مسکن مهر بالاترین دخالت دولت در ساخت‌وساز بود

0
۳۴۱ بازدید

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به وضعیت طرح مسکن مهر و تخلفات صورت گرفته در این طرح، اظهار کرد:

قبل و بعد از انقلاب تعداد قابل توجهی طرح‌های مسکن در کشور وجود داشته است. اگر طرح هایی که در دوره‌های نزدیک‌تر اجرایی شده را در نظر بگیریم، می‌توانیم به نازی‌آباد و اکباتان اشاره کنیم که قسمتی از طرح‌هایی را تشکیل می‌دهند که درگذشته اجرا شده‌اند‎.
‎حامد مظاهریان با بیان این‌که این قبیل طرح ها طرح هایی است که به نیاز دنیای مدرن جواب می دهد و بعد از انقلاب نیز دنبال شده اند ، گفت: طرح هایی وجود داشت که سال های اول انقلاب خرید و فروش زمین را ممنوع کرد هم چنین طرح های اجاره به شرط تملیک و توسعه شهرهای جدید نیز نشان می دهد که بدنه دولت ها در دوره های مختلف به این مباحث پرداخته اند‎.
‎به گزارش ایسنا، مظاهریان با اشاره به این‌که هر کدام ازاین طرح ها وقتی در جای خودشان مدنظر قرار گیرند نکات مثبت و منفی دارند، گفت: طرح مسکن مهر هم شامل همین طرح‌ها و برنامه‌ها بوده، از آنجایی که یک طرح بزرگ و ملی انجام شده قطعا موارد مثبت و منفی در کنار هم بوجود آمده است‎.
‎وی تاکید کرد: اتفاقی که در دوره اجرای این طرح افتاده، آن است که فضای نقد به کارهای دولت بسته شد و نگاه‌های کارشناسی در نظر گرفته نشد. به این ترتیب طرح مسکن مهر که می‌توانست یک پاسخ سازنده برای نیاز بخشی از جامعه باشد، از این امر محروم ماند‎.
‎وی با بیان اینکه مسکن ساخته شده در کشور همیشه توسط مردم بوده است، افزود:‌ در حال حاضر اگر یک دوره ۴۰ تا ۵۰ ساله را در نظر بگیریم، در حدود نیم تا سه درصد ساخت و سازها توسط دولت صورت گرفته است‎.
‎معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در طرح مسکن مهر حداکثر دخالتی که از سوی دولت وجود داشته اتفاق افتاده که این میزان به سه درصد رسیده است‎.
‎مظاهریان با بیان این‌که حوزه مسکن یک بخش مردمی بوده و بخش خصوصی نقش اصلی را در آن ایفا می‌کند، تاکید کرد: دولت همیشه می‌تواند تسهیل گیر، ناظر و برنامه ریز، در این زمینه باشد‎.
‎وی در ادامه گفت: در طرح مسکن مهر نقش دولت پررنگ‌تر شده اما به دیدگاه های کارشناسی و توصیه‌هایی که وجود داشته کم توجهی صورت گرفته، تا جایی که طرح مسکن مهر به سمت و سوی فعلی پیش رفته است‎.
‎معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که عوارض ناشی از طرح مسکن مهر محصول نهایی است که در حال حاضر وجود دارد افزود: تبعات اقتصادی در شاخص های کلان اقتصادی به وجود آمد که به خلق پول انجامید، این مساله خود نقش عمده‌ای در تورم ناشی از ۵۰ هزار میلیارد تومانی بود که به بازار تزریق شده است‎.
‎مظاهریان تاکید کرد: وقتی این میزان نقدینگی بوجود می‌آید همه شاخص های اقتصادی متاثر می شود و همه عوامل از تبعات این میزان تزریق پول تاثیر می پذیرند. وی با اشاره به این‌که در عمل هزینه‌هایی برای تامین زیرساخت‌ها که شامل آب، برق و فاضلاب و همچنین روبناها مانند مراکز بهداشتی ، تجاری، مدرسه و مسجد در طرح مسکن مهر پیش بینی نشده بود، افزود: قرار بود که ساختمان‌ها ساخته شوند و بعد این خدمات تکمیل شوند‎.
‎وی در ادامه با اشاره به نقاط قوت مسکن مهر گفت:‌ با اجرای این طرح حاشیه نشینی در بخش هایی از کشور ساماندهی شده و تا حدودی در زمینه صنعتی سازی ساختمان توفیقاتی نیز به وجود آمده است‎.
‎معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که نباید فراموش کنیم که اسکان جمعیت در واحد های مسکن مهر به طور کامل صورت نگرفته است ، تصریح کرد: یکی از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی تکمیل پروژه‌های مسکن مهر است که در حال حاضر حدود ۸۵ درصد پیشرفت داشته و قرار است این پروژه در سال ۱۳۹۴ تکمیل شود‎.
‎مظاهریان افزود: زمانی که این پروژه تکمیل شود و به اوج بارگذاری برسد نگرانی‌هایی وجود دارد که در صورت اوج پذیری جمعیتی، خدمات لازم پیش بینی شود که بتواند پاسخگوی نیاز جمعیتی باشد‎.
