مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اعلام‌کرد:رشد ۱۴۱ درصدی فروش اموال تملیکی در مقایسه با دولت قبل

0
۵۷۵ بازدید

علی شفادیمدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی از افزایش پرونده‌های قاچاق و کاهش فروش اموال تملیکی خبرداد و گفت: تصمیم اتخاذ شده مبنی برعدم فروش کالای قاچاق در بازار داخلی موجب شد تا فروش اموال تملیکی ۵۴٫۵ درصد کاهش یابد.

علی شفائی

علی شفادیمدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی از افزایش پرونده‌های قاچاق و کاهش فروش اموال تملیکی خبرداد و گفت: تصمیم اتخاذ شده مبنی برعدم فروش کالای قاچاق در بازار داخلی موجب شد تا فروش اموال تملیکی ۵۴٫۵ درصد کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، امین دلیری در نشستی با اصحاب رسانه که با موضوع ارائه گزارش عملکرد سال ۹۵ این سازمان برگزارشد، با بیان اینکه از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه هزار و ۴۵۵ میلیارد ریال اموال این سازمان به فروش رسیده‌است، اظهارداشت: در سه سال و نیم گذشته فروش اموال تملیکی نسبت به مدت مشابه در دولت قبل ۱۴۱ درصد افزایش یافته‌است.

وی گفت: قاچاق مهمترین موضوعی بوده که در سال ۱۳۹۵ عملکرد این سازمان را با چالش مواجه کرد و برای مدیران میانی و ارشد سازمان دردسرساز شد.

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی وزارت اقتصاد ادامه‌داد: فروش کالای قاچاق از ابتدای سال تا پایان تیرماه و پیش از ممنوعیت تعیین شده، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲۸ درصد رشد داشته‌است.

دلیری دو هدف عمده سازمان در سال ۱۳۹۴ را افزایش فروش و بهبود عملکرد کیفی برشمرد و افزود: اموال منقول به فروش رفته سازمان در سال ۱۳۹۴ افزون بر ۲ هزار و ۹۵۶ میلیارد ریال و اموال غیرمنقول به فروش رفته یک هزار و ۴۳۴ میلیارد ریال بوده که به ترتیب ۱۹ و ۹۱ درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ رشد داشته است.

وی افزود: در پنج ماهه امسال میزان اموال منقول به فروش رفته بارشد ۱۰۶ درصدی در مقایسه با دوره مشابه پارسال به ۳۶۳ میلیارد ریال و در همین مدت، فروش اموال غیرمنقول با رشد ۹۲ درصدی به ۲۳۷ میلیارد ریال رسید.

به گفته مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی وزارت اموراقتصادی و دارایی، تاکنون ۴۰۰ میلیارد ریال از اموال متروکه در اختیار سازمان به فروش رفته و ۶۰۰ میلیارد ریال دیگر در قالب محموله ای دیگر آماده فروش است.

دلیری با اشاره به رشد پرونده های قاچاق در سال های گذشته، خاطرنشان کرد: پرونده های قاچاق در سال ۱۳۹۲ شامل ۴۴۹ فقره پرونده، در سال ۱۳۹۳ شامل دو هزار و ۱۸۴ فقره پرونده و در سال ۱۳۹۴ افزون بر هفت هزار و ۷۳۷ فقره پرونده بوده که از ابتدای امسال تاکنون به ۱۶ هزار و ۴۲۸ فقره پرونده رسیده است.

وی تصریح کرد: مجموع فروش کالای قاچاق در سال ۱۳۹۴ افزون بر یک هزار و ۲۹۸ میلیارد ریال، کالاهای منهدم شده ۲۶۰ میلیارد ریال و کالاهای استردادی دو هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال و در مجموع ۳۷۲۰ میلیارد ریال کالاهای قاچاق به ارزش ارزی ۱۱۶ میلیون دلار در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی وزارت اموراقتصادی و دارایی در ادامه با اشاره به خودروهای لوکس قاچاق در اختیار سازمان، تصریح کرد: ۹۵۱ دستگاه خودروی متروکه، قاچاق، ضبطی قضایی و ضبطی گمرکی در اختیار سازمان قرار دارد .

دلیری بیان داشت: خودروهای ۲۵۰۰ سی سی به بالا شامل ۱۷۱ دستگاه است که ۸۴ دستگاه آن متروکه و ۸۷ دستگاه دیگر قاچاق است.

وی به رای دیوان عدالت اداری در این زمینه اشاره کرد و گفت: از خودروهایی که پیش از مصوبه وارد کشور شده تاکنون ۲۸ دستگاه به مزایده گذاشته شده که دو دستگاه پورشه به ارزش ۴۵ میلیارد ریال به فروش رفته است.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی یادآوری کرد: آن دسته از خودروها با حجم ۲۵۰۰ سی سی به بالا که مشمول صادرات شدند نیز اکنون مقدمات صادرات أنها فراهم شده است و به احتمال زیاد تا پایان امسال صادر خواهند شد.

