معاون امورتعاون وزیرکاردر پاسخ به سوال خبرنگار جهان اقتصاد مطح کرد:تعاون بهترین راهکار مردمی کردن اقتصاد و رفع فقر

0
۱,۰۰۵ بازدید

کلانتری مطرح کرد: دولت بعدی باید در راستای توسعه اشتغال،اقتصاد و نیز در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به توسعه تعاونی ها بپردازد زیرا تعاونی بهترین راهکار مردمی کردن اقتصاد و رفع فقر و محرومیت ها است.

رویا ایلکا

کلانتری مطرح کرد: دولت بعدی باید در راستای توسعه اشتغال،اقتصاد و نیز در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به توسعه تعاونی ها بپردازد زیرا تعاونی بهترین راهکار مردمی کردن اقتصاد و رفع فقر و محرومیت ها است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، «حمید کلانتری» معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری با بیان اینکه در دولت یازدهم ۲۰ هزار و ۵۱۳ تعاونی با ۳۲۵ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است،گفت: اعضای تعاونی های ایجاد شده ۴۶۳ هزار نفر است که درسالهای ۸۵ تا ۹۲ معادل ۳۲ درصد تعاونی ها، صنعتی و کشاورزی بود اما در دولت یازدهم به ۴۵ درصد افزایش یافت.
وی خاطرنشان کرد: متوسط ایجاد اشتغال در دولت تدبیر و امید ۴۸۹ هزار و در سال های ۸۴ تا ۹۱ معادل ۷۶ هزار است.

معاون وزیر تعاون با اشاره به اینکه دو رویکرد برای مبارزه بافقر وجود دارد،گفت: اولین رویکرد توزیع پول برای مبارزه با محرومیت و دیگری توانمندسازی و ایجاد اشتغال است.
وی  تصریح کرد: رویکرد دولت یازدهم توانمندسازی و سازماندهی شغلی است که موجب افزایش مشارکت مردم می شود.

کلانتری در پایان با اشاره به صادرات تعاونی ها طی۵٫۳سال گذشته گفت: سال۱۳۹۲ صادرات تعاونی ها ۹۰۰میلیون دلار،سال ۹۳معادل ۴٫۱میلیارد دلار،سال ۹۴ معادل ۱٫۷میلیارد دلار و سال ۹۵ معادل۱٫۲میلیارد دلار بود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، افزود: رویکردی که در دولت یازدهم مبنی بر توانمند سازی نیروی انسانی به جدی پیگیری می شود منجر به توسعه پایدار خواهد شد.

کلانتری با بیان اینکه دولت ها باید در راستای تقویت تعاونی ها به عنوان نهادهای اقتصادی اشتغال آفرین و فقر زدا گام بردارند،گفت:رویکرد رفع فقر در استان های محروم بوشهر،هرمزگان ،ایلام و چهار محال بختیاری بیشتر از استان های دیگر به ثمر نشسته است.
وی با اشاره به روستای قلع گنج که محرومترین منطقه کشور در نقطه مرزی سه استان سیستان و بلوچستان ،کرمان و هرمزگان قرار دارد، گفت: با حمایت استانداری و مشاوره برای تشکیل گروههای اقتصادی و ایجاد ۸۰صندوق خود یاری و سه تعاونی فراگیر استانی،توانستیم گام ارزشمندی در زدودن چهره محرومیت برداریم.
وی توضیح داد: در این روستا با منابع مردمی و همچنین کمک دیگر نهادها ۲٫۱میلیارد تومان در صندوق های خود یاری برای توسعه تعاونی ها ذخیر شد که با ایجاد مشاغل خانگی می توان به سمت ارائه واحدهای تولیدی جلو می روند.
وی همچنین با اشاره به روستای روستای راز جرگلان در استان خراسان شمالی گفت: طرح توانمند سازی در روستای راز جرگلان هم اجرایی شد که نتایج خوبی برای مردم این منطقه داشت.
معاون امور تعاون با اشاره به طرح تکاپو گفت: این طرح بیش از دو سال است که در کشور اجرا می شود و تاکنون نتایج بسیار خوبی در زمینه توسعه اتشغال داشته است.
کلانتری با بیان اینکه طرح تکاپو با مطالعه منطقه و در نظر گرفتن مزیت های منطقه ای در کشور اجرا می شود،گفت: حوزه های فناوری اطلاعات،گردشگری،صنایع دستی ،زعفران و زنبور عسل از جمله طرح های اشتغالزا است که با اجرای طرح تکاپو در استان های کشور توانسته در بخش خدمات مولد اشتغال ایجاد کند.
وی همچنین از تخصیص ۵٫۱میلیارد دلار برای تحقق اقتصاد روستایی خبر داد و گفت: این منابع باید از صندوق توسعه ملی تخصیص یابد که هم اکنون لایحه آن در مجلس تحت بررسی است.
وی تاکید کرد: تا پایان برنامه ششم اقتصادی باید به سهم ۲۵درصدی بخش تعاون در اقتصاد برسیم و به همین سبب باید مشارکت های مردمی را افزایش دهیم.
کلانتری در خصوص سند توسعه تعاون گفت: اصلاحیه سند توسعه تعاون در دستور کار دولت است.
وی با اشاره به طرح تاک(تعاونی،اشتغال ،کارآفرینی) گفت: رویکرد طرح تاک توانمند سازی تعاونی های موجود از طریق آموزش و حمایت از تعاونی ها است با اجرای این طرح طی سه سال، ۷۰۰هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می شود اما اجرای این طرح نیاز به تسهیلات دارد که در انتظار مصوبه آن هستیم.
وی هزینه تولید در بخش تعاون را یک چهارم سایر بخش ها عنوان کرد و گفت: در صورتی که ایجاد اشتغال برای سایر بخش ها هر شغل ۲هزار میلیون ریال( ۲۰۰میلیون تومان) باشد در حوزه تعاون ۵۰۰ میلیارد ریال(۵۰میلیون تومان) است یعنی به عبارتی هر یک شغل در سایر بخش ها معادل چهار شغل در بخش تعاون است.
کلانتری همچنین درپاسخ به خبرنگار جهان اقتصاد که انتظار شما از دولت بعدی در جهت توسعه و تقویت تعاونی ها چیست گفت: دولت بعدی باید در راستای توسعه اشتغال،اقتصاد و نیز در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به توسعه تعاونی ها بپردازد زیرا تعاونی بهترین راهکار مردمی کردن اقتصاد و رفع فقر و محرومیت ها است.

وی خاطرنشان کرد: مسیر دست یابی به عدالت اجتماعی که  یکی از اهداف همه کاندیداهاست از مسیر تعاونی قابل دست یابی است.

وی با بیان اینکه میانگین سرمایه مورد نیاز برای ایجاد یک شغل ۴٫۱ متوسط ایجاد اشتغال در کشور است،تاکید کرد: در صورتی که ایجاد اشتغال برای سایر بخش ها هر شغل ۲هزار میلیون ریال( ۲۰۰میلیون تومان) باشد در حوزه تعاون ۵۰۰ میلیارد ریال(۵۰میلیون تومان) است به عبارتی هر یک شغل در سایر بخش ها معادل چهار شغل در بخش تعاون است.

وی با بیان اینکه باید  حداقل دردو دهه سیاست های تولید اشتغالزا را درپیش گیریم،گفت:  یکی از راهکارهای اصولی، مردمی،  پایدار و مطابق با اصل ۴۴ قانون اساسی  تولید اشتغالزا است که تعاونی بهترین راهکار در جهت رونق تولید بدون ایجاد شکاف طبقاتی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59217