کد خبر: 101673
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۸

مساله واردات گندم روی میز دولت

مساله واردات گندم روی میز دولت

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی: ۷۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان بدهکاریم

۳ میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی خارج شد

گروه تولید-مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه ۳ میلیون تن گندم تولید شده از چرخه خرید تضمینی خارج شده است گفت: در حال تصمیم‌گیری در خصوص واردات یا عدم واردات گندم برای تامین نیاز داخل هستیم و خرید تضمینی تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.

به گزارش جهان اقتصاد، یزدان سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در حاشیه گشایش دوازدهمین نمایشگاه صنعت آرد و نان اظهار کرد: در سال جاری تا به امروز حدود ۸ میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است که ارزش آن ۱۳۲ هزار میلیارد ریال است که منابع آن با کمک دولت پرداخت و تا به امروز ۱۲۵ هزار میلیارد ریال از آن پرداخت شده است.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۷۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان بدهکار هستیم که ظرف هفته آتی با کمک سازمان هدفمندی یارانه‌ها بخش عمده آن پرداخت می‌شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به خروج ۳ میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی اظهار داشت: بخش خصوصی بخش اعظم این خرید را انجام داده است اما همه آن در سامانه دولت ثبت نشده است.

سیف تصریح کرد: در حال تصمیم‌گیری برای آن هستیم که برای تامین نیاز گندم کشور، گندم وارد کنیم یا خیر.

وی ادامه داد: خرید تضمینی گندم تا پایان شهریورماه سال جاری ادامه خواهد داشت و کشاورزان تنها تا این مدت امکان تحویل گندم به دولت را دارند و از یکم مهر ماه دیگر خرید تضمینی انجام نخواهد شد تا بتوانیم سیاستگذاری‌های لازم را برای تصمیم‌گیری درخصوص نحوه تامین گندم داشته باشیم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: بارندگی‌های آبان ماه تا پایان فروردین ماه باعث شد که میزان تولید گندم در مناطق گرمسیر کشور با کیفیت و کمیت مناسبی انجام شود به طوریکه در بوشهر شاهد چند برابر شدن تولید گندم هستیم و در مناطق گرمسیر ایلام نیز از ۳۰ درصد داشته‌ایم و وضعیت تولید در خوزستان نیز مناسب بوده است.

سیف افزود: سیل فروردین ماه بخش زیادی از گندم خوزستان و گلستان را از بین برد اما میزان تولید در این استان‌ها به حدی بود که خسارت وارد شده را جبران کرد و در مقایسه با سال قبل افزایش تولید داشتیم.

وی همچنین یادآور شد که در برخی از مناطق نیز با تنش کم آبی و عدم بارندگی مواجه بودیم و آن عملکرد مورد نظر ما تامین نشد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: اختلاف قیمت گندم صنف و صنعت با خرید تضمینی باعث شد که مراکز تولید گندم انگیزه بیشتری برای فروش در بخش صنف و صنعت داشته باشند و میزان فروش به صورت تضمینی کاهش یافت.

سیف در ارتباط با میزان گندمی که توسط صنف و صنعت خریداری شده است گفت: تنها ۱۰۰ هزار تن در سامانه دولت ثبت شده است اما بخش خصوصی می‌گوید که حدود ۸۰۰ هزار تن خرید خارج از شبکه برای تولید شیرینی و شکلات و ماکارانی خرید  شده است.

**تحریم‌ها مانع حضور ایران در بازارهای غلات جهانی شد

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به عدم دعوت ایران برای حضور در کنفرانس جهانی غلات گفت: تحریم‌ها باعث شده که امسال کنفرانس جهانی غلات که در امارات برگزار می‌شود ایران را دعوت نکنند به همین دلیل فعالان بخش خصوصی آرد و نان امسال خود همایش بین‌المللی برگزار می‌کنند و در آن از تمام آسیاب‌بان‌های مطرح دنیا دعوت شده است.

بنابراین گزارش حسین یزدجردی رئیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد و نان در این ارتباط گفت: علاوه بر بخش غلات این همایش به موضوع دانه‌های روغنی نیز می‌پردازد؛ با توجه به وابستگی بالای ایران به واردات دانه‌های روغنی شرکت‌های خارجی تمایل زیادی برای حضور در این نشست دارند.

سیف در ادامه صحبت‌های خود گفت: زنجیره گندم،‌ آرد، شکر و روغن در نهایت تبدیل آن به شیرینی و شکلات بخش عمده‌ای از انرژی مردم  در دنیا را تامین می‌کند که در ایران نیز از گذشته صنعت شیرینی، شکلات ایران فعالیت‌های مناسبی داشته است.

