کد خبر: 167424
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۴۰۰

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بازدید از موسسه ملی تحقیقات سلامت: باید با منابع محدود به تقاضاهای نامحدود در حوزه تحقیقات پاسخ دهیم

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بازدید از موسسه ملی تحقیقات سلامت: باید با منابع محدود به تقاضاهای نامحدود در حوزه تحقیقات پاسخ دهیم

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به همراه دکتر شقایق حق‌جوی رییس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات، دکتر علی علیزاده مشاور معاون تحقیقات و فناوری و دکتر علی اکبری ساری رییس موسسه ملی تحقیقات سلامت و تیم اجرایی موسسه از موسسه ملی تحقیقات سلامت بازدید و گزارشی از اقدامات و همکاری‌های مشترک موسسه با بخش‌های مختلف معاونت از سوی مسئولان مربوطه ارائه شد.

 ***راه‌اندازی نظام پاسخ سریع به سوالات سیاست‌گذاران و مدیران نظام سلامت

در حاشیه این بازدید دکتر علی اکبری ساری رییس موسسه ملی تحقیقات سلامت به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده و همکاری‌های میان موسسه و معاونت‌ تحقیقات وزارت بهداشت پرداخت و گفت: از ابتدا ماموریت و رسالت ملی موسسه به عنوان بخشی از نظام دیده‌بانی سلامت و تحقیق و توسعه وزارت بهداشت طراحی شده است، در همین راستا نیازمند حمایت موثر و مستمر از طرف وزارت بهداشت هستیم.

وی برنامه‌های‌ مشترک موسسه و معاونت تحقیقات را برشمرد و گفت: مهم‌ترین آن تقویت ظرفیت‌های ملی برای سیاست‌گذاری آگاه از شواهد است. اخیرا با شیوع  ویروس کرونا در ساماندهی تحقیقات کاربردی کووید_19 هم با معاونت همکاری‌های خوبی داشتیم که از جمله آن می توان به راه‌اندازی نظام پاسخ سریع به سوالات سیاست‌گذاران و مدیران نظام سلامت که به 28 سوال پاسخ داده شده است، اشاره کرد.

رییس موسسه ملی تحقیقات سلامت در ادامه به دیگر زمینه‌های همکاری موسسه با معاونت در زمینه تحقیقات ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: در طرح اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کووید 19 و مقابله اینفودمیک با همکاری دانشکده بهداشت بیش از 320 مرور سریع انجام شده است. همچنین بیش از 40 گزارش در قالب گزاره‌برگ‌های سیاستی تهیه شده است، سامان‌دهی و اجرای تحقیقات مرتبط با عوارض واکسیناسیون کووید_19، مطالعه هزینه اثربخشی واکسیناسیون کووید_19 و ارزیابی عملکرد تست‌های تشخیص سریع کرونا مشارکت شده است.

وی افزود: موسسه ملی تحقیقات آمادگی همکاری با معاونت‌های وزارت بهداشت را دارد.

***در سلامت، شیوع کووید_19 یک معضل است

در ادامه نشست دکتر پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در شرایطی هستیم که با منابع محدود باید به تقاضاهای نامحدود در حوزه تحقیقات پاسخ دهیم، گفت: باید از مختصات و موقعیت تحقیقات سلامت در کشور شناخت کافی داشته باشیم تا بتوانیم به سیاست‌مداران بر اساس داده‌ها و شواهد علمی اطلاعات درست ارائه کنیم. موسسه ملی تحقیقات نیز وظایف و رسالت مشابهی دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از محک‌های مهمی که به ما نشان داد تحقیقات چقدر پاسخگوی نیازهای کشور است، شیوع بیماری کووید_19 بود، عنوان کرد: در سلامت، شیوع کووید_19 یک معضل است نه تنها از نظر سلامتی بلکه در حوزه‌های روان و جسم و حتی اقتصادی هم می‌تواند تهدیداتی در پی داشته باشد. باید اثرگذاری داروهای تجویز شده روی بیماری بررسی شود.

دکتر پناهی گفت: موسسه بر اساس نیاز جامعه سلامت دچار توسعه شده است و اکنون می‌تواند وضعیت سلامت کشور را رصد کند و در تصمیم‌سازی‌ها در کنار معاونت تحقیقات باشد. انتظار داریم به رسالت دیده‌بانی خودتان بر مبنای برنامه بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت ادامه دهید و در رصد تهدیدها و فرصت‌ها باید منابع محدود را به سمت نیازهای کشور هدایت می‌کند.

***اگر نظام سلامت رشد نکند نمی‌تواند به سیاست‌گذاری آگاه از شواهد کمک کند

دکتر شقایق حق‌جوی هم در این بازدید با تاکید بر سیاست‌گذاری آگاه از شواهد، گفت: اگر نظام سلامت رشد نکند نمی‌تواند به سیاست‌گذاری آگاه از شواهد کمک کند امیدواریم هیچ تصمیمی بدون پشتوانه پژوهشی در کشور اتخاذ نشود. باید روحیات این موسسه در کل کشور تسری پیدا کند.

در پایان دکتر علیزاده تصریح کرد: ریاست موسسه با ابلاغ وزیر محترم بهداشت منصوب می شود که نشان از جایگاه آن است و در ایامی که تصمیمات آگاه از شواهد در کشور مورد نیاز است باید بتوانیم با همکاری موسسه ملی تحقیقات به سوالات مطرح شده به سرعت و صراحت پاسخ بدهیم.