مرگ تدریجی را تجربه می کنیم

0
۱,۲۱۳ بازدید

گزارش جهان اقتصاد از مشکلات ریزگردها در اهواز، گفت و گو با علی ساری، نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدامات انجام شده برای مقابله با گرد و غبار در استان خوزستان

 

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

Alireza_emami1992@yahoo.com

«داریم مرگ تدریجی رو تجربه می کنیم»، این جمله یکی از هموطنانمان است که در اهواز زندگی می کند.

چند سالی است که مردم اهواز به جای اکسیژن، گرد و غبار را استشمام می کنند و خدا می داند چه تعداد انسان جان خود را از دست داده اند.

گرد و غباری که اگر به طور دقیق بررسی شود ممکن است تعداد جان باختگانش از مجموع حادثه منا، پلاسکو و سانچی بیشتر شود.

روز جمعه گرد و غبار در این شهر به ۶۶ برابر حد مجاز رسید و مدارس مرکز خوزستان را شنبه تعطیل کرد.

وجود گرد و غبار در اهواز می تواند مردم را به فکر مهاجرت از این شهر بیاندازد و همین موضوع می تواند مشکلات کشور را چند برابر کند.

واقع بینانه آن است که استان خوزستان درگیر مشکلات متعددی از جمله بیکاری، گرد و غبار، آب و موارد دیگر است اما ریزگردها مسئله ای است که مردم سریعا خواهان حل کردن آن هستند.

خوزستانی ها می خواهند بدانند که مسئولین برای حل این مشکل بزرگ چه اقداماتی انجام داده اند و اصلا گرد و غبارها جزو دغدغه مسئولین کشور هست یا نه؟!

برای پاسخ به همین پرسش به سراغ علی ساری، نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی رفتیم تا از آخرین اقدامات صورت گرفته برای حل بحران این استان جویا شویم.

دانشجویی که در اهواز زندگی می کند به ما گفته است که در حال تجربه کردن مرگ تدریجی هستیم. آیا شما هم با این جمله موافقید؟ اگر بله بگویید در چند سال گذشته چه اقداماتی برای برطرف کردن گرد و غبار ها انجام شده است؟

به نظرم جمله کاملا صحیحی در خصوص استان خوزستان گفته شده است. بنده به خاطر دارم که در روزهای اولی که در مجلس مشغول شدم به سراغ کارگروه ریزگردها رفتم، اما جست و جوی من برای

پیدا کردن متولی این کارگروه بی نتیجه ماند.

کاملا مشخص بود که از آن کارگروه نباید انتظار خروجی خوبی داشت. اما از حدود دو سال گذشته که آغاز کار من در مجلس بود برای حل این مشکل به جد دست به کار شدم. از حق نگذریم باید گفت

که دولت نیز دغدغه حل مشکل این استان را دارد.

نکته اول این است که دولت وزیر کشاورزی را متولی پیگیری های ریزگردها قرار داد.

مورد بعدی آن بود که برای حل این بحران دولت پروژه پنج ساله ای را بنا نهاد و اقداماتی را در این خصوص انجام داد. برای آنکه این پروژه از مسیر خود خارج نشود هر سه یا شش ماه یک بار از وزارت

کشاورزی اقداماتی انجام شده را می پرسیم و شخصا شواهد محلی را بررسی می کنیم.

اما اقداماتی که برای حل مشکل استان خوزستان شده است درمانی بوده و حالت پیشگیرانه نداشته است.

کاشت نهال و ایجاد کانال ۴۴ کیلومتری جهت آبیاری این نهال ها اقداماتی است که در این راستا صورت گرفته است.

اما همان طور که عرض کردم این اقدامات درمانی است و پنج سال زمان خواهد برد. البته لازمه حل مشکلات در این بازه زمانی این است که به طور مداوم فعالیت ها ادامه پیدا کند تا بتوانیم نتیجه لازم را بگیریم.

با توجه به فرمایشات شما مردم خوزستان باید تا سه سال دیگر شاهد گرد و غبار در استان خود باشند؟

زمانی که نهالی کاشته می شود مدتی طول خواهد کشید، جان بگیرند تا بتوانند اثری از خود نشان دهند اما این تنها یک قسمت از کار است. مورد بعدی اتمام کاشت در تمام مناطقی است که نیازمند به

نهال هستند تا بتوانند اثرگذار باشند و این مناطق حجم وسیعی را شامل می شوند.

