مذاکره با روس‌ها برای ساخت تجهیزات نفتی

0
۲۵۳ بازدید

پس از ۱۰۰ سال سابقه در تولید نفت واردات تجهیزات از کشورهای غیر نفتی شرم آور است

مدیرعامل شرکت ساخت و تهیه کالای نفت تهران با بیان اینکه با ۱۰۰ سال سابقه در تولید نفت همچنان محتاج واردات کالا و تجهیزات مورد نیاز این صنعت حتی اداشته‌ایم ضمن اینکه مشوق‌هایی همچون تضمین خرید نیز سازندگان را به ساخت کالای مورد نیاز نفت ترغیب می‌کند.

عزت الله اکبری، مدیرعامل شرکت ساخت و تهیه کالای نفت تهران در گفت‌و‌گو با ایلنا با بیان اینکه ما محدودیتی برای ساخت داخل قائل نمی‌شویم، گفت: در زمینه رسیدن به اهداف ساخت کالای داخلی نفت هیچ محدودیتی به لحاظ شیوه پیشبرد کار قائل نیستیم به این معنا که ممکن است سازندگان داخل مستقلا کار را انجام دهند و یا اینکه بخش خصوصی شرکت خارجی با شرکت‌های داخلی بصورت مشترک کار انجام دهند. وی افزود: برنامه این است که نیازی به واردات ازغرب نباشد تا هر زمانی که خواستند به ما کالا بدهند.

ز کشورهای غیر نفت خیز هستیم، گفت: برای قطع وابستگی برنامه‌های مدونی از جمله مذاکره با روس‌ها برای واردات تکنولوژی اکبری تصریح کرد: ما بیش از ۱۰۰ سال است که نفت تولید می‌کنیم اما همچنان در بسیاری کالا‌ها محتاج غربیم زیرا با بی‌تدبیری خودمان کاری کردیم خیلی از کشورهایی که نفت ندارند سازنده تجهیزات صنعت نفت و تکنولوژی ساخت کالاهای مورد نیاز این صنعت شدند و ما همچنان باید هزاران میلیارد دلار بابت واردات کالاهای مورد نیاز هزینه کنیم.
وی تاکید کرد: در کیفیت کالاهای ایرانی استانداردهای ملی و بین المللی باید رعایت شود و طبق گفته زنگنه استاندارد IPI براساس API آمریکا خواهد بود چون استاندارد API را به ما نمی‌دهند لذا استاندارد جدیدی در کشور تعریف شده و به دستور وزیر گروهی روی آن کار می‌کنند.
مدیرعامل شرکت ساخت و تهیه کالای نفت تهران گفت: طبق برنامه طراحی هر کالایی که ساخته شود در اختیار ایران خواهد بود و اگر خارجی هم هست دانش و تکنولوژی به ایران آورده شود.
وی خاطرنشان کرد: ما در این روند از ظرفیت دیگر کشور‌ها نیز استفاده می‌کنیم و حتی مذاکراتی نیز با روس‌ها داشته‌ایم که به ایران بیایند و دانش ساخت را به کشور منتقل کنند.
اکبری اظهار داشت: در حال حاضر شرایط استثنایی ایجاد شده و رهبری، دولت و وزیر پیگیر این مسئله هستند لذا کار کم نظیری است.
وی پیش پرداخت‌ها و همچنین تضمین خرید پس از ساخت را از جمله مشوق‌های این طرح برشمرد و گفت: قرارداد تضمین خرید بعد از ساخت بقدری مثبت بودکه برخی سازندگان اعلام کردند که تسهیلات نیز نمی‌خواهیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8146