محاسبه بهای تمام شده چالش تمام کسب و کارهای تولیدی

0
۱,۶۱۴ بازدید

همه کسب و کارهای تولیدی دارای حساب‎های زیادی هستند که باید به آنها رسیدگی شود. رسیدگی به این حساب‎ها با استفاده از نرم افزارهای حساب‎رسی انجام می‎شود. این نرم‎افزارهاروز به روز پیشرفت می‎کنند و این پیشرفت در بهبود کیفیت کسب و کارها نیز بسیار تاثیر دارد. این نرم‎افزارها می‎تواند نرم‎ افزار بهای تمام شده باشد و یا برای بخش‎های دیگر حساب‎رسی استفاده شود. اینکه از چه نرم‎افزاری استفاده شود بستگی به برنامه‌ریزی منابع سازمان  (ERP)هر شرکتی دارد. درواقع محاسبه بهای تمام شده یکی از چالش‎های اصلی برای کسب و کارها می‎باشد. در در ادامه با ما همراه باشید تا به تفصیل درباره اینکه ERP  چیست و اطلاعاتی درباره نرم افزارهای مورد نظر توضیح دهیم.

ERP  چیست

ERP  همان برنامه‎ریزی منابع انسانی است. درواقع این علم برای مدیریت منابع انسانی در یک تولیدی یا کسب و کار استفاده می‎شود و با کمک آن می‎توان تا بخش زیادی چالش‎های مربوط به محاسبه بهای تمام شده را حل کرد. ERP نوعی نرم‎افزار است که سعی می‎کند بخش‎های مختلف یک سامان را یکپارچه کند و با هماهنگ کردن بخش‎های مختلف یک کسب و کار از جمله بخش مالی، بخش حسابداری، مدیریت مشتریان و بخش منابع انسانی کار مدیریت آن کسب و کار را تسهیل کند.

از میان ویژگی‎های ERP، فرایندگرا بودن آن مهم‎ترین ویژگی محسوب می‎شود. درواقع کار اصلی برنامه‎ریزی منابع انسانی یا ERP در یک تعریف کوتاه و ساده مرتب کردن تمام فرایندهای سازمان با یک نگرش فرایندی به‎صورت یکپارچه و هماهنگ است. ERP به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم میشود که هر کدام از این بخشها کارایی خود را دارد اما معمولا نمونههای موفق خارجی کمتر در ایران دیده می‏‎شود و بنابراین اکثر تولیدیها ترجیح میدهند از نمونه داخلی استفاده کنند.

مزایا ERP چیست

پس از پیاده کردن سیستمERP اولین چیزی را که باید در کوتاه مدت انتظارش را داشته باشید،کاهش هزینههای عملیاتی است. منظور از هزینههای عملیاتی کنترل هزینههای انبار، هزینه های تولید، هزینههای عملیات مالی و حسابداری و نهایت کاهش هزینههای بازاریابی میباشد.

اما مهم‎ترین مزیت این سیستم همانطور که بالاتر ذکر شد، هماهنگ کردن بخش‌‎های مختلف سازمان با هم است. این امر کمک می‎کند مدیریت دسترسی راحت‎تری به تمام داده‎ها داشته باشد و بنابراین صرفه‎جویی زیادی در اتلاف وقت صورت گیرد، کارایی بالا رود و وقفه در کارهای اداری به حداقل خود برسد.

نرم افزار بهای تمام شده چیست

نرم افزار بهای تمام شده یکی از نرم افزارهای جدیدی است که شرکت‎ها برای بهبود هزینه و وقت از آن استفاده می‎کنند. این نرم افزار در واقع یک نرم افزار مدیریتی بسیار کارآمد است که هم مدیران و هم حسابداران صنعتی می‎توانند از آن استفاده کنند. مقدار مواد مصرفی، میزان تولید و ساعات انجام کار اطلاعاتی است که این نرم افزار می‎تواند در اختیار مدیران قرار دهید. مدیران نیز با استفاده از این اطلاعات دقیق می توانند بهترین تصمیم ها برای استفاده بهتر و کارآمدتر از وقت و هزینه اتخاذ کنند و سود تولیدی و کسب و کار خود را بالا ببرند. بهای تمام شده از اجزای زیر تشکیل می‎شود. یعنی درنرم واقع باید این اطلاعات به نرم افزار وارد شود تا محاسبه بهای تمام شده را انجام دهد:

  1. مواد اولیه که شامل مواد اولیه مستقیم و مواد اولیه غیر مستقیم می‎باشد.
  2. دستمزد که شامل حقوق و مزایای همه کارکنان می‎شود. دستمزد را نیز باید به دو قسمت دستمزد مستقیم و غیرمستقیم تقسیم کرد.
  3. هزینه‎های سربار که شامل هزینه‎هایی است که در جریان تولید به تولیدکننده تحمیل می‎شود اما نمی‎توان آن را به‎صورت مستقیم محاسبه کرد.

حرف آخر

در دنیایی که روز به روز راه‎حل‎هایی کشف می‎شود تا از اتلافوقت در کسب و کارها جلوگیری شود تا مدیران بتوانند از این وقت برای پیشبرد بیشتر کارها استفاده کنند، محاسبه بهای تمام شده چالش بزرگی است زیرا نتایج دقیق آن می‎تواند نقش مهمی در برنامه‎ریزی مدیران ایفا کند. به نظر می‎رسد امروزه استفاده از نرم‎افزارهای حسابررسی و مدیریت بهترین راه و انتخاب برای تولیدی‎ها و کسب و کارهاست تا بتوانند هم نظارت کافی را روی کسب و کار خود و منایع انسانی‎شان داشته باشند و هم بتوانند تصمیمات مدیریتی کارآمدی برای تولیدی خود بگیرند تا با صرف کمترین وقت و هزینه بیشترین کارآیی را برایشان داشته باشد. سامیکس بهترین افزارهای داخلی را که در این زمینه وجود دارد ارائه می‎دهد تا تولیدی‎ها و کسب و کارها بتوانند از آن برای بهبود شرایط خود استفاده کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106837