کد خبر: 195806
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

مسکن فعلا روی خط ثبات قیمت است!

مسکن فعلا روی خط ثبات قیمت است!

فریده خدادادی-بازار مسکن، از مهم‌ترین بازارهای سرمایه‌ای است که در سال‏های اخیر دستخوش حوادث مختلفی بوده است به طوری که نوسانات عرضه و تقاضا را بارها تجربه کرده است. از سوی دیگر با ورود عده زیادی از دلالان به بازارمسکن، تقاضا افزایش یافته و این گونه است که حباب با افزایش دارایی‏های سرمایه‌گذاری گسترده‌تر می ‏شود. این گونه است که با عرضه محدود و تقاضای بالا، قیمت‏ها به طور طبیعی افزایش می‌یابد.

به گزارش جهان اقتصاد، این روزها امروزه با وجود تحریم‌ها قیمت‌ها به طور چشمگیری افزایش یافته است که البته این موضوع گریبان‌گیر بازار مسکن هم شده به طوری که قیمت‌ها در این بازار به شدت افزایش پیدا کردند. شاید این روزها بازار مسکن، دارای حباب باشد. وقتی قیمت محصولی مانند مسکن بیش از اندازه رشد می‏کند به طوری که قیمت آن از ارزش ذاتی‌اش فاصله زیادی می‌گیرد، آن محصول دارای قیمت حبابی است و وارد دوران رکود شده است یعنی عرضه بیش از تقاضا است. 

خبرنگارجهان اقتصاد درباره این موضوع با سید محمد مرتضوی، رییس کانون سراسری انبوه سازان کشوربه گفت‌وگو پرداخته‏است که درادامه می‌خوانید.

رییس هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان اظهار کرد: درشرایط کنونی با حباب مسکن مواجه نیستیم و اساسا حباب مسکن زمانی تولید می‏شود که تقاضای سرمایه ‏ای به میزان قابل توجهی در بازار به وجود آید.

مرتضوی افزود: گاهی این تقاضای سرمایه‏ای از عرضه مسکن پیشی می ‏گیرد به طوری که به ایجاد حباب در بازارمی‏انجامد و قیمت‏ها به اشکال غیر واقعی ازسوی فروشندگان و ذینفعان فروش عرضه می‏شود.

این کارشناس حوزه مسکن افزود: امروزمتقاضی برای مسکن به عنوان کالای سرمایه ‏ای به اندازه کافی وجود ندارد بلکه متقاضیان مصرف‌کننده مسکن هستند و با یک رکود نسبی در بازار مواجه هستیم. زیرا سرمایه گذاران بازارمعاملات امروز حضور ندارند و صرفا خانواده‏هایی که به مسکن به عنوان یک سکونتگاه توجه می‏کنند، تا از یک سکونتگاه بهره ‏مند شوند یا مسکن خود را به یک مسکن با کیفیت تبدیل کنند در بازار به دنبال خرید هستند.

مرتضوی افزود: امروز نوع تقاضا در بازار مسکن به گونه‌ای است که حباب ساز نیست و از سوی دیگر در شرایط تثبیت قیمت‏ها قرار داریم یعنی پس از آن نوسانات قابل توجهی که در بخش دستمزدها و بخش عرضه فروشندگان مصالح وجود داشت که این موارد تقریبا به ثبات نسبی رسیده و می‏توان گفت قیمت تمام شده مسکن تثبیت شده است؛ درواقع آنچه که تاثیرمی ‏پذیرد از تورم بازار است اما افزایش‏ های ناگهانی در بحث قیمت تمام شده به آن معنا وجود ندارد، بنابراین مجموعه اتفاقات ما را به سمت ثبات هدایت می‏کند به طوری که افزایش قیمت آن در حد تورم یا کمتر از میزان تورم است اما در ماههای آینده افزون بر تورم نخواهد بود، مگر این که مجدد شرایطی به وجود آید که با افزایش قیمت مصالح و دستمزدها روبه‌رو شویم یا درماههای آتی نوسان در سایر نهاده ‏های ساختمانی و صدور مجوزها شرایطی را به افزایش قیمت تمام شده  تحمیل کنند.

وی بیان کرد: امروز بازار مسکن به سمت ثبات در حرکت است و حباب زدایی از بازار مسکن موضوعیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.