مخالفت سیستم بانکی با سود ۴درصدی بخشی از تسهیلات مسکن مهر

0
۹۰۳ بازدید

چالش دیگری پیش روی متقاضیان مسکن مهر

گروه امورزیربنایی-قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر از تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر در هفته دولت خبر داد.

احمد اصغری مهرآبادی در نشستی خبری اظهار کرد: تا پایان امسال ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل می‌دهیم که بدین ترتیب مجموع افتتاح‌های مسکن مهر دولت تدبیر و امید به یک میلیون واحد می‌رسد البته به شرطی که در تامین خدمات زیربنایی و روبنایی مشکلی نداشته باشیم.

وی درباره‌ی نحوه تامین خدمات مسکن مهر به مصوبه اخیر دولت برای کمک به وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: ۱۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی، ۴۰۰ و ۲۵۰ میلیارد کمک دولت به اضافه ۱۰۰ میلیارد تومان از محل منابع خود وزارت نیرو قرار است به این وزارتخانه برای تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر اختصاص یابد.

مهرآبادی این را هم گفت که وزارت راه و شهرسازی از محل فروش اراضی و تهاتر دارد به مساله‌ زیرساخت‌ها کمک می‌کند.

وی ادامه داد: تاکنون ۷۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی خودمان برای مسکن مهر استفاده کرده‌ایم از این به بعد هم این کار را می‌کنیم.

مهرآبادی تصریح کرد: یکی از سیاست‌هایی که از ابتدای سال ۱۳۹۳ دنبال کردیم این بود که تحویل، مقدم بر افتتاح رسمی؛ این تصمیم درستی بود، زیرا به عنوان مثال وقتی کلید واحدهای پردیس را به متقاضیان دادیم آنها ایرادات را دیدند و به ما منتقل کردند که این خیلی خوب است.

وی در خصوص روند واگذاری واحدهای مسکن مهر پردیس هم ادامه داد: از مجموع ۸۲ هزار و ۵۰۰ واحد پردیس ساخت ۴۳ هزار واحد به اتمام رسیده و طبق وعده نریمان – مدیر عامل شهرهای جدید زمینه‌ی تحویل ۳۵ هزار واحد فراهم است.

مهرآبادی آمار دقیقی از مجموع آورده مردم در طرح مسکن مهر نداشت با این حال این رقم را حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد و اظهار کرد: ۵۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی، ۴۰ هزار میلیارد تومان آورده متقاضیان، ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه انشعابات که بدین ترتیب می‌توان کل هزینه مسکن مهر را حدود ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تخمین زد.

بانک‌ها زیربار پنج میلیون تومان مابه‌التفاوت تسهیلات مسکن مهر که از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته نمی‌روند، این سوال یکی از خبرنگاران بود که مهرآبادی در پاسخ به آن گفت: در سال ۱۳۹۳ تلاش شد ۷۰۰ هزار واحد را فروش اقساطی کنیم، چرا که آقای رییس جمهور تاکید کردند دولت مکلف است تمام پروژه‌هایی مسکن مهر که از دولت قبل بوده را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: بانک مرکزی می‌گوید واحدهایی که تسهیلات آنها از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته پروژه‌های جدید است ولی ما گفتیم نه اینها مربوط به دولت قبل است و باید به آنها تسهیلات داده شود. موضوع را در دفتر آقای جهانگیری – معاون اول رییس جمهور – مطرح کردیم که ایشان گفتند باید پرداخت شود بعد بانک گفت ما با سود چهار درصد نمی‌دهیم قرار شد سود ۱۴ درصد بدهند و هفت درصد هم دولت یارانه بدهد، لذا ما خواهش می‌کنیم بانک مرکزی در این زمینه کمک کند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36682