مرکز مالی آستانه آماده جذب سرمایه خارجی پس از اکسپو ۲۰۱۷

0
۱,۰۰۰ بازدید

کایرات کیلیمبتاف، رئیس مرکز مالی و بین المللی قزاقستان اعلام کرد: مرکز مالی بین‌المللی «آستانه» آمادگی استقبال از اولین مشتریان خود بعد از نمایشگاه «اکسپو ۲۰۱۷»را دارد.

گروه بازار

کایرات کیلیمبتاف، رئیس مرکز مالی و بین المللی قزاقستان اعلام کرد: مرکز مالی بین‌المللی «آستانه» آمادگی استقبال از اولین مشتریان خود بعد از نمایشگاه «اکسپو ۲۰۱۷»را دارد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از سفارت قزاقستان، کیلیمبتاف افزود: با وجود اینکه بعضی از سرمایه‌گذاران کشورهای غربی به این ایده با شک و تردید نگاه می‌کنند و کشور روسیه نیز از اینکه «آستانه» به یک منطقه مالیات ترجیحی (off shore) تبدیل شود نگران است؛ ولی قزاقستان قابلیت ایجاد «بندر مالی» در مناطق اورآسیا را خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه ایجاد این مرکز از گذشته برنامه‌ریزی شده است، گفت: در طرح «۱۰۰ قدم» که توسط رئیس جمهور قزاقستان ارایه شده بود، تغییر مسیر دولت برای دستیابی به انگیزه‌های اقتصادی و همچنین رشد سیاسی-اجتماعی جزو اولویت‌ها تعیین شده که یکی از برنامه‌های آن مربوط به ایجاد و راه‌اندازی مرکز مالی بین المللی است.

رئیس مرکز مالی و بین المللی قزاقستان، درباره امتیازهای تدارک دیده شده برای شرکت‌های خارجی در این طرح افزود: برای این شرکت‌ها مشوق‌هایی مانند عدم پرداخت ۵۰ ساله مالیات (مالیات وارداتی برای مواد اولیه و اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری)، صدور روادید مخصوص و همچنین رژیم پرداخت ازر درنظر گرفته شده است.

به گفته کیلیمبتاف کار عملیات مرکز مالی به این صورت طراحی می‌شود که تبادل تجاری قزاقستان به مرکز مالی «آستانه» منتقل شده و عرضه اولیه اوراق بهادار (IPO)مربوط به همه شرکت‌های دولتی برگزار خواهد شد. از طریق این مرکز مالی اسناد مربوط به دارایی‌های صندوق ملی و صندوق بازنشستگی تنظیم می‌شود. همچنین سهم ارزش اسلامی و دولتی نیز در این مرکز جایگزین می‌شود.

در همین حال، نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهور قزاقستان در این زمینه تاکید کرد: « می‌دانیم این پروژه بسیار بزرگ است، اما تلاش می‌کنیم نظر سرمایه‌گذاران را به منطقه جلب کرده و این مرکز مالی را به عنوان مرکزی برای ارائه خدمات مالی در چارچوب «راه ابریشم اقتصادی» اختصاص داده و به تدریج رشد می‌دهیم. امیدواریم سازمان‌های مالی بین‌المللی و بازرگانان به قزاقستان آمده و از نزدیک به این اطمینان برسند که در این کشور فرصت‌های سرمایه‌گذاری عظیمی وجود دارد و مطمئن باشند که حمایت‌های گسترده‌ای برای آنها درچارچوب این پروژه وجود دارد.

سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند اواخر سال جاری با امکانات مرکز مالی آشنا شوند. هیات‌مدیره مرکز مالی «آستانه» با اشاره به اینکه که در اجرای تمام قوانین پیش‌بینی‌های لازم انجام شده، تاکید می‌کند که کشور قزاقستان جزءکشورهایی خواهد بود که توانسته با استفاده از قابلیت‌های کشورش در جریان شکوفایی رشد کند. اتفاقی که در سایر مناطق اورآسیا رخ نداده است. شایان ذکر است که طبق  طرح رشد در مرکز مالی خدمات تجاری برای کشورهای قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و در آینده نزدیک برای کشور مغولستان و قفقاز ارائه می‌نمایند.

به گفته کارشناسان مالی خارجی، تاسیس چنین مرکز مالی در قزاقستان تفکر خوبی است و درحال حاضر در قزاقستان زمان مناسب برای فعالیت‌های اقتصادی بوجود آمده؛ کاهش ارزش پولی ملی متوقف شده و درآمدها تثبیت شده است.  همچنین واگذاری کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی در بهترین حالت انجام گردیده است و هم‌اکنون با کاهش تورم و قیمت کالاها فضا برای سرمایه‌گذاری شرکتهای خارجی به خوبی آماده می‌باشد.

برای رشد بازار سرمایه توسط این مرکز جهت ایجاد بورس مشترک استراتژیک با مشارکت بورس پیشروی جهان با زیرساخت‌های نوین اقدامات وسیعی انجام گرفته و مذاکراتی نیز با بورس اوراق بهادار لندن، بورس فلزات، بزرگ‌ترین بازار معامله الکترونیک سهام درآمریکا (NASDAQ)، بورس تجاری شیکاگو، بزرگ‌ترین بازار معامله الکترونیک سهام در دبی و بورس صندوق نیوپارک برگذار درمورد توسعه این طرح صورت پذیرفته است.

همچنین به گفته کارشناسان برجسته مرکز مالی همزمان با جذب شرکت‌های خارجی،از شرکت‌های محلی نیز برای پیوستن به این طرح بین‌المللی دعوت به عمل آمده است؛ زیرا شرکت‌های محلی در آینده نقش مهم‌تر و برجسته‌تری در تجارت نسبت به وضعیت فعلی خود خواهند شد و جایگزین شرکت‌های خارجی خواهند شد. کارشناسان برجسته مرکز مالی آستانه معتقدند زمانی که مدل تجاری بین‌المللی وارد بازار داخل می‌شود شرکت‌های قزاقی نیز می‌توانند با معرفی تکنولوژی جدید به ارائه خدمات مالی بپردازند.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35721