مزیت قیمتی کاشی و سرامیک ایرانی کلید نفوذ به بازارهای جهان

0
۷۳۷ بازدید

گروه تولید- صنعت کاشی و سرامیک از حیث دارا بودن مواد اولیه قابل دسترس در کشور و وابستگی ناچیز به واردات به عنوان یکی از صنایع مهم کشور به شمار می رود.

«هنر- صنعت» کاشی و سرامیک در سالهای اخیر با ارایه مجوزهای بی رویه، ۱۴۷ شرکت را در میدان رقابتی حاضر کرد که در بخش هایی از این میدان، «نبرد واقعی» به کپی کاری دربخش طراحی مبدل شد و همین امر سبب ایجاد چالش هایی برای شرکتهای قدرتمند در این حوزه شد.این درحالی بود که رقبای دور و نزدیک خارجی در این صنعت در حال فتح بازارهای جهانی بودند.

آخر هفته گذشته مسئولان یکی از شرکتهای مهم صنعت، در محل کارخانجات خود میزبان نمایندگان رسانه های کشور بودند تا ضمن فراهم کردن بازدید خبرنگاران از خط تولید، به تشریح انچه در این صنعت روی داده است بپردازند.

«کاشی الوند»، از شرکتهای زیرمجموعه تاصیکو متعلق به شستا، پس از سالها، درهای خود را به روی خبرنگاران باز کرد تا این صنعت مهم اما پشت پرده مانده، زیر ذره بین رسانه ها تحلیل شود.

ایتالیا و اسپانیا در دورترها و این سوتر ترکیه و چین و هند بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داده اند اما با این حال مزیت قیمتی محصولات کاشی و سرامیک ایرانی همچنان فضای مناسبی را برای صادرات این محصولات فراهم کرده است، صادراتی که هم چشم به حمایت های سیاسی دارد و هم نیازمند بازاریابی قوی است.

مهدی فکری، مدیرعامل کاشی الوند در نشستی خبری که در حاشیه این بازدید برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگار جهان اقتصاد که از او درباره دلایل ازدست رفتن بازارهای افریقا پرسید به همین نکات اشاره کرد و گفت: در سال های گذشته به دلیل نبود نمایندگی قوی در این کشورها شاهد حذف این بازارها بودیم اما با تلاش رییس انجمن دوستی ایران و آفریقای جنوبی، نفوذ در این کشور مهم قاره سیاه در دستور کار است که می تواند مرکزی برای صادرات کاشی و سرامیک به دیگر کشورهای این قاره باشد.

وی درباره رقابت جهانی در این عرصه نیز گفت: اگر محصولی با بهترین کیفیت تولید کنیم به طور قطع بازار خود را پیدا می کند. برای مثال کشورهای هند و چین در این زمینه تولید خوبی دارند، اما کاهش ارزش پولی هم فرصت و هم تهدید برای ما بوجود آورده که بتوانیم تولیدات خود را با قیمت خوب صادر کنیم؛ اکنون ترکیه، هند و چین تفاوت قیمتی بالایی با ما دارند و فرصت برای صادرات تولیدکنندگان ایرانی به شرط تولید با کیفیت وجود دارد.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ دلار یک فرصت و یک تهدید برای تولیدکنندگان است، گفت:‌ ما تهدید را به فرصت بدل کرده‌ایم و با کاهش وابستگی به مواد اولیه محصول کیفی تولید و صادر می‌شود که درآمد ارزی بالایی را برای کشور به همراه دارد.

عضو انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک اظهار داشت: طرح مسکن ملی اگرچه ابعاد کمتری از طرح مسکن مهر دارد اما می‌تواند در رونق بخش ساختمان و صنایع وابسته به آن از جمله صنعت کاشی و سرامیک موثر باشد.

فکری، با بیان اینکه پیوستن ایران به اوراسیا و و برخورداری از معافیت‌های تعرفه ای می تواند بازارهای جدید صادراتی برای کشور ایجاد کند، گفت:‌ اجرای طرح مسکن ملی نیز از عواملی است که می‌تواند رونق صنایع وابسته به بخش مسکن و ساخت و ساز را به دنبال داشته باشد.

وی گفت:‌ مجموعه شستا یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری است که شرکت کاشی و سرامیک الوند یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت است. چشم بازنشستگان به درآمد شرکت‌های وابسته به شستا است و طبیعی است که سودآوری و مدیریت این مجموعه‌ها برای آسایش این بخش از جامعه موثر خواهد بود.

وی افزود: کاشی الوند ۶۰۰ نیروی انسانی دارد و جزو شرکت‌های سهامی عام و یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های بورسی است که اطلاعات ماهانه آن به صورت شفاف در کدال بورس قرار می‌گیرد.

فکری خاطرنشان کرد:‌ شرکت الوند در آبان ۹۸ با فروش ۷۳۴ هزار متر مربع انواع کاشی مات و براق رکورد ۵ ماه گذشته خود را به دست آورد.

