معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری: روحانی مذاکرات مخفی با آمریکا را شفاف کرد

0
۳۳۶ بازدید

معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری در صفحه شخصی خود در توئیتر با یادآوری این که در دولت قبل به مدت دوسال مذاکرات مخفیانه با آمریکا انجام شد، نوشت: از زمانی که در دولت جدید تعاملات ایران وآمریکا علنی شد، خبر شدگان نگران شدند و اعتراضات شروع شد.
 به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، “حمید ابوطالبی” به بهانه سفر رییس جمهوری به نیویورک برای شرکت در شصت و نهمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در صفحه شخصی خود در توئیتر به تشریح دو گرایش موجود درخصوص آمریکا پرداخت.
وی خاطرنشان کرد: چندین سال پیش که درمرکز تحقیقات استراتژیک دربحث سیاست خارجی دراسناد بالادستی شرکت می کردم دو گرایش مطرح بود: یکی تقابل و دیگری تعامل سازنده.
وی در ادامه با بیان این که سرانجام سیاست تعامل سازنده به تصویب مجمع رسید و ابلاغ شد ، یادآور شد: در انتخابات سال گذشته، مردم ایران به شعار “تعامل سازنده، نجات اقتصاد، احیاء اخلاق” رای دادند و روحانی با تعهد در برابر ملت ایران به ریاست جمهوری رسید.
معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری همچنین نوشت: ازهمان روز انتخاب، پیام های تبریک سران کشورها وحضور مثال زدنی رهبران آنها درمراسم تحلیف ایشان نشان می داد که جهان هم به این سیاست احترام می گذارد.
ابوطالبی به گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و این که سطح تعاملات ایران وجهان به شکل بی نظیری ارتقاء یافته است، اشاره و تاکید کرد: دراین یکسال واندی،حامیان گرایش تقابل،که من احترام فراوانی برایشان قائل هستم، درسه حوزه احساس نگرانی می کنند: آمریکا، روسیه، اروپا
وی همچنین نوشت: درزمان ِگرایش ِتقابل، گفتگوبا آمریکا درسطح معاونین وزیر در یک کشور عربی،نزدیک به دوسال انجام می گرفته و نامه هایی نیز در سطح سران هم ردوبدل می شده است، با این تفاوت که نه کسی از آن گفتگوها و تبادل نامه ها باخبر بود، ونه باخبران امکان اعتراض داشتند.
معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری با اشاره به تماس تلفنی اوباما با دکتر روحانی که سال گذشته در اولین حضور رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفت، خاطر نشان کرد: سطح مذاکرات مخفی معاونین وزیر به مذاکرات شفاف وزرای خارجه ارتقاءیافت، تعاملات ایران وآمریکاعلنی شد، خبر شدگان نگران شدند، واعتراضات شروع شد.
ابوطالبی در ادامه با یادآوری عزیمت رییس جمهوری به نیویورک برای شرکت درمجمع عمومی سازمان افزود: از زمانی که دکتر روحانی در مصاحبه اخیر خود گفت دراین اجلاس شرکت خواهد کرد حدس وگمان ها شروع شد، نامه نگاری ها و سخنرانی ها و پیش بینی ها آغازگشت که مبادا ایشان با اوباما روبرو شود.
وی، این موضوع را یک گام به جلو دانست و نوشت: دیگر کسی نگران دیدار وزرای خارجه یا تماس تلفنی رهبران نیست، آنها ممکن است سال آینده نگران سفرهای رسمی باشند.
ابوطالبی در خصوص نگرانی دوم یعنی روسیه یادآور شد: از دیدار روسای جمهوری ایران وروسیه که در بیشکک آغازشد تا شانگهای و از آنجا تا دوشنبه، روحانی وپوتین به کرات با یکدیگر دیدار کرده و مذاکره داشته اند. از جلسه ملاقات گرم وصمیمانه بیش از یک ساعت ونیم روحانی وپوتین در دوشنبه که خارج می شدم، به این فکربودم که: از امروز مخالفت ها با توسعه روابط وامضاء تفاهمات میان دو کشور به اشکال مختلف شروع خواهد شد؛ همین طور هم شد.
معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری با مطرح کردن احتمال بروز همین اعتراضات در زمان شکل گرفتن روابط ایران و اروپا نوشت: مثلا اگر امسال دکتر روحانی درنیویورک با نخست وزیر انگلیس دیدار کند،حامیان استقلال اسکاتلند برآشفته شده وبه این دیدار اعتراض خواهندکرد، یا اگر روسای جمهوری ایران وفرانسه مانند سال گذشته در نیویورک ملاقات کنند، دوباره فریاد همان دوستان نگران بلندخواهدشد.
ابوطالبی سپس با خطاب قرار دادن این افراد با عنوان دوستان عزیز افزود: سیاست خارجی عرصه منافع وامنیت ملی است؛برای تامین امنیت ملی ومنافع ملی باید دست به هراقدام لازمی زد. اکنون ما دردهه دوم قرن بیست ویکم زندگی می کنیم؛ حتما تاریخ ایران دراین زمان، باتاریخ ایران دردهه دوم وسوم قرن بیستم متفاوت است.
وی با اعلام این که دکترروحانی از نیویورک کشور اوباما به آستارخان، سرزمین پوتین خواهد رفت،یادآور شد: به توانایی های بالای دیپلماتیک خود باورداشته باشیم. سطح بازیگری ایران که اصلی ترین وبزرگ ترین قدرت منطقه است، اکنون به تعامل با قدرت های بزرگ جهان رسیده است و این یک افتخار ملی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5424