مدیرعامل بانک توسعه صادرات در تشریح عملکرد سال ۹۵:گشایش ۵۰۰ میلیون دلار ال‌سی‌ توسط بانک توسعه صادرات

1
۵۵۹ بازدید

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه رسالت اصلی بانک توسعه صادرات کمک به صادرات غیرنفتی کشور است، اظهارداشت: یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی رقابت‌پذیری و صادرات محوری محصولات ایرانی است.

امان‌الله نیکبخت

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه رسالت اصلی بانک توسعه صادرات کمک به صادرات غیرنفتی کشور است، اظهارداشت: یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی رقابت‌پذیری و صادرات محوری محصولات ایرانی است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، صالح آبادی در نشستی که به منظور تشریح عملکرد یک ساله بانک توسعه صادرات ایران گفت: در چند روز گذشته اولین محموله برای تجهیز فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار با حضور معاون اول رئیس جمهوری وارد کشور شد. ساخت این بندر که در حال پیشروی است، یکی از بنادر مهم در شرق کشور است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ساخت بندرشهید بهشتی چابهار را کریدور شمال ـ جنوب عنوان کرد و گفت: کشور هند بسیار علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این بندر بوده و بخشی از تامین مالی آن را نیز برعهده گرفته‌است. از آنجایی که توسعه سواحل مکران یکی از بخش‌های مهم برنامه ششم توسعه کشور است، احداث این بندر می‌تواند کمک خوبی به این موضوع کند.

پروژه ۱۸ میلیارد دلاری پتروشیمی در منطقه مکران

وی با بیان اینکه ۱۸ میلیارد دلار پروژه پتروشیمی در منطقه مکران و چابهار تعریف شده است، تصریح کرد: تمام این پروژه‌ها نیاز به بندر دارند و ما تامین مالی این طرح در شرق کشور را در دستور کار قرار داده‌ایم.

اعطای ۳۸۸ میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط

صالح آبادی گفت: بانک توسعه صادرات در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۳ هزار و ۸۸۴ میلیارد ریال به ۱۹۸ بنگاه کوچک و متوسط صادرات محور تسهیلات پرداخت کرده است.

وی با اشاره به توافق با وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس این توافق در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های مختلف تولیدی صادراتی با یارانه ۵ درصدی تسهیلات از سوی بانک توسعه صادرات پرداخت شده است.

به گفته وی براساس تفاهم‌نامه امضا شده ۱۰ میلیارد ریال برای سرمایه در گردش و ۲۰ میلیارد ریال برای طرح تسهیلات پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات افزود: در ماه‌های اخیر بانک توسعه صادرات با اگزیم‌بانک اندونزی و مجارستان تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده است.

صالح‌آبادی از اعطای یک خط اعتباری ۱۸ میلیون دلاری به یکی از بانک‌های عراقی خبر داد و گفت: اعطای این خط اعتباری با هدف گسترش صادرات ایران به عراق بوده و در صورتی‌که سایر بانک های عراقی نیز از کفایت سرمایه لازم برخوردار باشند، این آمادگی وجود دارد که خطوط اعتباری دیگری به این کشور داده شود.

وی توضیح داد که براین اساس صادرکنندگان ایرانی می توانند با استفاده از این خط اعتباری پول صادرات کالای خود را به شکل نقد دریافت کرده و بانک عراقی تا ۲ سال این رقم را پرداخت خواهد کرد.

رئیس هیات مدیره بانک توسعه صادرات افزود: تمامی صادرکنندگان ممتاز و ۸۲ درصد از صادرکنندگان نمونه کشور مشتری بانک ما هستند.

صالح‌آبادی اعلام کرد: بر اساس ارزیابی مؤسسه اعتبارسنجی، رتبه اعتباری بانک توسعه صادرات با دو پله صعود نسبت به سال گذشته به «دابل ‌بی ماینس» ارتقا یافت که در تعاملات با بانک های خارجی و نرخ تسهیلاتی دریافتی از آنها اثر مثبت می‌گذارد.

وی گفت: بانک توسعه صادرات تنها بانک دولتی بود که صورت‌های مالی آن در مجمع بدون هیچگونه شرط بند حسابرسی تصویب شد.

پرداخت ۴۰ میلیارد ریال وام ازدواج در ۱۰ ماهه امسال

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با توضیح اینکه تمام بانک‌های کشور مکلف به پرداخت وام ازدواج هستند، گفت: بانک توسعه صادرات در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۴۰ میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرده است.

صالح آبادی در ادامه گفت: بانک توسعه صادرات در تمامی اجلاس‌های کمیسیون مشترک اقتصادی ایران با کشورهای دیگر عضو ثابت بوده و در هرجایی که پروژه مشترک داشتیم یا مطالباتی داشته باشیم، حضور پیدا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مجموع تسهیلات پرداختی این بانک از ابتدای سال تا پایان دی ماه ۳۸ هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال بوده است، اضافه کرد: پرداخت تسهیلات در بخش سرمایه در گردش ۱۰ درصد رشد داشته اما تسهیلات پرداختی به طرح‌ها کاهش داشته زیرا یکی از سیاست‌های تصویب شده در مجمع بانک توسعه صادرات افزایش پرداخت تسهیلات به سرمایه در گردش است.

