کد خبر: 7102
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳

معاون فرهنگی وزیر ارشاد: نقد با عقده گشایی و تخریب همراه نشود

معاون فرهنگی وزیر ارشاد:  نقد با عقده گشایی و تخریب همراه نشود

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کشور ما در بسیاری از حوزه ها رشد کرده اما در حوزه نقد با تعارف یا تخریب و عقده گشایی عمل می کنیم

به گزارش ایرنا، سیدعباس صالحی روز چهارشنبه در آیین رونمایی از طرح جدید سایت خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با بیان اینکه نقد در کشور ناقص متولد شده و درست شکل نگرفته است، افزود: کشور ما در بسیاری از حوزه ها رشد کرده اما در حوزه نقد با تعارف یا تخریب و عقده گشایی عمل می کنیم.

وی با تاکید بر جدی گرفتن حوزه نقد در کتاب تصریح کرد: باید در حوزه نقد با بالابردن تحمل پذیری و فرهنگ سازی، آن را به صورت روان و اصولی بیان کنیم.

صالحی در ادامه با تاکید بر اهمیت و ماندگاری دیپلماسی فرهنگی گفت: کتاب مقتدرترین و باارزش ترین عنصر دیپلماسی فرهنگی است.

وی افزود: نیاز به دیپلماسی فرهنگی بیشتر از دیپلماسی سیاسی است، چرا که دولت ها می روند اما فرهنگ ماندگار است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت فعالیت رسانه ای در حوزه کتاب گفت: باید نسبت به پوشش حلقه های گوناگون عرصه نشر، تشکیل اتاق فکر در حوزه نشر، آمایش موضوعات حوزه کتاب به صورت موزون، آینده پژوهی و تربیت نسل خبرنگار حرفه ای حوزه کتاب بیش از پیش توجه شود.

صالحی خاطر نشان کرد: خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) می تواند کشورمان را به حوزه نشر بین الملل به خصوص جهان اسلام و ایران فرهنگی نزدیک تر کند.

وی افزود: هنر خبرگزاری کتاب ایران باید به گونه ای باشد تا در عین تخصصی بودن، فضای تعمیم پذیر بودن را نیز دنبال کند.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب نیز در این آیین برهه کنونی را دوره رشد و شکوفایی خبرگزاری کتاب خواند و گفت: باید ایبنا را به کیفیت حضور نخبگان اهل کتاب در آن سنجید.

نجفعلی میرزایی افزود: تمامی طیف ها در کشورمان خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) را به عنوان بلندگویی آزاد در چارچوب منافع و مصالح نظام می شناسند.

در این آیین، محمدرضا اسدزاده سردبیر خبرگزاری کتاب ایران نیز توضیحاتی درباره طرح جدید سایت ایبنا ارایه کرد.