دلیری در پاسخ به پرسشی درباره صادرات این خودروها به کشور آذربایجان، تصریح کرد: این موضوع را به صادرکنندگان حرفه ای خودرو واگذار کرده ایم و در این زمینه فقط نام چند کشور آفریقایی مطرح شده بود.

وی افزود: از آنجایی که قیمت روز این خودروها در ایران و سایر نقاط جهان به دلیل وضع تعرفه و عوارض در کشور متفاوت است، این مصوبه در حال اصلاح است.

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی وزارت اموراقتصادی و دارایی گفت: تاکنون فروش این خودروها به سفارتخانه ها مطرح نشده و حداقل سازمان اموال تملیکی وارد مذاکره نشده است، اما منعی از این نظر وجود ندارد.

وی به دو ملک بزرگ مصادره ای تحت اختیار سازمان اموال تملیکی اشاره کرد که مورد نخست آن با نام کندپارک در بندر انزلی به وسعت ۵۰ هکتار بوده و ۶۷ درصد أن متعلق به سازمان و مابقی أن متعلق به ستاد فرمان اجرایی حضرت امام (ره) است و ۵۰ هزار میلیارد ریال قیمتگذاری شده است.

دلیری افزود: ملک دیگر در استان خوزستان بیش از ۴۰ سال است که تعیین تکلیف نشده، وسعت آن ۸۴۰ هکتار بوده و ۱۶ حلقه چاه نفت سرپوشیده در آن موجود است که اخیرا تعیین تکلیف شده است؛ اما به یقین قیمت بالایی خواهد داشت.

وی همچنین از رشد ۲۴۵ درصدی امحای کالاهای قاچاق در ۱۰ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری خبر داد.

دلیری درباره اموال امیرمنصور آریا و بانک زنجانی گفت: تاکنون ۴۱ سند از اموال امیر منصورآریا در اختیار سازمان قرار گرفته است و در سال ۱۳۹۴ توانستیم ۱۷ پرونده ملکی را که بیشتر تجاری بودند به ارزش یک هزار و ۱۸ میلیارد ریال به فروش برسانیم. امسال نیز ۱۷ پرونده ملکی دیگر به فروش رفته که ارزش آنها ۲۳۹ میلیارد ریال بوده است و پیش بینی می شود مابقی اسناد از ۴۱ سند را تا پایان سال به فروش برسانیم.

به گفته وی، ۷۶ درصد کالاهایی که اکنون در سازمان به فروش می رود از طریق مزایده الکترونیکی است.

این مقام مسئول با اشاره به بهبود شاخص های کیفی سازمان، خاطرنشان کرد: طراحی و اجرایی شدن سامانه الکترونیکی شدن اموال تملیکی، سامانه نظارت و کنترل مرکزی انبارها، سامانه پلمپ الکترونیکی، سامانه صدور حواله الکترونیکی و سامانه کارتکس الکترونیکی تاکنون اجرایی شده است.

وی از ورود به سازمان بورس کالا از ۲ ماه پیش و فروش ۲ محموله به وزن ۱۶۰۰ و ۱۵۰۰ تن ورقه های فولادی رول خبر داد و گفت: حتی فروش خودروهای سازمان را از این شیوه در دستور کار داریم.

دلیری از اتصال سامانه های سازمان به سیستم یکپارچه تبادل اطلاعات با سازمان های مرتبط از جمله گمرک خبر داد که به صورت آزمایشی در استان های تهران و هرمزگان در حال اجراست.

وی بیان داشت: امضای تفاهم نامه با ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، سازمان غذا و دارو، سازمان ملی استاندارد و جمعیت هلال احمر به انجام رسیده ؛ همچنین تصحیح آیین نامه معاملات، تهیه دستورالعمل جامع سازمان در مرحله تصویب است و دستورالعمل امحا نیز تصویب و ابلاغ شده است.

به گفته مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی سال گذشته ۲۰ میلیارد ریال برای تجهیز انبارهای سازمان و ۱۳۰ میلیارد ریال برای خرید انبار در استان های فارس، کرمانشاه و کردستان به مساحت ۱۳ هزار مترمربع در دستور کار قرار گرفت که به این ترتیب ظرفیت انبارهای سازمان نسبت به سال ۹۳ بیش از سه برابر شد.

وی در پایان تصریح کرد: استان های هرمزگان، بوشهر، فارس، تهران، اصفهان، کردستان، آذربایجان های شرقی و غربی بیشترین آمار قاچاق را دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=53628