وی افزود: در‌آذر امسال با تلاش تک تک مجموعه رکورد باز هم افزایش یافت و یک میلیون و ۴ هزار متر مربع کاشی و سرامیک به ارزش ۳۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. این در حالی است که پس از تولید مناسب آبان برخی از متخصصان پیش‌بینی می‌کردند که پس از یک رکورد افت فروش وجود داشته باشد اما این رکود به وجود نیامد و در دی ماه ۸۳۷ هزار متر مربع انواع کاشی به فروش رسید که ارزشی معادل ۲۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان داشته است.

فکری با تاکید بر افزایش کیفیت محصولات تولیدی گفت:‌ بخشی از بازار محصولات لاکچری و خاص از دست رفته بود که با برگشت کیفیت مشتریانی ک به سمت شرکت‌های داخلی و خارجی کوچ کرده بودند به این شرکت برگشتند.

عضو انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک با بیان اینکه ۱۴۷ شرکت کاشی و سرامیک در کشور وجود دارد، اظهار کرد: بخش ساختمان از سال گذشته رکودی عمیق را تجربه کرده است که در سال ۹۸ نیز ادامه داشته است اما در این شرایط باز هم این کیفیت است که برگ برنده رقابت میان ۱۴۷ شرکت تولیدکننده کاشی و سرامیک در کشور است.

وی اضافه کرد:‌ بخشی از بازار فروش در محصولات لاکچری سال گذشته از دست رفته بود اما از شهریور امسال صادرات محصولات لاکچری دوباره آغاز شد و یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار صادرات به کشورهای همسایه و اروپایی انجام شده است.

فکری با بیان اینکه سیاستگذاری ما در تولید ایجاد ارزش افزوده بالاتر است، گفت:‌  تولید محصولات با ابعاد بزرگتر و لاکچری در دستور کار قرار گرفته است. ابعاد و طرح‌های گذشته ذائقه مخاطب را قانع نمی‌کند و تولید کاشی‌هایی با ابعاد ۱۰۰ در ۱۰۰ در سه ماه اخیر به تولید انبوه رسیده است که تا پیش از این تنها یک شرکت آن را تولید انبوه کرده است.

عضو انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک تصریح کرد:‌  سایزهای ۸۰ در ۸۰ نیز درحالت‌های مات، براق و فول پولیش در حال تولید است که موجب شده است الوند دوباره جایگاه خود را در بازار احیا کند و این امیدواری وجود دارد که بتوان میزان صادرات این محصولات را افزایش داد.

فکری با تاکید بر نوآوری و طراحی‌های نوین در صنایع تولیدی این شرکت عنوان کرد: طرح‌های شرکت الوند انحصاری است و کپی‌برداری نبوده و این فرصت را برای کشور فراهم کرده است تا بتوان تولیداتی مطابق با ذائقه مشتریان در بازارهای بین‌المللی به دست آورد.

عضو انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک خاطرنشان کرد:‌ سنگ مصنوعی یکی دیگر از انواع تولید است و تفاوت آن با سنگ مصنوعی در این است که کاشی و سرامیک بدنه و لعاب دارد اما سنگ مصنوعی یک محصول فول بادی است و هر چه سیقل داده شود و به عمق برسد نیز همان جنس را دارد. تولید سنگ مصنوعی به دلیل هزینه‌ تمام‌شده بالا متوقف شده بود اما امروز از مواد اولیه محصول که در انبارهای شرکت وجود دارد تولید این محصول آغاز شده است.

وی سود خالص ۹ ماهه این شرکت را پس از کسر مالیات ۱۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود:‌ کاشی الوند به هر سهم بورسی ۴۳۵ ریال سود پرداخت کرده است. برنامه صادرات ما صادرات ۳۰ درصد محصولات تولیدی بوده است که تا کنون ۴۵۰ هزار مترمربع صادرات انجام شده است.

عضو انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک درباره دلایل خارج نشدن دفاتر مرکزی شرکت‌های وابسته به شستا از تهران گفت:‌جمع کردن دفاتر مرکزی و خروج آنها از تهران را نمی‌توان برای همه شرکت‌ها اعمال کرد. رقبای ما حتی اگر در دورترین نقاط کشور تولید کنند در تهران دفاتری ایجاد می‌کنند تا به بازارها دسترسی داشته باشند. جمع کردن دفتر مرکزی برای ما نوعی گل به خودی است.

وی درباره راهکارهای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور در شرایط تشدید تحریم‌ها گفت: صادرات به کشور روسیه از طریق بانک ملی به کشور برگردانده می‌شود. صادرات به عراق و افغانستان نیز به صورت ریالی انجام می‌شود و ارز حاصل از صادرات به کشور سریلانکا نیز با توافق صورت گرفته با قطعات یدکی و تجهیزات تکنولوژی تهاتر می‌شود.

عضو انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک تصریح کرد:‌ درسال ۹۴ درآمد شرکت الوند ۶ میلیارد تومان بوده است که در سال ۹۵ به ۷ میلیارد تومان و سال ۹۶ به ۸ میلیارد تومان افزایش یافته است. میزان درآمد این شرکت در سال ۹۷ که سال اوج صادرات به دلیل افزایش برابری دلار در برابر ریال بوده است به ۲۱ میلیارد تومان رسیده است.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=104593