کد خبر: 96984
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
گروه : ایران / جهان / سیاست

مذاکره با ایران؛ هدف اصلی امریکا از تروریستی اعلام‌ کردن سپاه پاسداران

مذاکره با ایران؛ هدف اصلی امریکا از تروریستی اعلام‌ کردن سپاه پاسداران

خبرگزاری ایکنا نوشت: احمد بخشایش اردستانی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره اهداف اقدام احتمالی امریکا از قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی گفت: این یکی از بدترین طرح‌های امریکاست که در واقع تروریستی اعلام کردن یک نظام سیاسی است. به عبارتی همان گونه که جمهوری اسلامی ایران، اسرائیل را تروریسم دولتی می‌داند، امریکا با این اقدام این مسئله را به ایران نسبت می‌دهد، زیرا سپاه یکی از ارکان مهم انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است که امام خمینی(ره) دستور تشکیل آن را دادند و اتفاقاً یکی از رازهای موفقیت و ماندگاری انقلاب اسلامی همین دستور امام(ره) بود.

دو هدف اصلی امریکا از تروریستی اعلام کردن سپاه

بخشایش اردستانی با بیان اینکه امریکایی‌ها از این اقدام دو هدف را دنبال می‌کنند، گفت: اول اینکه قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی، که البته بیشتر منظور امریکایی‌ها سپاه قدس است، به این معناست که باید در جهت اضمحلال و نابودی آن بکوشند. در آن صورت ایران هم متقابلاً از سوی مجلس شورای اسلامی، ارتش امریکا را به عنوان گروه تروریستی معرفی می‌کند. لذا در این وضعیت فضا به سمت مقابله جدی ایران و امریکا خواهد رفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسترها و زمینه‌های این مقابله مشاهده نمی‌شود، گفت: از این منظر امریکا جنگ روانی را دنبال می‌کند. در واقع هدف اصلی امریکا مذاکره با ایران است. انتهای مواجهه احتمالی امریکا با سپاه این است که به مذاکره با ایران برسند. امروز نیاز ترامپ به مذاکره با ایران از نیاز ایران به مذاکره با امریکا بسیار بیشتر است. بنابراین امریکایی‌ها با این طرح احتمالی به انفعال کشیدن جمهوری اسلامی ایران را مد نظر دارند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارج مجلس ابراز کرد: هدف دوم امریکایی‌ها ایجاد جدایی بین ارتش و سپاه است تا در جامعه ایران دوقطبی را بین این دو نیروی نظامی شکل دهد که امریکا ارتش را تروریست نمی‌داند و سپاه را تروریست تلقی می‌کند. البته این اقدام امریکایی‌ها به دنباله داخلی برای اشاعه این دوقطبی نیاز دارد و بسیار بعید است که جریان‌های سیاسی موجود در ایران به این طرح امریکا روی خوش نشان دهد، چون مقابله با کیان انقلاب اسلامی است.

وی تأکید کرد: امریکایی‌ها قطعاً در صورت ارائه این طرح اشتباه بزرگی را مرتکب می‌شوند و این باعث می‌شود که مجلس نیز ارتش ایالات متحده را گروه تروریستی اعلام کند.

اهمیت تبلیغاتی اقدام متقابل مجلس شورای اسلامی

بخشایش اردستانی ارائه چنین طرحی از سوی مجلس را به لحاظ تبلیغاتی مهم و معنادار ارزیابی کرد و گفت: امریکایی‌ها وقتی سپاه را تروریستی اعلام کنند، به این معناست که باید با سپاه مبارزه کنند و در این صورت، سپاه ایران به پشتوانه طرح مجلس می‌تواند با ارتش امریکا به مقابله بپردازد.

وی اظهار کرد: ارتش امریکا اکنون در کشورهای مختلف منطقه مانند سوریه، عراق و یمن حضور دارد و وقوع این رویارویی به معنی جنگ است. اگر بنا شود که جنگی رخ ندهد، باید مذاکره شود و امریکایی‌ها می‌خواهند با اعمال این فشارها، ایران را پای میز مذاکره بنشانند تا ترامپ از بن‌بست سیاسی داخلی، که در مقابل دموکرات‌ها و کنگره گرفتار آن شده است، خارج شود.

گفت‌وگو از مهدی مخبری