مدیریت صحیح یا گرانی؛ سرنوشت حوزه انرژی را کدام یک رقم خواهد زد؟

0
۳۱۶ بازدید

“واقعی‌سازی قیمت انرژی” روی میز کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی

گروه امورزیربنایی

انرژی به عنوان صنعتی زیربنایی همواره مورد توجه دولتمردان دنیا بوده است به طوریکه بسیاری ازآنان به خوبی دریافته اند که بدون انرژی بسیاری از صنایع و خدمات، درمجموعه های تحت حکومتشان درحالت ایستایی و سکون باقی مانده یا حتی رو به نابودی خواهند رفت.

به عنوان مثال حکایت صنعت برق در ایران در سالهای اخیر به معضلی تبدیل شده است که حل آن نیازمند اتفاقات بسیاری است؛ مدیران این صنعت معتقدند: هم اکنون کمبود شدید منابع مالی و وجود بدهی های کلان،عدم تناسب بین هزینه تمام شده و تولید برق و قیمت فروش آن، بالا بودن نرخ ارز، افزایش قیمت کالاو خدمات، رشد بی رویه مصرف برق و موضوع یارانه های برق مهم ترین چالش های صنعت برق کشور است.

این موضوع درشقوق دیگر حوزه انرژی کم و بیش درجریان بوده و تقریبا درهیچ بخشی از این حوزه سراغ نداریم که معضلاتی چون مصرف بی رویه ،هزینه های سنگین، کمبود تولید و … وجود نداشته باشد.    

اما از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان می گویند در ایران انرژی ارزان نیست بلکه مدیریت سبب گران است؛ آنها معتقدند: شبه‌جزیره‌های مدیریتی و تصمیم‌گیری بر مبنای سود و زیان‌های صنفی و فردی و ندیدن ابعاد ملی و میهنی پروژه‌ها و تصمیم‌ها می‌تواند پیامدهای ناروایی به بار آورد که درباره یارانه‌های انرژی، گاز و بنزین به‌طور مشخص آورده است.

با این حال اما در حال حاضر حاکمان این حوزه پی درپی از گرانی هزینه های تولید انرژی و ارزانی ارایه آن به مصرف کنندگان گلایه می کنند.

حال آن عده ای که در میان دو قشر حاکم و مصرف کننده قرار دارند این موضوع را تحت عنوان “واقعی سازی” قیمت انرژی مطرح می کنند.

این موضوع که چندی است به این شکل تازه بر سر زبانها افتاده است از سوی کمیسیون انرژی اتاق وارد فازی جدی شده است به طوریکه نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در آخرین اظهارنظر منتشر شده اش مهمترین دغدغه‌های این کمیسیون را عنوان و اظهار کرد: مهمترین موضوعی که کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران به دولت مطرح خواهد کرد “واقعی سازی قیمت انرژی” است.

حمیدرضا صالحی درباره اولویت‌های اصلی کمیسیون‌ انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران گفت: در کمیسیون انرژی اتاق در زمینه نفت،گاز، برق و حوزه‌های مختلف انرژی برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته و فعالیت اعضای کمیسیون در چند کارگروه مختلف متمرکز شده است.

وی افزود: در حوزه انرژی مهمترین موضوعی که با آن روبرو هستیم موضوع اقتصاد انرژی است. اگر در رابطه با اقتصاد انرژی و واقعی‌سازی انرژی حرکتی را در کشور با شیب تعریف شده‌ای نداشته باشیم به سمتی می‌رویم که وضعیت نامطلوبی در بخش انرژی برای ما رقم خواهد خورد و سرانه مصرف انرژی‌مان افزایش می‌یابد.

این کارشناس حوزه انرژی درباره مهمترین دغدغه کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: مهمترین موضوعی که در کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با دولت مطرح خواهیم کرد “واقعی سازی قیمت انرژی” است، چرا که این واقعی سازی است که می‌تواند از قاچاق سوخت که امروز حدود هفت میلیارد دلار است جلوگیری کند.

به گفته وی هفت میلیارد دلار مبلغ قاچاق سوخت می‌تواند جزو درآمد‌های دولت قرار گیرد و قدرت خرید مردم را افزایش دهد.

نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: از سوی دیگر واقعی سازی قیمت انرژی می‌تواند از رانت‌خواری و ویژه خواری جلوگیری کند و این انرژی را صرف ارزش افزوده در کشور کنیم. همچنین به کاهش تلفات انرژی در شبکه‌های برق کمک خواهد کرد.

صالحی گفت: در کمیسوین انرژی اتاق بازرگانی تهران سعی می‌کنیم با وزارت نیرو همکاری‌هایی داشته باشیم که از ظرفیت‌ها و فاینانس بخش خصوصی برای جلوگیری از هدر رفتن تلفات برق استفاده کنیم.

وی با تاکید بر استفاده از انرژی‌های نو تصریح کرد: باید از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش انرژی‌های نو استفاده شود. یکی از هدف‌های کمیسیون که در گذشته هم آن را دنبال می‌کردیم، افزایش ظرفیت‌های نیروگاه‌های انرژی‌های نو است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13426