مردی که یک تنه دربرابر غولها ایستاد

0
۳۳۸ بازدید

همه چیز درباره رالف نیدر در پرونده خودرو جهان اقتصاد

مهدی زاهدی: در نخستین سالهای دهه ۱۹۶۰ جوانی ۳۰ ساله جنبشی را بنا نهاد که پایه های یکی از غولهای خودروسازی جهان را به لرزه درآورد… رالف نیدر، مردی که دانشنامه آزاد ویکی پدیا او را اینگونه معرفی می کند: “سیاست‌مدار، نویسنده و وکیل دادگستری آمریکایی است که زمینه اصلی فعالیت او در زمینه حقوق مصرف‌کننده و دفاع از محیط زیست است.”

اما آمریکایی های دهه ۶۰ و البته مردم دنیا در این روزها خوب می دانند این وکیل لبنانی تبار آمریکایی چه خدمت بزرگی را به جامعه بشری کرده است.

نیدر جوان که بعدها و چهل سال پس از کسب شهرت کارش به جایی رسید که در چهار دوره انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شرکت کند و در هر سه انتخابات اخیر در جای سوم از نظر آرای کل مردم قرار گرفت، جنبشی را بنا نهاد که سبب شد در اوایل قرن بیستم، برخی از بانفوذترین شرکت های آمریکا، مورد بازخواست اصلاح طلبان خواهان بهبود شرایط کار و مواد غذایی سالم قرار گیرند. این جنبش در سال های دهه ۱۹۶۰ میلادی با حمله یک تنه رالف نیدر، به ایمنی خودروهای ساخت آمریکا شکل گرفت نیدر در کتابی در سال ۱۹۶۵ تحت عنوان ناامن در هر سرعتی انتقاد خود را متوجه یک مدل سواری جنرال موتورز به نام کوروِیر کرد. در مقابل، جنرال موتورز در تلافی، در اقدامی آشکار در جهت بی اعتبار کردن نیدر، در زندگی شخصی او کند و کاو کرد. اما آمریکایی ها با پیکار نیدر با بزرگ ترین خودروساز کشور موافق بودند. در نتیجه، کنگره آمریکا با تصویب قانون ملی ایمنی ترافیک و خودرو در سال ۱۹۶۶ استانداردهایی را در زمینه ایمنی خودرو وضع کرد.

جالب است بدانید، رئیس هیأت مدیره جنرال موتورز که دیگر هیچ راهی جز پذیرش نظرات القا شده وی بر مردم و قانون نویسان آمریکا را نداشت بعدها تمام بغض فروخورده خود از این مرد را در این جمله بیان کرد: ” نیدر یکی از دگراندیشان کولی دامنگیر آمریکا است!”

رالف نیدر البته در آن سالها فقط به مبارزه از راه نوشتن اکتفا نکرد ،۲۷ اکتبر ۱۹۶۹ برای مبارزه با اجحاف فروشندگان و نامرغوب بودن کالا، سازمان حمایت از مصرف کنندگان (آمریکایی) را تاسیس کرد و نام آن را «نیدر ریدرز» گذاشت. خریدارن آمریکایی سالهاست که عادت کرده اند پیش از خرید وسایلی از قبیل خودرو، تلویزیون و … نخست، عیب و حسن مارک و مدلی را که می خواهند خریداری کنند در نشریه حمایت از مصرف کنندگان بخوانند و با چشم باز اقدام به خرید کنند.

پیروزی دیگر وشگفت آور این مرد حالا ۸۱ ساله این بود که در بسیاری از کشورها به اقتباس از او «انجمن حمایت از مصرف کننده» تاسیس شده است.

آخرین اتفاق توام با پیروزی وی که می توان به آن اشاره کرد نیز در نوع خود قابل تامل است.

وقتی مدیران جنرال موتورز از راههای معمول برای پاسخ دادن به نیدر جوان به جایی نرسیدند، دست به دامن تاکتیکی تخریبی موسوم به تاکتیک اسمیر شدند که معمولا برای تضعیف استدلال موثر یا نقد استفاده می شود.

نیدر در سال ۱۹۶۰ قربانی این تاکتیک کثیف شد. اما شش سال بعد در اوایل ماه مارس سال ۱۹۶۶، چندین رسانه، از جمله نیویورک تایمز، گزارش داد که جنرال موتورز سعی کرده بود به شیوه های مختلف نیدر را بی اعتبار کند، رسانه ها نوشتند استخدام کارآگاه خصوصی،بررسی گذشته نیدر و استخدام روسپی برای به دام انداختن او بخش هایی از این تاکتیک بود.

اما کار به همین جا ختم نشد، نیدر بازهم از پا ننشست و از این شرکت برای تجاوز به حریم خصوصی شکایت کرد.

رالف جوان در آن سالها توانست با محکوم کردن غول معظم خودروسازی امریکا و دریافت ۲۸۴ هزار دلار غرامت دوباره شاخ این غول را بشکند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9075