کد خبر: 3719
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۳

مزیت گروه پتروشیمی نسبت به دیگر گروه های بورس

مزیت گروه پتروشیمی نسبت به دیگر گروه های بورس

گروه بازارسرمایه : شرایط شرکت ها در گذشته بدین معنا نبود که صادرات محصولات پتروشیمی وجود نداشته است بلکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به شرکت هایی اجازه صادرات می داد که ابتدا بایستی ثابت می کردند که نیاز داخل را برطرف کرده اند و مجوز صادرات به طور مشخص شده ای به آنها داده می شد

معاون شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان در گفتگو با بورس نیوز ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: در گذشته عمده محصولات شرکت های پتروشیمی واقع در عسلویه به عنوان محصولات صادراتی به شمار می رفت ولی با تصمیم دولت گذشته مبنی بر اینکه نیاز بازار داخل تأمین نمی شود محدودیت هایی در شرکت های پتروشیمی اعمال گردید و شرکت های پتروشیمی می بایست به اجبار محصولات خود را با نرخ ارز مرجع به فروش می رساندند که این امر شرایط خوبی را برای دلال ها ایجاد کرده بود و شرکت هایی که مواد اولیه خود را از بورس کالا تأمین می کردند بایستی از دلال ها خریداری می کردند و با مشکل مواجه می شدند.
وی به ارتقاء جایگاه پتروشیمی ایران در عرصه بین المللی اشاره کرد و گفت: شرکت های پتروشیمی از جمله آبادان، امیرکبیر، جم و مارون که ارتباط نزدیک به آب های آزاد و همچنین امکان صادرات محصول پلی اتیلن را دارند می توانند با انعقاد قراردادهای میان مدت و بلندمدت با کشورهای خارجی از شرایط پیش آمده نهایت بهره را شامل شوند.
معاون شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان از اقدام خوب دولت در محاسبه نرخ ارز آزاد برای فروش محصولات پتروشیمی ها خبر داد و گفت: دستور عرضه محصولات پتروشیمی با نرخ ارز آزاد به عنوان پیش زمینه دولت برای مجوز صادرات محصولات پتروشیمی به شمار می رفت که با این شرایط امکان فروش در بازار داخل و خارج تفاوتی را برای تولیدکنندگان به وجود نخواهد آورد.
افتخاری شرایط موجود در بازار سرمایه را شفاف دانست و گفت: در حال حاضر ابهامات موجود در بازار سرمایه از بین رفته است و این امکان وجود دارد که تقاضا برای سرمایه گذاری در هر صنعتی امکان پذیر باشد که از جمله آن می توان به صنعت پتروشیمی اشاره کرد که از پی بر ای پایین تری نسبت به رقبای دیگر خود بهره مند می باشد.
وی به احتمال اقدام دیگر دولت در آینده ای نزدیک اشاره کرد و گفت: با توجه به لغو محدودیت صادراتی محصولات پتروشیمی و همچنین محاسبه نرخ ارز آزاد در بورس کالا این امکان وجود دارد که دولت از شرکت های پتروشیمی پرداخت نرخ ارز آزاد برای خوراک مجتمع های تولیدی را خواستار شود.
این مقام مسئول در پایان گفت: با توجه به ریال که ارز رایج ایران می باشد و فاصله اختلاف قیمتی زیادی میان ریال و دلار می باشد امکان محاسبه نرخ ارز آزاد خوراک مجتمع های پتروشیمی بعید به نظر می رسد. زیرا با در نظر گرفتن شرایط فوق این امکان وجود دارد که تمامی مجتمع های پتروشیمی متزلزل گردند