محمود صادقی در آیین نکوداشت سی و هفتمین سالگرد شهدای هفتم تیر و قافله سالار شهیدان آیت الله دکتر بهشتی و مراسم رونمایی از کتاب شناخت اندیشه های سیاسی شهید بهشتی؛به جای خصوصی سازی، مال خود سازی کرده‌اند

0
۱,۰۳۸ بازدید

آیین کوداشت سی و هفتمین سالگرد شهدای هفتم تیر و قافله سالار شهیدان آیت الله دکتر بهشتی و مراسم رونمایی از کتاب شناخت اندیشه های سیاسی شهید بهشتی برگزار شد.

رویا ایلکا

بخش سوم

آیین کوداشت سی و هفتمین سالگرد شهدای هفتم تیر و قافله سالار شهیدان آیت الله دکتر بهشتی و مراسم رونمایی از کتاب شناخت اندیشه های سیاسی شهید بهشتی برگزار شد.

در بخش دوم گزارش این نشست خواندیم که علیرضا بهشتی فرزند شهید ایت الله بهشتی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد ما امروز با دو پارادایم یا دو جنبش برداشته از دو پارادایم مواجه هستیم که از سال ۸۸ یا دی ماه ۹۶ برجسته شده؛ یکی «آزادی خواهی» و دیگری «نان» است. یکی از سؤال های اساسی این است که چطور می توان بین این دو را پیوند زد؟ آنچه می تواند بین این دو پیوند بزند یک جنبش عدالت خواهانه است. اگر اصلاح طلبی بخواهد خود را نجات دهد باید نگاهش به عدالت اجتماعی باشد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، درادامه این نشست محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی فاجعه هفتم تیر را دارای نقش دوگانه دانست و گفت: این فاجعه نقش تعیین کننده ای در تثبیت نظام اسلامی داشت و در عین حال به دلایل مختلف از جمله از دست رفتن نمایندگان مردم در نمایندگی مطالبات مردم وجوه منفی داشت.

وی با تأکید بر اینکه قانون اساسی با رفتن شهید بهشتی آسیب جدی دید، تصریح کرد: با شرایط ویژه پس از آن حادثه، بهانه به دست کسانی افتاد که به سراغ بنزهای ضد گلوله رفتند و شرایط امنیتی بر کشور حاکم شد و بعد هم شرایط جنگی که متأسفانه فضا بسته شد و از آن فضا محروم شدیم.

صادقی ادامه داد: قانون اساسی را می توانیم نمونه تفکر شهید بهشتی بدانیم. شهید بهشتی یک نگاه سیستمی، پویا، فرآیندی و در حال تکامل به فرد و جامعه داشت. با ۲۲ بهمن و تصویب قانون اساسی زمینه سازی شده که حرکت به سمت تکامل شکل بگیرد و جز در مشارکت گسترده و فعال همه افراد اجتماع نمی تواند باشد. این تحقق حکومت مستضعفین خواهد بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تنازل از قانون اساسی خدشه به سیستم وارد کرد، افزود: قانون اساسی در اصول مختلف به حقوق فرد و جامعه توجه ویژه دارد. یک انحراف اساسی این است که بعضی قیدهای بزرگ و اصل ها فراموش و استثناءها تبدیل به قاعده شده اند. یکی از انحرافات اصل ۳۰ (آموزش و پرورش رایگان) است؛ همه چیز پولی شده است.

وی با تأکید بر اینکه شهید بهشتی یک اندیشمند منصف بود، تصریح کرد: قانون اساسی ما به ره آوردهای جامعه بشری بی توجه نیست. مثلا کجای اسلام در مورد پارلمان صحبت کرده است؟ این محصول علوم انسانی غربی است؛ که البته بومی شده است.

صادقی اظهار داشت: به نظر من رمز تکامل تمدن غربی نگاه به انسان و حق آزادی و انتخاب برای او است؛ که اگر به معنویات هم توجه کنند قطعا کمک کننده خواهد بود. اخیرا متوجه شده اند برای حل بحران های موجود باید گرایش های مذهبی و دینی را تقویت کنند. اگر نخواهیم جنبه های مثبت آنها را ببینیم به خودمان ظلم می کنیم.

وی با اشاره به اینکه اعتصاب هایی که الآن می بینید ثمره بلایی است که بر سر اقتصاد آورده اند،گفت: به جای خصوصی سازی، مال خود سازی کرده اند. قانون کار فعلی به هیچ وجه از حقوق کارگران حمایت نمی کند. شهید بهشتی می خواست ما به اینجا برسیم یا انحراف ها ما را به اینجا رساند؟

صادقی با بیان اینکه بعضی از این موارد در نقص قانون اساسی و بعضی در تفسیر و اجرا رخ داده است،گفت: یکی از مشکلات قانون اساسی ما استفاده از عبارات تفسیر بردار است.اگر الآن می خواستیم قانون اساسی بنویسیم نمی دانم چه چیزی در می آمد.

ادامه دارد…

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=83943