کد خبر: 98585
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸

مدیریت منابع آب نیازمند پیش‌بینی‌های دقیق‌تر هواشناسی است

مدیریت منابع آب نیازمند پیش‌بینی‌های دقیق‌تر هواشناسی است

گروه امورزیربنایی-معاون اول رئیس جمهور گفت: برنامه‌ریزی برای مدیریت منابع آب کشور نیازمند پیش‌بینی‌های دقیق و جامع سازمان هواشناسی است و لازم است اطلاعات کافی در خصوص احتمال ورود به دوره ترسالی و یا استمرار خشکسالی در اختیار داشته باشیم.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از وزارت نیرو، “اسحاق جهانگیری” در جلسه شورای عالی آب با اشاره به مصوبه پیشین شورا مبنی بر اینکه رودخانه کارون باید تا پایان برنامه ششم توسعه به لحاظ کیفی ساماندهی شود، گفت: براساس این مصوبه قرار بود واحدهای صنعتی که موجب آلایندگی این رودخانه بودند، روند کاری خود را اصلاح کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه هر چقدر دیرتر وضعیت رودخانه کارون را ساماندهی کنیم شرایط سخت‌تر می‌شود، اظهار داشت: وضعیت این رودخانه به گونه‌ای است که گاهی آب آن برای مردم اهواز نیز قابل استفاده نیست و این یعنی استفاده از این آب برای مردم شهرهای اطراف غیرممکن خواهد بود.

وی با قدردانی از وزارت نیرو در تدوین پیشنهاد نظام‌نامه کارگروه‌های احیای زاینده‌رود و ساماندهی کمی و کیفی کارون بزرگ، این پیشنهاد را سازنده ارزیابی کرد و گفت: لازم است در خصوص وظایف و ترکیب اعضای این کارگروه‌ها در کمیسیون تخصصی شورای عالی آب بازنگری و اصلاحاتی انجام شود تا پس از تصویب نهایی ابلاغ گردد.

جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش رییس سازمان هواشناسی کشور در خصوص میزان بارش‌های امسال در جلسه تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای مدیریت منابع آب کشور نیازمند پیش بینی‌های دقیق و جامع است و لازم است اطلاعات کافی در خصوص احتمال ورود به دوره ترسالی و یا استمرار خشکسالی در اختیار داشته باشیم که این موضوع ضرورت جمع‌بندی نظرات و دیدگاه‌های کارشناسی و علمی را نیاز دارد.

در این جلسه که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، نماینده وزارت نیرو گزارشی از ساختار پیشنهادی و نظام‌نامه کارگروه‌های احیای زاینده رود و ساماندهی کمی و کیفی کارون بزرگ ارائه کرد و به تشریح چشم انداز، اهداف، اصول، ساختار و شرح وظایف این نظامنامه پرداخت.

در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر درباره ساختار پیشنهادی نظام‌نامه کارگروه‌های احیای زاینده‌رود و ساماندهی کمی و کیفی کارون بزرگ، اصل این پیشنهاد به تایید شورای عالی آب رسید و مقرر شد در کارگروه تخصصی این شورا شرح وظایف و ترکیب اعضای این کارگروه‌ها مورد بررسی قرار گرفته و تعدادی از کارشناسان و صاحب نظران دانشگاهی نیز به اعضای این کارگروه‌ها اضافه شوند.