وی افزود: ۳۰۰ هزار شغل در بخش شیرینی و شکلات ایجاد شده است و ۳٫۵ میلیارد دلار ارزش افزوده دارد که ا در نظر گرفتن شیرینی‌پز‌های سنتی این رقم به ۷ میلیارد دلار می‌رسد و ما اکنون در لبه تکنولوژی دنیا حرکت می‌کنیم.

وی با اشاره به صادرات شیرینی و شکلات گفت: از سال ۷۴، توسعه صادرات شیرینی و شکلات در کشور دنبال شده است. این صنعت همواره با رشد قابل توجهی صادرات مواجه بوده است و ما همواره سهمی از بازارهای صادراتی داشته‌ایم و برندهای ما در کشورهای اروپایی دارای شعبه و برند هستند.

وی یادآور شد که بخش عمده اشتغالزایی این صنعت برای افراد با تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم و به اصطلاح کارگر ساده است که توانسته در این سال‌ها جذب نیروی مناسبی داشته باشد.

سیف با قدردانی از کشاورزان کشورمان که مواد اولیه صنایع شیرینی و شکلات را تامین می‌کنند گفت: ترکیب مواد اولیه صنایع شیرینی و شکلات با کالاهای اساسی مورد نیاز مردم گره خورده که امیدواریم با تامین به موقع مواد اولیه بتوانیم مشکلات بخش صنعت شیرینی و شکلات را نیز حل کنیم.

وی با بیان اینکه دولت به دنبال جایگزینی کشاورزی قراردادی به جای کشاورزی عمومی است گفت: این امر می‌تواند به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده باشد و کارخانجات قبل از کشت سفارش خود را به کشاورزان می‌دهند و کشاورزان نیز بر اساس نیاز آنها تولید انجام می‌دهند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه کرد: کشاورزی قراردادی در صنف و صنعت ماکارانی شروع شده است و امیدواریم به صنایع دیگر از جمله شیرینی و شکلات نیز ورود کند.

سیف در ارتباط با کاهش تولید شکر گفت: ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن از تولید شکر کشور از محل چغندر قند و ۶۰۰ هزار تن از محل نیشکر تامین می‌شود و در مجموع یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تولید خواهیم داشت.

**کاهش تولید شکر در کشور

وی افزود: تغییر الگوی کشت کشاورزان به سمت کالاهایی که به سود بیشتری برای آنها دارد باعث کاهش تولید شکر در سال جاری شده که امیدواریم این مشکل در سال آینده مرتفع شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت ورود گندم آلوده به سیلوهای شرکت بازرگانی دولتی گفت: ۱۴ کامیون ۱۲ تنی گندم آلوده کشف شده که ۱۳ کامیون بار خود را در سیلوهای گندم خالی کرده‌اند.

وی افزود: ماجرا از آنجا شروع کرد که یک مرغداری این تعداد گندم را در مرغداری خود ذخیره و در آن خاک گندم مخلوط کرده بود؛ مالک این مرغداری با تبانی دو کارگر نمونه‌گیری توانسته بود محصولات خود را تخلیه و آن را به دولت بفروشد که با ورود نیروی انتظامی در چهاردهمین کامیون این تخلف کشف شد.

سیف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در داخل این گندم فضولات پرنده نیز وجود داشته گفت: این فضولات زمانی که فرد متخلف گندم را در مرغداری خود ذخیره کرده بود به آن اضافه شده است.

وی افزود: دو نفر از کارگران سیلو در این ارتباط بازداشت شده‌اند و مسئول آزمایشگاه نیز با قرار وثیقه آزاد است.

بنابراین گزارش، مرتضوی رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی نیز در این نشست اظهار کرد: در سال جاری با توجه به شرایط خاص کشور لازم است که امکان ورود کالا به کشور تسهیل شود.

وی افزود: اکنون کالاهای مورد نیاز صنایع غذایی در بنادر تخلیه شده است و منتظر تامین ارز برای خروج از بنادر است.

دپوی مواد غذایی در گمرک

مرتضوی در پاسخ به سوالی که چه میزان کالا اساسی و مواد غذایی در بندر وجود دارد گفت: این کالاها به حدی زیاد است که برآورد درستی از آن نداریم اما برای ترخیص آن لازم است که رئیس جمهور ورود داشته باشد.