کد خبر: 195313
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

مذاکره بن سلمان درباره «چشم انداز ۲۰۳۰» مشترک با ژاپن

مذاکره بن سلمان درباره «چشم انداز ۲۰۳۰» مشترک با ژاپن

 به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، طی تماسی تلفنی با فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن درباره چشم انداز ۲۰۳۰ مشترک عربستان و ژاپن گفتگو کرد. در این تماس، ابعاد همکاری دو کشور برای ارتقای روابط در همه زمینه ها در چارچوب "چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان و ژاپن" بررسی شد.

«چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان و ژاپن» چشم انداز مشترکی است که در سال ۲۰۱۷ راه اندازی و شامل چندین توافق نامه و یادداشت‌های همکاری بین دو کشور در بخش‌های زیرساخت، صنایع رقابتی، انرژی و سرمایه گذاری، شرکت‌های کوچک و متوسط، مراقبت‌های پزشکی، رسانه و سرگرمی است

عربستان سعودی و ژاپن دارای روابط اقتصادی و استراتژیک ۶۰ ساله هستند و عربستان سعودی اولین صادرکننده نفت به ژاپن است و ژاپن با سرمایه گذاری در صنایع تولیدی و پتروشیمی، سومین شریک تجاری مهم عربستان سعودی است.                                                 

رسانه‌های ژاپنی در ماه گذشته اعلام کردند که کیشیدا قصد دارد از عربستان سعودی بازدید کند، تا در مورد مهار قیمت نفت و ثبات بازارهای بین المللی پس از آشفتگی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین گفتگو کند.

قیمت نفت امسال به دلیل عرضه ضعیف جهانی و تنش‌های سیاسی در شرق اروپا و خاورمیانه حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است.

بر اساس داده های وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، واردات نفت خام ژاپن نیز در سال ۲۰۲۱ با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به سطح یک سال قبل به ۲.۴۹ میلیون بشکه در روز رسید که اولین افزایش در ۹ سال گذشته است.

ژاپن سومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده آمریکا و چین است، اما فاقد منابع طبیعی لازم برای تضمین تداوم تولید صنعتی و فناوری خود است.

برچسب ها : عربستان و ژاپن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.