اما مهمترین کاری که باید در این استان انجام شود و البته حالت پیشگیرانه نیز دارد، دادن حقآبه به تالاب هایی همچون تالاب شادگان و هورالعظیم است.

اینکه برخی از مسئولین ادعا می کنند حقآبه ها داده شده است کاملا دروغ است. من می توانم با جزئیات آنها را ثابت کنم.

به جرأت می توان بگویم که حقآبه پنج رودخانه داده نشده و حقآبه خلیج فارس هم رعایت نشده است. علاوه بر این آقای کلانتری هم با اقداماتشان مشکلات را چند برابر کرده اند.

آیا با اقداماتی که رئیس سازمان محیط زیست در خوزستان انجام خواهند داد مقابله می کنید؟

شک نکنید. اقدامات ایشان برخلاف منافع مردم و کشور است. آقای کلانتری تلاش به تحریک مردم دارند و بعید می دانم هدف دیگری از کارهایشان داشته باشند.

برخی در این زمینه سکوت کرده اند و منافع جناحی را به منافع ملی ترجیح داده اند. شما از طیف اصلاح طلبان و با لیست امید وارد مجلس شدید و به نظر می رسد که اولویت را جان مردم قرار دارید.

آیا حاضرید به خاطر مردم خوزستان و حل مشکلاتشان تا آخر بایستید؟

چندی پیش در رزونامه شرق مقاله ای با موضوع آب نوشتم که در آن توضیح دادم این مسئله اصلاح طلبی و اصولگرایی نمی شناسد . من کاملا ناشناخته بودم اما به خاطر آنکه در لیست اصلاحات قرار

گرفته بودم مردم به من رای دادند. اما با احترام به این تفکر، اولویت مردم هستند و قطعا ایستادگی خواهم کرد.

شما موافق طرح آقای کلانتری نیستید و معتقدید که برنامه های ایشان شرایط استان را وخیم تر می کند. چه درخواستی از مردم استان خوزستان دارید تا هم صدا با شما با این طرح ها مخالفت کنند؟

از نظر من، اینکه از مردم درخواست شود تا به خیابان ها بیایند و اعتراضات خود را آن گونه بیان کنند مشکلی حل نخواهد شد. مردم باید برای ما دعای خیر کنند و اقدامات ما را زیر نظر بگیرند و در

محافل خود در رابطه با اقدامات و مشکلات و راه حل آنها با یکدیگر صحبت کنند. برخی از دوستان من را پرخاشگر خطاب می کنند اما با توجه به شرایط بحرانی استان به رفتار خود افتخار می کنم.

به نظر من راهی برای مطالبه گری به جز این مسیر وجود ندارد. برخی معتقدند که باید از راه قانونی مشکلات را حل کنیم  اما آن راه نیازمند سوال، تذکر و استیضاح از مسئول مربوطه است. این اقدام

زمانی به ثمر خواهد نشست که در بدنه دولت هم سو و هم فکر داشته باشیم. اما چند نفر از استان خوزستان هستند که در دولت تاثیر گذار باشند؟

یکی از دلایل مشکلات بی شمار استان خوزستان این است که در شورای عالی آب و یا حتی امنیت ملی چنین بحث هایی مطرح می شود اما متاسفانه تصمیم های درستی اتخاذ و به خوبی آسیب شناسی

نمی شود.  از طرف استان نمایندگان به آن محافل دعوت نمی شوند و کسانی به آنجا می روند که اطلاعات دقیقی از خوزستان ندارند.

آیا مردم به حل مشکلات ریزگردها طی سه الی چهار سال آینده امیدوار باشند؟

مردم امیدوار باشند که  پیگیری خواهیم کرد اما اینکه تلاش هایمان نتیجه دهد یا خیر به دعای مردم و همت دولت و شیوه کار بر می گردد.

ولی پای کار هستیم و از هر ابزاری که در اختیار ما قرار دارد برای حل مشکلات استفاده خواهیم کرد. با آقای کلانتری دشمنی نداریم اما اختلافاتی بر سر عملکرد ایشان وجود دارد.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=76700