مصوبه لغو شده مجلس را اجرایی کردند!

0
۲۶۳ بازدید

پشت پرده تصمیم ناگهانی احمدی نژاد برای تبدیل خط راه آهن به مترو

گروه امورزیربنایی

پروژه قطار حومه ای تهران – ورامین – گرمسار در سال ۹۱ با وجود پیشرفت بیش از ۷۰ درصدی زیرسازی آن، در بازدید رییس جمهور وقت با یک تصمیم ناگهانی،خطوط در حال احداث راه آهن به مترو تبدیل شد و برخلاف مواضع قانون جنبه اجرایی به خود گرفت در حالی که راه آهن حومه ای مانعی برای توسعه مترو نیست.

حمل و نقل حومه ای ریلی دراین بخش، ارتباط بین کلانشهرها با شهرهای کوچکتر اطراف خود تامین را می کند و به مسافرانی که در سفرهای روزانه عمدتا به قصد کار و تحصیل از شهرهای حومه ای به شهرهای مادر سفر می کنند، سرویس های ریلی ارائه می کند.

دراین راستا اقداماتی در حومه شهر تهران به عنوان بزرگترین کلانشهر ایران برای سرویس رسانی به مردم انجام شده که ایجاد ظرفیت مناسب در زیرساخت های راه آهن به منظور ارائه خدمات بیشتر و استفاده حداکثری از قطار حومه ای راه آهن جمهوری اسلامی ایران در مسیر تهران – ورامین – گرمسار بوده است.

احداث پروژه ریلی تهران – ورامین – گرمسار براساس گزارش توجیه فنی و اقتصادی بوده که در سال ۸۶ عملیات اجرایی آن توسط شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

براساس اعلام بخش فنی اجرایی قطار حومه ای شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، راه آهن حومه ای هیچگاه مانعی برای احداث متروی تهران – ورامین – گرمسار نبوده، بلکه آنچه راه آهن از ابتدا با اتکا به ادله فنی و قانونی عنوان داشته، عدم امکان استفاده از حریم راه آهن به منظور احداث خط مترو است به طوری که در جلسات مختلف فنی با ارائه مدارک فنی و استانداردهای مربوطه این موضوع به خوبی تبیین شده است.

سوابق و مستندات پروژه ریلی تهران – ورامین نشان می دهد که پس از شروع پروژه قطار حومه ای تهران – ورامین – گرمسار توسط راه آهن جمهوری اسلامی و علیرغم پیشرفت بیش از ۷۰ درصدی زیرسازی این پروژه، در سال ۹۱ با یک تصمیم ناگهانی در یکی از بازدیدهای رییس جمهور وقت (قبل از انجام بررسی های کارشناسی) تبدیل این خط برای احداث مترو مجاز اعلام شد و مصوبه آن نیز در هیات دولت به تصویب رسید، لیکن این مصوبه از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی بدلیل عدم انطباق آن با قوانین لغو شد، در حالی که بدون انجام تشریفات قانونی برای تحویل کار از پیمانکاران قبلی، پیمانکاران جدیدی انتخاب شد و بر خلاف قوانین و مقررات شروع به فعالیت دراین مسیر کردند.

براساس آنچه که بخش فنی و اجرایی قطارهای حومه ای شرکت راه آهن جمهوری اسلامی اعلام کرده، پس از تحویل پروژه به متروی تهران، مستندات نشان می دهد هیچ پیشرفتی در بخش زیرسازی های این مسیر محقق نشده در حالی که در کشورهای دارای الگوی موفق در زمینه حمل و نقل ریلی، حمل و نقل درون شهری با بین شهری و حومه ای تعریف مشخص و ویژگی های متفاوتی دارند که نمونه موفق آن در کشورهای فرانسه، اسپانیا، بلژیک، آلمان و ایتالیا وجود دارد.

درحال حاضر وزیر راه و شهرسازی با اتکا به مبانی پذیرفته شده فنی که مبتنی بر توسعه خدمت رسانی حمل و نقل ریلی حومه ای است، در این زمینه به راه آهن جمهوری اسلامی ایران تکلیف کرده با انجام مطالعات پایه و با استفاده از ظرفیت های موجود، تمام توان خود را برای ارتقای این خدمات رسانی بکار گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13598