کد خبر: 2386
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳

محیط زیست در تنگنای تهدیدها

محیط زیست در تنگنای تهدیدها

چهل و دو سال پيش در 5 ژوئن سازمان ملل متحد تصميم گرفت براي رويارويي با تخريب محيط زيست و گونه‌هاي زيستي‌جانوري، اين روز را به عنوان روز جهاني محيط زيست نام گذاري کند.

تاريخچه روز جهاني محيط زيست به سال 1972 بازمي‌گردد. رشد روزافزون آلودگي و تخريب محيط زيست و بروز بحران‌هاي پي در پي زيست محيطي باعث شد دولت‌ها به طور جدي به تکاپو افتاده تا چاره‌ايي بينديشند. در آن سال براي اولين بار، سازمان ملل متحد کنفرانسي را با موضوع انسان و محيط زيست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپايي اين کنفرانس، مجمع عمومي سازمان ملل قطعنامه‌اي را تصويب کرد که منجر به تشکيلUNEP( برنامه محيط زيست سازمان ملل ) شد.
هر ساله در 5 ژوئن برابر با 15 خرداد،UNEP در سراسر جهان مراسم ويژه‌اي را به مناسبت اين روز برگزار مي‌ کند. مراسم اين روز مي‌تواند به اشکال مختلف مانند راهپيمايي‌هاي خياباني، همايش‌هاي دوچرخه سواري، نمايش، مسابقات نقاشي و مقاله نويسي در مدارس، درختکاري،‌ فعاليت‌هاي مربوط به بازيافت، پاکسازي و غيره باشد. در ايران نيز به مناسبت روز جهاني محيط زيست در ايران 15 تا 21 خرداد هر سال به عنوان هفته ي محيط زيست نامگذاري شده ‌است.
هدف از برگزاري چنين مراسمي جلب توجه عمومي به مسايلي است که محيط زيست را آلوده مي‌سازد. هر سال نيز يکي از مسايلي که به شدت محيط زيست را تهديد مي کند به عنوان شعار اين روز انتخاب مي شود.
امسال نيز با توجه به مساله گرم شدن زمين و به دنبال آن بالا آمدن سطح دريا ها نگراني هايي جدي براي ساکنان جزاير کوچک بوجود آمده است.
شعار امسال: براي حفظ جزاير کوچک، صدايتان را بالا ببريد نه سطح درياها را
بان کي مون دبيرکل سازمان ملل متحد در پيامي به مناسبت روز جهاني محيط زيست گفت:‌ مردم جزاير کوچک خواسته‌هاي مشترکي دارند و از ما مي‌خواهند تا کره خاکي را در مسير متعادلي هدايت کنيم.
در بخش ديگر اين بيانه آمده است،" امسال از يکايک شما مي‌خواهم به اوضاع نابسامان جزاير کوچک در کشورهاي در حال توسعه فکر کنيد و براي حفظ آينده و پايداري آنها تلاش کنيد. سراسر کره خاکي جزيره مشترک همه ماست پس بيائيد براي نجات آن بسيج شويم."
سازمان ملل متحد در آخرين گزارش خود در باره تغييرات آب و هوايي، تأکيد کرده است که گرمايش زمين سلامت، چشم ‌انداز اقتصادي، منابع آب و غذاي ميلياردها نفر از مردم کره زمين را در معرض خطر قرار داده است و مجمع بين ‌المللي تغييرات آب و هوايي سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تأثيرات گرمايش زمين در تمام نقاط جهان قابل لمس است و اين پديده، امکان مواجهه با کمبود مواد غذايي، بلاياي طبيعي و خطر بروز جنگ را به همراه خواهد داشت.
در اين راستا، دانشمندان اعلام کرده اند که با قطعيت 95 درصد ميتوان گفت که بشر عامل اصلي گرم شدن کره زمين است و دبير کل سازمان جهاني هواشناسي نيز بيان داشته است که در دهه ‌هاي پيش رو، تغييرات آب و هوايي عمدتا حامل تأثيرات منفي خواهد بود و بر اقشار کم ‌درآمد و آسيب ‌پذير بيشترين تأثير را خواهد داشت. لذا بر لزوم کاهش گازهاي گلخانه‌اي تأکيد ويژه شده است و بسيار ضروريست که براي مقابله با گرمايش بيشتر زمين، اقدامات اساسي فوري صورت گيرد.
ايران نيز از آسيب هاي محيط زيستي که بر اثر گرم شدن زمين اتفاق مي افتد در امان نيست. در اين ميان فعالان محيط زيست مي توانند نقش بسزايي در آموزش مردم و پاسداري از طبيعت ايفا کنند.