مدیریت مناطق آزاد عالی ترین مقام اجرایی مناطق هستند

0
۲۸۱ بازدید

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند، تصریح کرد:دستگاه های اجرایی و در رأس آنها وزرا باید اختیاراتشان را تفویض بکنند؛ بعنوان مثال ادارات و ارگان ها می بایست مدیران شان را با هماهنگی سازمان منطقه آزاد منصوب کنند، چراکه این جزو احکام دائمی و قوانین مناطق آزاد است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت:طبق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، مدیریت این مناطق بعنوان عالی ترین مقام اجرایی هر منطقه، محسوب می شوند.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد اروند، اسماعیل زمانی با حضور در برنامه بازتاب سیمای مرکز آبادان، هفته دولت را زمان بسیار مناسبی برای ارائه گزارش عملکرد دولت به مردم دانست و افزود: سازمان منطقه آزاد اروند تا کنون اطلاع رسانی در حوزه عملکردی خویش را تبلیغات برای این سازمان قلمداد می کرد و کم تر به حوزه اطلاع رسانی می پرداخت؛ اما امروز اطلاع رسانی را جزو حقوق اجتماعی مردم می دانیم و هفته دولت فرصتی شد برای ارائه عملکرد این سازمان.

زمانی در پاسخ به این پرسش که دوگانگی مدیریتی در محدوده منطقه آزاد اروند چالش های بسیاری را ایجاد کرده، خاطرنشان کرد: این موضوعی است که در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد ماده ۲۷ پیش بینی شده است و اخیرا نیز در برنامه ششم احکام دائمی ماده ۶۴ بر این موضوع تأکید شده که مدیریت مناطق آزاد بعنوان عالی ترین مقام اجرایی منطقه است و سایر دستگاه ها باید اختیارات و مدیریت هایشان تحت نظارت و مدیریت این مناطق باشد.

رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند، تصریح کرد:دستگاه های اجرایی و در رأس آنها وزرا باید اختیاراتشان را تفویض بکنند؛ بعنوان مثال ادارات و ارگان ها می بایست مدیران شان را با هماهنگی سازمان منطقه آزاد منصوب کنند، چراکه این جزو احکام دائمی و قوانین مناطق آزاد است.

وی افزود: متاسفانه در اروند که از قبل ادارات و سازمان های زیادی وجود داشته و در حال  فعالیت هستند، نوع مدیریت شان به شکل سنتی بر اساس قوانین غیر از منطقه آزاد است؛ از این رو چون ادارات به ان نوع از مدیریت عادت کرده اند امروز در اروند ما  مرحله گذار را  تجربه می کنیم.

اسماعیل زمانی این مرحله را برای مسئولین ملی خیلی  ملموس ندانست و گفت:  خود ما  نیز چندان تجربه مهمی در این زمینه نداریم. بعضی مناطق آزاد مثل کیش و قشم ساختار اداریشان به تبع منطقه آزاد بوجود آمد و پیش از آن اداراتی در این مناطق وجود نداشت از همین روی همه خدمات را منطقه آزاد ارائه می دهد.

زمانی ادامه داد:  این مناطق  دارای جمعیت محدودی بودند و زیر نظر بخشداری ها اداره می شدند و امروز که منطقه آزاد کیش به شکل بسیار خوبی برای کشور ایجاد شده، سازمان های تابعه اش هم با خودش شکل گرفتند در نتیجه مشکل ناهماهنگی در آنجا وجود ندارد و حاکمیت با سازمان منطقه آزاد کیش است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند بافت و اداره شهرهای آبادان و خرمشهر که هر کدام دارای سابقه تاریخی هستند را از دیگر مناطق آزاد متفاوت دانست و اظهار داشت: شرایط اروند بسیار متفاوت است؛ آبادان و خرمشهر( منطقه آزاد اروند) با دو فرمانداری ویژه و نزدیک به ۱۱۰ اداره که پیش از این کارشان را براساس سیستم  مشخص خود انجام می دادند، طبیعی بود که با  روی کارآمدن سازمان منطقه آزاد واکنش نشان دهند.

اسماعیل زمانی اذعان داشت: این کار سختی است اما باید یک مرحله گذار برای آن تعریف کنیم که متأسفانه تا امروز کمی به درازا کشید. مسئولین ملی در این مورد نسبت به ما مسئولیت بیشتری دارند و باید کمک کنند تا  از این مرحله عبور کنیم. این را هم نباید فراموش کرد همیشه جریانات سنتی در مقابل جریانات جدید مقاومت می کنند که امری طبیعی است باید دوران گذار را کم تر کرد تا آسیب هم کم تر شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=110183