رشد ۳۹ درصدی مانده تسهیلات اعطایی

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه مانده تسهیلات این بانک ۱۴۷ هزار و ۶۴۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد رشد نشان می‌دهد، افزود: تعداد تسهیلات اعطایی در ۱۰ ماهه نخست سال جاری یک هزار و ۹۴۲ فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: مانده سپرده‌های ارزی بانک توسعه صادرات یک میلیارد ۳۲۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵۰ درصد رشد داشته است، همچنین مانده سپرده های ریالی این بانک با ۸۴ درصد رشد ۱۶ هزار و ۹۰۸ میلیارد ریال بوده است.

رشد ۵۸۷ درصدی گشایش ال سی ریالی

به گفته صالح آبادی، اعتبارات اسنادی ریالی بانک توسعه صادرات ۲ هزار و ۹۵ میلیارد ریال تا پایان دی ماه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۸۷ درصد رشد داشته است. همچنین مجموع ال سی های ارزی باز شده حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده و حواله‌جات ارزی بانک ۲٫۷ میلیارد دلار بوده است.

وی درخصوص بدهکاران ممنوع‌الخروج بانک توسعه صادرات گفت: این بدهکاران مربوط چند سال پیش می‌شود که ارز تنخواه صادراتی گرفتند اما تسویه نکردند،البته تعداد ممنوع‌الخروجی‌های این بانک زیاد نیست.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات بر ضرورت افزایش سرمایه این بانک تاکید کرد و افزود: در مجموعه بانک توسعه صادرات ۴۰ شعبه دارد و با توجه به ماهیت توسعه‌ای آن نمی‌تواند به سپرده اتکا کند، بنابراین افزایش سرمایه بانک بسیار ضروری است.

افتتاح دو خط اعتباری جدید

رئیس هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران همچنین از افتتاح دو خط اعتباری خارجی جدید برای واردات مواد اولیه به ارزش ۱۷۵ میلیون یورو خبر داد.

صالح‌آبادی با بیان اینکه بانک توسعه صادرات ایران به دنبال دریافت خطوط اعتباری برای واردات مواد اولیه کارخانجات ایرانی از بانک‌های خارجی است، افزود: تا کنون دو قرارداد در این باره نهایی شده و به زودی به امضا می‌رسد.

وی تصریح کرد: یکی از این خطوط اعتباری مربوط به اگزیم بانک کره‌جنوبی به رقم ۱۰۰ میلیون یورو و دیگری مربوط به یک بانک ترکیه‌ای به مبلغ ۷۵ یورو است که این اقدام با هدف کمک به بنگاه‌های کوچک و متوسط صورت گرفته است.

صالح‌آبادی ادامه داد: توسعه همکاری‌ها با سایر اگزیم بانک‌ها نیز در دستور کار قرار دارد و تا کنون مذاکرات خوبی برای توسعه همکاری‌ها چه برای گشایش خطوط اعتباری کوتاه مدت و چه گشایش خطوط اعتباری بلند مدت داشته‌ایم و اکنون در حال تبادل مدارک هستیم.

صالح‌آبادی تاکید کرد: همچنین بانک توسعه صادرات به دنبال اعطای خطوط اعتباری به بانک‌های خارجی است تا اگر صادر کننده‌ای بتواند مشتریان خود را در دیگر کشورها شناسایی و به خرید محصول ایرانی ترغیب کند، تبادل نقدینگی میان خریدار و فروشنده تسهیل شود. به عبارتی در صورتی که خریدار خارجی نتواند پول خود را به صورت نقد پرداخت کند بانک توسعه صادرات آمادگی دارد تا خط اعتباری را به بانک کشور مذکور اختصاص دهد.

وی درباره روابط کارگزاری با بانک‌های خارجی نیز اضافه‌کرد: اکنون با ۱۱۸ بانک در دنیا رابطه کارگزاری داریم و ۳۰ هزار حساب نیز نزد بانک‌های مختلف افتتاح شده است. البته نزد ۴۸ کشور افتتاح حساب داشته‌ایم که شامل ۲۲ کشور اروپایی، ۹ کشور آسیایی، ۶ کشور آفریقایی و یک کشور در آمریکای جنوبی است.

وی عنوان کرد: توسعه روابط کارگزاری بانک با سایر کشورهایی که هدف صادراتی و یا واردات مواد اولیه هستند در دستور کار ما قرار دارد که از این دست می‌توان به کشور برزیل به عنوان یکی از کشورهای هدف اشاره کرد. در همین راستا در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور که اخیرا در برزیل برگزار شد توسعه روابط بانکی میان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=53504

Comments are closed.