مسئولیت فروش احتمالی حواله خودروهای در رهن ایران خودرو برعهده مالک است

0
۴۵۰ بازدید

معاون حقوقی گروه صنعتی ایران خودرو گفت: در صورتی‌که مشتری به تعهدات خود طبق قرارداد عمل نکند، مطابق مفاد قرارداد، خودروساز می‌تواند نسبت به فسخ آن اقدام و خودرو را به شخص دیگری واگذار کند.

مصطفی مظفری با بیان این که محدودیت‌هایی در قرارداد با مشتری با هدف تضمین خرید خودرو از سوی مصرف کننده واقعی پیش‌بینی شده تصریح کرد: اعتبار قرارداد منوط به رعایت محدودیت‌هایی از جمله موارد تعیین شده از سوی وزارت صمت در ثبت نام است.

وی افزود: در این میان و با وجود این شرایط متاسفانه ممکن است برخی افراد این مسیر را به طرق دیگر و همراه با تخلف طی می کنند که این موضوع با توجه به نقض شروط درج شده قابلیت پیگرد قانونی و قضایی را دارد.

مظفری در خصوص عدم امکان انتقال خودرو به فرد دیگر براساس اصول و قواعد حقوقی اضافه کرد: شرط عدم انتقال خودرو در ظرف مدت یک سال شرطی مشروع و قانونی بوده و مخالف مقتضای عقد نخواهد بود.

معاون حقوقی ایران خودرو افزود: طبق مصوبات کمیته خودرو در وزارت صمت امکان انتقال اسناد رسمی خودروهای به فروش رفته در طرح فروش فوق العاده و پیش فروش یک ساله وجود ندارد و اسناد به مدت یک سال در وثیقه و رهن خودروساز خواهد ماند. به این ترتیب صرفا افرادی اقدام به ثبت نام و خرید خواهند کرد که مصرف کننده بوده و قصد فروش خودرو را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: ایران خودرو برای حمایت از حقوق مصرف کنندگان واقعی در طرح های فروش رایزنی های متعددی با مراجع نظارتی و قضایی انجام داده است. این شرکت همگام با سیاست های کلان اعلامی وزارت صمت اقدامات قانونی و قراردادی لازم را انجام داده و خواهد داد.

چرا محصولات روی دست کشاورزان مانده است؟

زیرساخت‌های صادراتی را بالا ببریم که بتوانیم در بنادر گنجایش کانتینرهای بیشتری داشته باشیم، اینکه بندر شهید باهنر اعلام کند ظرفیت روزانه ما ۷۰ کانتینتر یخچال‌دار است یعنی هنوز در زیرساخت‌های صادراتی درجا می‌زنیم.

سیدرضا نورانی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اینکه برخی محصولات کشاورزی مثل هندوانه، پیاز و سیب‌زمینی روی دست کشاورزان مانده است، اظهار داشت: وقتی تولیدکننده برنامه‌ای برای تولید ندارد و به سلیقه خودش کاشت می‌کند، این ریسک‌ها در مورد هندوانه، پیاز و سیب‌زمینی و چه اقلام دیگر رخ می‌دهد، کشاورزان باید الگوی کشت را از وزارت جهاد کشاورزی بگیرند و در این صورت حتما تضامینی وجود دارد و اگر احیانا کشتی داشته باشند که به مصرف و بازار نرسید وزارت‌خانه حمایت می‌کند، کما اینکه اکنون این حمایت از کشت گوجه‌فرنگی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان همچنان به شکل سنتی کشت می‌کنند و هیچ چشم‌اندازی برای نیاز بازار در نظر نمی‌گیرند، افزود: مثلا اگر پیاز در فصل زمستان گران بود و بازار خوبی در عراق داشتیم، اقدام به کشت هر واریته‌ای می‌کنند، اما نمی‌دانند چه بذری استفاده کنند، بذر پیاز قرمز بازار خوبی برای صادرات دارد و از بذرهای دیگر استقبال نمی‌شود به همین دلیل مازاد بر مصرف روی دست کشاورز باقی می‌ماند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی همچنین گفت: مثلا بازار هندوانه در زمستان داغ و گران بود، همه علاقمند شدند که در تابستان هم هندوانه بکارند و به قیمت زمستان بفروشند اولا واریته مناسبی نمی‌کارند، ضمن اینکه هزینه‌هایی که به صادرات تحمیل شده مثل کانتینرهایی که بیش از ۳ برابر قیمت افزایش یافته دست به دست هم می‌دهند که تولیدکننده ضرر کند و کالا هم روی دستش بماند.

وی تاکید کرد: اگر تسهیلات زیرساختی از سوی وزارت صمت و کشاورزی فراهم شود نیازی به خرید از مازاد کشاورزان نیست. برنامه‌ها باید برای تولیدکننده و صادرکننده مدون باشد و زیرساخت‌ها فراهم شود، اگر می‌خواهیم جهش تولید داده شود، حتما باید دستورالعمل‌های وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص اجرا شود تا این معضلات بعد از تولید رخ ندهد.

نورانی گفت: باید در کنار جهش تولید جهش صادرت نیز داشته باشیم و در ایجاد جهش، شتاب افزاینده داشته باشیم نه اینکه در جاهای مختلف جزیره‌ای تصمیم‌گیری شود و صادرات کند شود. اگر قرار است صادرات توسعه پیدا کند باید ببینیم نسبت به سال گذشته چقدر برای توسعه زیرساخت‌های صادراتی کمک کردیم.

وی ادامه داد: اکنون با وجود تولید دوبرابری می‌خواهیم با همان همان ناوگان سال گذشته صادرات را هم افزایش دهیم که این امکان‌پذیر نیست، به جای اینکه امکانات را زیاد کنیم، هزینه‌ها را بالا می‌بریم، کرایه‌ها ۳۰۰ درصد اضافه و صادرت مختل می‌شود، وقتی هندوانه کیلویی ۱۵۰۰ خریداری شده و کیلویی ۲۵۰۰ تومان بابت کرایه حمل داده شود، غیر قابل قبول است که صادرکننده  بتواند در بازارهایی که رقیب زیادی دارد چانه‌زنی کند و به قیمت خوب بفروشد که متضرر نشود. متاسفانه در یک ماه گذشته به دلیل اینکه تولید بالا رفته بود و زیرساخت‌های صادراتی هم کند بود، صادرکننده روی هندوانه ضرر کرد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی بیان کرد: بهترین روش این است که حداقل زیرساخت‌های صادراتی را بالا ببریم که بتوانیم در بنادر گنجایش کانتینرهای بیشتری داشته باشیم، اینکه بندر شهید باهنر اعلام کند ظرفیت روزانه ما ۷۰ کانتینتر یخچال‌دار است یعنی هنوز در زیرساخت‌های صادراتی درجا می‌زنیم.

وی یادآور شد: بنادر باید مجهز باشند و ظرفیت را بالا ببرند، ناوگان جاده‌ای بهبود یابد، ناوگان ریلی و دریایی مجهز به سردخانه شوند، تا جهش صادراتی داشته باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106403