرار دارد، گفت: توسعه فرزاد B به این دلیل که بخش عمده آن در سمت ایران است و گاز مرغوب تری دارد نسبت به فرزاد A در اولویت است.

وی افزود: میدان‌های گلشن و فردوسی از آنجا که مشترک نیستند در اولویت کاری قرار ندارند و مذاکرات جدی درباره این میادین نداشته ایم.
 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59612