کد خبر: 153550
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

مجوز ۱۰۰ کالا و محصولات ایرانی حلال صادر شد

مجوز ۱۰۰ کالا و محصولات ایرانی حلال صادر شد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، غلامرضا شریعتی افزود: گردش مالی تجارت محصولات حلال در سطح جهان سالیانه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار است و این سازمان در تلاش است تا با سرعت‌بخشی به صدور تاییدیه‌های حلال، به توسعه صادرات غیرنفتی کشور سرعت ببخشد.

به گفته این مقام مسوول، امروز گواهی حلال توسط بسیاری از کشورها از جمله روسیه، ارمنستان و ازبکستان از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشورمان مطالبه می‌شود.

وی بیان‌داشت: در حالی که قانون‌گذار مسوولیت صدور تاییدیه‌ها و نشان حلال برای محصولات مختلف را بر عهده سازمان ملی استاندارد ایران نهاده است، اما تاکنون آن‌طور که باید و شاید در این زمینه اقدام نشده است.

شریعتی تاکید کرد: در این راستا از سازمان امور اداری و استخدامی تقاضا داریم تا ساختار جدید برای صدور تاییدیه‌ها و نشان حلال را به سازمان ملی استاندارد ایران اختصاص دهد تا ما نیز بتوانیم به تعهدات‌مان در این زمینه و کمک به توسعه صادرات محصولات حلال عمل کنیم.

وی خاطرنشان‌کرد: با وجود مشکل یاد شده، اما ما نیز تاکنون بیکار ننشستیم و “علیرضا خاکی‌فیروز” را به‌عنوان مسوول راه اندازی مرکز استاندارد و صدور نشان حلال در کشور معرفی‌ کردیم تا با هماهنگی و نظارت آیت‌الله “احمد مبلغی” مجتهد در امور حلال، برای توسعه این حوزه اقدام کند.

بازار جهانی صنایع حلال روز به روز در حال گسترش است.  محصولات غذایی مختلفی با نام تجاری حلال عرضه می‌شود که در کشور مالزی ثبت شده است، با این همه ایران نیز در این زمینه از ظرفیت قابل توجهی برخوردار است.  

برخی کشورهای اسلامی برای رونق بیشتر محصولات حلال، تعرفه‌های گمرکی ترجیحی برای این محصولات وضع کرده‌اند. فراورده‌های حلال فقط محدود به صنایع غذایی نیست و صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی را نیز شامل می‌شود.

با توجه به استفاده گسترده برخی شرکت‌های دارویی و آرایشی و بهداشتی بین‌المللی و غیر اسلامی، از برخی مواد اولیه که از نظر اسلام حلال نیست، داروها و لوازم بهداشتی و آرایشی حلال این اطمینان را به مصرف‌کننده می‌دهد که این محصولات بر اساس موازین شرعی تولید شده‌اند و استفاده از آنها بلامانع است.

سهم ایران از گردش مالی چهار میلیارد دلاری غذای حلال، یک درصد است.

برچسب ها : محصولات حلال