کد خبر: 10873
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۳
گروه : ایران

مذاکرات هسته ای به نتیجه نزدیک است

مذاکرات هسته ای به نتیجه نزدیک است

نتانیاهو آنجا اوباما را تهدید می کند و اینجا هم دلواپسان می گویند که ما اسرار را می گوییم

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که مذاکرات هسته ای به نتیجه نزدیک است، گفت: همدلی ملت در این موضوع مهم است که متاسفانه به هر دلیل همدلی مقداری آسیب دیده است.
به گزارش ایرنا، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه در همایش ملی توسعه پایدار و متوازن منطقه ای اظهار داشت: مشاهده می کنید مهم ترین پروژه دولت حل مشکلات خارجی است، تیم مذاکره کننده هسته ای که مورد حمایت رهبر معظم انقلاب است و دائما تکرار می کند که ما کار را با برنامه رهبری پیش می بریم، این دلواپسان در داخل کشور چه برسر آنها می آورند و چه تشبیهاتی می کنند، دلواپسان هم زبان با نتانیاهو شده اند.
وی به سفر نتانیاهو به آمریکا نیز اشاره کرد و یادآور شد: نتانیاهو در آمریکا، اوباما را تهدید می کند و می گوید موارد مخفی کاری را می گویم، در ایران نیز دلواپسان می گویند ما اسرار را می گوییم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افراد امینی هستند که زحمت می کشند، طرف مقابل نیز افراد ساده ای نیستند، شیطان و گاهی زبردست هستند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی یادآور شد: وقتی تیم مذاکره کننده هسته ای به کشور باز می گردد در فرودگاه به جای آن که از آنان استقبال کنیم، دلواپسان می روند و به آنها چیزهایی می گویند که نباید بگویند، این طور که نمی شود.
وی همچنین گفت: تریبون مجلس شورای اسلامی نیز باز است که هرچه می خواهند می گویند. هزاران تا میلیون ها نفر نیز از رادیو این مطالب را می شنوند و برخی دروغ ها را باور می کنند، این حرف ها مزاحم کار است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما بعد از جنگ تحمیلی مسایلی همچون مسایل کنونی نداشتیم، یک انتقاداتی در مجلس مطرح می شد که اصلا نمک کار است و باید باشد و خوب است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: وقتی انتقاد می شود و انتقاد سازنده باشد بالاخره اختلاف سیاسی باید مطرح شود ولی نباید کارشکنی باشد، آن هم در این شرایط کنونی کشور.
وی به اعمال فشارهای بین المللی علیه ایران اشاره کرد و گفت: در صورتی که فشار از داخل به خودمان بیشتر از خارجی ها است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این افراد آن ملتی که انقلاب کرد، نیست، آن ملتی که جنگ دید و این همه شهید داد که نیست. آنها آدم هایی هستند که خیلی آسان آمده اند یک جایی گیرشان آمده و این حرف ها را می زنند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: یکی از مشکلات شما این افراد هستند که البته وظیفه حکومت، مراکز قدرت و دیگران هم این است که درست مسوولیتشان را انجام دهند.
وی تصریح کرد: کسی نمی گوید حق آنها ضایع شود، اگر حرف منطقی دارند حرف منطقی را مطرح کنند و باید بگویند و جواب آن را هم باید بگیرند.
وی یادآور شد: این فضا، فضای انتقاد سازنده است، فضای تخریب هیچ وقت سازنده نیست. فضای تخریب دشمن و کینه می آورد و طرف را از کارکردن مایوس می کند، ضررش هم ضرر عمومی جامعه می شود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارامیدواری کرد که این افراد ان شاء الله خودشان را تغییر می دهند و ما می بینیم در مقابل چه فسادهایی چه شخصیت های بزرگی سکوت کرده بودند.
** آنهایی که مزاحم دولت می شوند، هیچ سهمی در مبارزه نداشتند
آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد فضای دانشگاه ها در کشور گفت: کدام دانشگاهی می تواند با سانسور و تهدید شدید بالای سر استاد، رشد کند و ابتکار و خلاقیت داشته باشد. فضایی می تواند سازنده باشد و آرامش و ترقی بیاورد که انسان در آن فضا آزاد باشد.

وی به دوران پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد و اظهارداشت: ایشان زمانی که دستور جنگ می داد، عده ای می گفتند که این وحی است یا این که نظر خودتان و پیامبر اکرم (ص) می گفتند چه تقاوتی می کند و آنها می گفتند خیر، اگر وحی باشد ما قبول می کنیم چون خداوند گفته است و اگر شخصی است ما قبول نداریم و اشتباه است یا در زمان حضرت علی (ع) که ایشان برای عموم صحبت می کردند یک آدم فاسدی بلند می شد به حضرت علی اتهامات تند و بی ادبی می کرد که اصحاب با آن می خواستند برخورد کنند حضرت می فرمود کاری نداشته باشید او یک فحاشی کرده باید با فحاشی جوابش را بدهید نه این که با کتک از مسجد بیرونش کنید، بگذارید حرف هایش را بزند اگر حرف درست بزند، می پذیریم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: من فکر می کنم باید محیط دانشگاه ها را آزاد بگذاریم و استانداران در استان ها نباید تحت تاثیر تندروهایی قرار گیرند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی یادآور شد: باید محیطی سالم و آزاد با زبان نرم و دوستی درست کنید، انتقادها و بحث ها وجود داشته باشد. نمی خواهیم تخریب کنیم، می خواهیم هدایت کنیم. اگر انتقادی هست باید دلسوزانه باشد. اشکالات از این قبیل زیاد است.
وی یادآور شد: آنهایی که مزاحم دولت می شوند، آدم هایی هستند که خودشان هیچ سهمی در مبارزه نداشتند ، جدیدا پیدا می شوند که باید با برنامه ریزی کار کنید.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: مساله دیگری که باید اتفاق بیفتد این است که استان ها باید با یکدیگر تعامل داشته باشند بالاخره استان ها در بعضی منابع قوی تر و بعضی استان ها ضعیف تر هستند، بنابراین یک نوع تعامل باید وجود داشته باشد که توسعه را بتوان هماهنگ پیش برد و احساس تبعیض به وجود نیاید.