جمعه 11 اسفند، 1402

کدخبر: 4124 14:54 1393/05/13
مطهري: رفع حصر به نفع کشور است

مطهري: رفع حصر به نفع کشور است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
مطهري: رفع حصر به نفع کشور است

مطهري: رفع حصر به نفع کشور است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی


يک نماينده مجلس شوراي اسلامي رفع حصر را به نفع کشور دانست و گفت که اگر در ماه‌هاي اوليه بعد از انتخابات سال 88 متهمان وقايع بعد از انتخابات به صورت علني محاکمه مي‌شدند اين مشکل تا حالا حل شده بود.
به گزارش ايسنا، علي مطهري در هشتمين همايش اساتيد و دانشجويان ايراني خارج از کشور در پاسخ به اين سوال که آيا وقت آن نرسيده که از کيسه رهبري براي محصورين هزينه نکنيم، گفت: اين وقت فرا رسيده است. من مدت‌هاست معتقدم رفع حصر به نفع کشور است. اگر لازم است محاکمه اين افراد مي‌تواند به شکل علني باشد تا آنها از خودشان دفاع کنند و حرف‌شان را بزنند و طرف مقابل هم پاسخگو باشد.
وي افزود: اگر در ماه‌هاي اوليه اين محاکمه انجام شده بود مشکل تا حالا حل مي‌شد اما فکر غلطي در کشور وجود دارد که اگر اين افراد توبه نکنند و آزاد شوند به نظام آسيب مي‌رسد يا جايگاه ولي فقيه پايين مي‌آيد لذا بايد اين افراد اول توبه و تعظيم کنند.
نماينده مردم تهران در مجلس ادامه داد: اگر به اين افراد اجازه حرف زدن بدهند قاعدتا مي‌گويند در جايي هم خطا کرده‌اند اما نمي‌شود به آنها فرصت حرف زدن ندهيم و تنها بگوييم توبه کنند،عده‌اي فکر مي‌کنند اگر اينها توبه نکنند نظام آسيب مي‌بيند، اين فکر مانع است و بايد از بين برود.
مطهري با بيان اينکه وجود دو مخالف در نظام هيچ اشکالي ندارد، تصريح کرد: چه اشکالي دارد که ما چند مخالف هم داشته باشيم که براي خودشان در گوشه‌اي زندگي کنند، اينها مخالفاني هستند که مي‌گويند نظام، قانون اساسي، اصل ولايت فقيه و شخص رهبري را قبول دارند اما به عملکرد ايشان در سال 88 اعتراض دارند، ممکن است کساني اينطور باشند، آيا ما بايد اين افراد را بازداشت کنيم؟ در زماني پاي منبر حضرت علي (ع) کساني اعتراض مي‌کردند آِيا بايد اين افراد بازداشت مي‌شدند؟ اگر کساني قيام مسلحانه کردند آن وقت بايد در مورد بازداشت آنها تصميم گرفت.
وي ادامه حصر را قابل دوام ندانست و تاکيد کرد: اگر يکي از اين دو نفر از دنيا برود غده چرکيني در کشور ايجاد مي‌شود که در آينده مشکل‌ساز خواهد شد. ما اين مسائل را در جاهاي مختلف و در حضور رهبري گفته‌ايم اما به هر حال نظر کلي نظام اين نيست.
اين نماينده مجلس با بيان اينکه نبايد انتقاد و اظهارنظر را ممنوع کرد، گفت: جرم زندانيان سياسي سال 88 چيست؟ اکثر آنها صرفا انتقاد داشتند، آقايان تاج‌زاده و نبوي منتقد بودند و جنگ مسلحانه نکردند، ما تنها بايد با کساني که مبارزه مسلحانه کرده‌اند مقابله کنيم و بايد به حقوق مردم احترام بگذاريم.
مطهري در ادامه به وجود اشکالاتي در برداشت‌هاي افراد و مشکلات فکري و عقيدتي نيز اشاره کرد و گفت: برداشت ما از ولايت فقيه بايد اصلاح شود، اين يکي از مشکلات اصولگراهاست که تا ولي فقيه چيزي نگفته ما هم نبايد چيزي بگوييم، مثلا از آقاي احمدي‌نژاد حمايت مي‌کردند زيرا رهبري از ايشان حمايت مي‌کرد در حاليکه ما مي‌گفتيم ما وظايفي به لحاظ نمايندگي داريم و بايد سوال و استيضاح کنيم اما عده‌اي معتقد به اين موضوع نبودند.
وي ادامه داد: البته بعد از يازده روز خانه‌نشيني آقاي احمدي‌نژاد همه منتقد شدند که ديگر در آن زمان فايده‌اي نداشت، آن موقع همه مي‌گفتند احمدي‌نژاد قانون‌شکن است.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |