مدیرعامل شرکت ملی گاز: بیش از ۹۶ درصد تجهیزات گازرسانی تولید داخل است

0
۸۲۲ بازدید

 

محمد مهدی میثمی

m.meisami@jahaneghtesad.com

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به حرکت کشور به سوی خوداتکایی در صنعت گاز گفت: بیش از ۹۶ درصد تجهیزات گازرسانی در داخل کشور تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، حمید رضا عراقی در یک نشست خبری در سومین روز نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به اهتمام شرکت گاز به رعایت مسائل زیست محیطی گفت: یکی از اهداف مهم در سراسر دنیا این است که نیروگاه‌ها را به گاز طبیعی وصل کنند. در حال حاضر همه نیروگاه‌های کشور از گاز طبیعی استفاده می‌کنند که جدا از مسائل زیست محیطی از نظر اقتصادی به نفع کشور است. در سال‌های گذشته  ۴۷ درصد سوخت نیروگاه‌ها میان تقطیر بوده که در حال حاضر به زیر ۱۰ درصد رسیده است.

وی با اشاره به گازرسانی به روستاها و شهرها در دولت یازدهم، اظهار کرد: در این دولت بیشترین اهتمام برای گازرسانی به روستاهایی که فاقد گاز بودند صورت گرفت. بر این اساس، به حدود ۹ هزار و ۲۰۰ روستا گازرسانی شد. هم اکنون به طور کلی ۲۳ هزار روستا گازدار هستند و همین امر باعث جلوگیری از تخلیه روستاها و مهاجرت به شهرها شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه بیش از ۹۶ درصد تجهیزات گازرسانی در داخل کشور تولید می‌شود، تصریح کرد: در مساله گاز بعد از خوکفایی به خوداتکایی که یک درجه بالاتر از خودکفایی است، می‌رسیم و به جایی خواهیم رسید که از نظر تکنولوژی به خودمان اکتفا ‌کنیم.

عراقی ادامه داد: همچنین شرکت ملی گاز نقش مهمی در تولید ثروت کشور دارد و حداقل هشت هزار میلیارد تومان از منابع هدفمندی یارانه‌ها در سال را تامین می‌کند.

وی با اشاره به گازرسانی به زاهدان، اظهار کرد: هیچ کس باور نمی‌کرد این امر صورت بگیرد. همچنین گازرسانی از ایرانشهر به چابهار آغاز شده و گاز به چابهار هم می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره برنامه وزارت نفت برای گازرسانی به چابهار گفت: به این منظور خط لوله ایرانشهر ـ چابهار احداث می‌شود. چابهار یکی از استراتژیک‌ترین مناطق ایران است که قرار است گازرسانی به آن صورت بگیرد و صادرات گاز به پاکستان نیز از همین طریق خواهد بود. ممکن است این صادرات به صورت CNG، MINI LNG‌ یا FLNG‌ باشد. این خط لوله کاملا اقتصادی است و برنامه زمان‌بندی آن دو ساله تعیین شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه طبق برنامه ششم، ایران باید ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز صادر کند، درباره برنامه صادرات گاز به عراق، توضیح داد: مذاکره با عراق ادامه دارد. بانک مورد نظر در عراق برای مبادله پول مشخص شده و قرار شد کشور عراق LC‌ باز کند تا صادرات گاز به عراق آغاز شود. ایران باید ۵۰ میلیون متر مکعب در روز گاز به عراق صادر کند.

عراقی در مورد صادرات گاز به گرجستان، گفت: در این زمینه قراردادی بسته شده و آنها پول را واریز کرده‌اند و صادرات گاز از طریق ارمنستان به گرجستان صورت می‌گیرد.

عراقی درباره ادعای دلواپسان مبنی بر اینکه گاز به زاهدان رسید اما به زاهدانی‌ها نرسید، گفت: این صحبت‌ها زمانی که کاری برای کشور می‌شود منصفانه نیست. وظیفه دولت به عنوان نماینده ملتی که رای داده‌اند خدمت رسانی به مردم است. هنگامی که کاری برای ملت انجام می‌شود باید به یکدیگر تبریک بگوییم. برخی نظرشان کوتاه است. گازرسانی به زاهدان بی‌نظیر بود.

وی افزود: بعید می‌دانم افرادی از روی آگاهی چنین اظهارنظرهایی کنند. روزانه ۷۰ تا ۱۰۰ علمک در زاهدان نصب می‌شود. گاز به نیروگاه برده شده و نیروگاه اعلام کرده بستر لازم تا آخر خرداد فراهم می‌شود. به طور کلی ۱۳۵۰ کیلومتر کل خطوط است که تاکنون ۱۴۰ کیلومتر اجرا شده است.

مدیر عامل شرکت ملی گاز درباره آخرین خبرها از اختلاف گازی ایران و ترکمنستان اظهار کرد: مدارک ایران برای ارسال به دیوان بین المللی داوری (ICC) آماده است. این موضوع به ترکمنستان اعلام شد.

وی افزود: قیمت گاز، خسارتی که بابت قطع گاز در زمستان پارسال به ایران وارد کردند و کیفیت  گاز ارسالی به ایران، سه مورد ادعاهای ایران است.

***امضای دو تفاهم نامه برای مطالعه توسعه میادین نفتی

پس از سخنرانی مدیرعامل شرکت ملی گاز، غلامرضا منوچهری به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران، تفاهم نامه ای را به منظور مطالعات توسعه میدان پازنان و فاز سوم میدان دارخوین با شرکت ملی نفت فیلیپین به امضا رساند.

در این مراسم، پدرو اوگینو مدیرعامل شرکت ملی نفت فیلیپین، با ابراز امیدواری به گسترش روابط کشورش با ایران گفت: مفتخریم که امروز توانستیم این تفاهم نامه را که رویدادی مهم در تاریخ شرکت ملی نفت فیلیپین به شمار می‌رود؛ با شرکت ملی نفت ایران امضا کنیم.

وی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در ایران برای سرمایه گذاری ایران برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز اظهار کرد: تفاهم نامه ای که امروز امضا شد با تاکید بر منافع مشترک ٢ کشور تنظیم و نهایی شده است.

پس از این مراسم، تفاهم نامه دیگری میان شرکت ملی نفت و سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران (ایدرو) برای مطالعات توسعه میادین سوسنگرد، چشمه خوش و پایدار غرب به امضا رسید.

در این مراسم، منصور معظمی مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، با بیان اینکه برجام فرصتی استثنایی برای اقتصاد کشور بود که زمینه‌ فعالیت شرکت‌های داخلی در کنار بهره مندی کشور از توان شرکت‌های خارجی را مهیا کرد، گفت:  برجام زمینه ساز فرصت برای کشور و کسانی است که بتوانند از این فرصت استفاده کنند.

مدیرعامل ایدرو با تاکید بر اینکه باید باور کنیم که می‌توانیم، افزود: امروز شاهد نتیجه تصمیم وزارت نفت برای سپردن کارها به شرکت‌های ایرانی هستیم. وی افزود: اگر فضای سیاسی کشور این اجازه را داده بود که مدل جدید قراردادهای نفتی در زمان مناسب به تصویب هیأت دولت برسد و اجرایی شود، هم اکنون حجم قابل توجهی اشتغال در کشور ایجاد شده بود.

معظمی با تصریح اینکه شرکت ایدرو شریک خارجی خود را انتخاب کرده است، گفت: به زودی این شریک خارجی معرفی می‌شود و مدل توسعه میدان‌های مورد مطالعه به شیوه ای که مورد نظر شرکت ملی نفت ایران باشد را ارائه می‌دهیم.

***افزایش ۳ میلیون بشکه ای تولید نفت با تمرکز بر ضریب بازیافت

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت در حاشیه برگزاری مراسم‌های امضای تفاهم نامه‌های نفتی، با بیان اینکه از ۸۰ میلیارد دلاری که به عنوان جذب سرمایه خارجی در سال‌های آینده از سوی وزیر نفت پیش بینی شده، ۵۰ میلیارد دلار آن متعلق به سازندگان و پیمانکاران داخلی است، گفت: دو نقطه ضعف در صنعت نفت ایران وجود دارد که باید هر چه سریع تر برطرف شود: به روزرسانی فناوری‌های موجود و جذب سرمایه. ایران دارای ذخیره ۱۵۵ میلیارد بشکه ای نفت است که ۷۵۰ میلیارد بشکه آن نفت در جا محسوب می‌شود. این در حالی است که اگر ضریب بازیافت مخازن ما افزایش یابد میزان برداشت ما از مخازن نیز رشد می‌کند.

غلامرضا منوچهری ادامه داد: با ارزیابی مطالعات و مقایسه آنها با داده‌های مدیریت اکتشاف، متوجه شدیم با تمرکز بر روی ضریب بازیافت در میدان‌های نفتی، می‌توان سه میلیون بشکه ظرفیت تولید را افزایش داد. البته افزوده شدن این میزان ظرفیت به تولید کشور در یک دوره زمانی ۱۰ ساله محقق می‌شود.

معاون شرکت ملی نفت با بیان اینکه بسیاری از مخالفت‌هایی که با قراردادهای جدید نفتی صورت گرفت، حرفه ای نبود، اظهار کرد: اگر خواهان بکارگیری ظرفیت‌های داخلی و افزایش مشارکت شرکت‌های ایرانی در فرآیندهای توسعه ای در صنعت نفت هستیم، باید از الگوی قراردادی استفاده کنیم که قابلیت جذب سرمایه و فناوری را داشته باشد.

وی افزود: تحقق برنامه‌های توسعه صنعت نفت در میان مدت به حدود ٢٠٠ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد و بدون شک این رقم، رقمی نیست که امکان تامین آن از محل منابع داخل کشور وجود داشته باشد.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59699