‎معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که برای تکمیل خدمات روبنایی تمام پروژه‌های مسکن مهر تا بهمن ماه سال گذشته فقط یک کلانتری ساخته شده بود، تصریح کرد: این رقم در حال حاضر به ساخت ۳۷ کلانتری رسیده است‎.
‎وی در ادامه گفت: پروژه هایی که ساختشان آغاز شده ۱۷ کلانتری در شهرهای جدید، ۳۸ کلانتری درشهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و همچنین سه کلانتری در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر است.همچنین ساخت ۷۲ مسجد در شهرهای جدید، ۱۶۱ مسجد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و تعداد ۶۷ مسجد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر صورت گرفته است‎.
‎معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: تعداد ۹۶ مدرسه در شهرهای جدید، ۱۶۳ مدرسه در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و ۲۲ مدرسه در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفرنیز ساخته شده است‎.
‎مظاهریان با بیان این‌که یکسری از این ساخت و سازها میان بخشی است، تصریح کرد: یعنی برای ساخت مدرسه آموزش و پرورش خود نیز نقش دارد که وزارت راه و شهرسازی هم باید به آن‌ها کمک کند‎.
‎وی در پاسخ به آخرین وضعیت طرح‌های مطرح شده مانند مسکن اجتماعی ، حمایتی و… اظهار کرد: فقط نتایج نهایی برای این طرح‌ها اعلام نشده اما واقعیت آن است که هر بخش از این طرح‌ها نهایی شد ما اطلاع رسانی های لازم را داشته‌ایم، یعنی برنامه دولت یازدهم این است که هرجا به جمع‌بندی درباره طرح‌ها برسد اعلام عمومی را انجام می دهد‎.
‎معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: هر طرحی که مطرح شده با بدنه کارشناسی نیز در میان گذاشته شده است‎.
‎مظاهریان با اشاره به این‌که اگر بخواهیم طرح جامع مسکن را خلاصه کنیم و هدفگذاری دولت مشخص شود، افزود:‌ قصدمان نبوده که در دولت یازدهم فقط یک عملی انجام شود بلکه سعی کرده ایم با برنامه ریزی بلند مدت طرح ها و در نظر گرفتن افق ۱۴۰۴ پیش رویم‎ .
‎وی با بیان این‌که از سال آینده و در برنامه بودجه دو برنامه مهم را مدنظر داریم، تصریح کرد: یکی از آنها ۳۰۰ هزار وام برای بافت های فرسوده است که به سازندگان پرداخت شود. مظاهریان با اشاره به این‌که این مبلغ منجر به ساخت و ساز بیشتر می شود، افزود: یعنی کارگران سر کار می روند، مصالح مصرف می شود، بدین ترتیب فعالیت و چرخه اقتصادی جریان پیدا می کند‎.
‎معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت:‌یکی دیگر از برنامه‌های مطرح شده ، پرداخت ۲۰۰ هزار وام روستایی با سقف ۱۵ میلیون تومان بابهره پنج درصد است که در مجموع سالی ۵۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده و مسکن روستایی از کل یک میلیون واحد مسکونی پیش بینی شده که می توان گفت نیمی از حداکثر نیاز کشور را شامل می شود‎.
‎وی تاکید کرد: براساس آمارها اگر سالی یک میلیون ۶۰ هزار واحد مسکونی در سال ساخته شود می توانیم به اهداف طرح جامع مسکن دست یابیم‎.
‎مظاهریان درباره وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن اظهار کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم حدود ۳۰۰ هزار واحد به صورت سالیانه وام خرید لازم است که این طرح در دست بررسی است و در حال مذاکره با بانک مرکزی برای اجرایی شدن آن هستیم‎.
‎معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بازپرداخت این وام ۱۵ ساله با اقساط ماهیانه حدود ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است‎.
‎وی تاکید کرد:‌ معتقد هستیم پرداخت این وام بهترین راه برای کمک به قدرت خرید مردم است‎.
‎مظاهریان با بیان این‌که رقم وام‌هایی که درحال حاضر پرداخت می شود کمکی برای خانه‌دارکردن مردم نیست، تصریح کرد: ما در نظر گرفتیم یک خانه ۸۰ متری در کشور به غیر از شهرهای بزرگ متری حدود ۲٫۵ میلیون تومان محاسبه می‌شود که قیمت تمام شده آن حدود ۲۰۰ میلیون تومان است، اگر کسی حدود ۲۰ میلیون تومان سپرده گذاری کند و این میزان هر سه ماه یکبار دو برابر شود، در چهار دوره سه ماهه یعنی ۱۲ ماه، می‌تواند ۸۰ میلیون تومان وام بگیرد‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7967