کد خبر: 3236
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳

مجوز صرافی های اتحادیه طلا قانونی نیست

مجوز صرافی های اتحادیه طلا قانونی نیست

گروه بازارپول : نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر جلوگیری از فعالیت غیر قانونی صرافی ها بدون مجوز گفت: بانک مرکزی تنها نهاد قانونی ارائه دهنده مجوز فعالیت صرافی است بنابراین اعطای این مجوز از سوی اتحادیه طلا و جواهر غیر قانونی است

به گزارش خانه ملت،ایرج ندیمی درباره ساماندهی فعالیت صرافی ها گفت: بخش قابل توجهی از درآمدهای ارزی کشور، درآمدهای حاصل از صادرات نفت است بنابراین تقریبا تمامی ارزهای کشور متعلق به دولت و مردم بوده و باید خرید و فروش ارز در چارچوب مشخص و شفافی انجام شود.
نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با مثبت ارزیابی کردن ساماندهی فعالیت صرافی های کشور، تصریح کرد:موضوع خرید و فروش ارز در واردات کالاهای اساسی و اقتصاد کشور نقش مهمی دارد بنابراین شفاف شدن نحوه فعالیت صرافی ها یک اولویت اقتصادی است.
این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: فعالیت خرید و فروش ارز در حالی ازسوی صرافی های بدون مجوز انجام می شود که تمامی صنف ها برای فعالیت نیاز به اخذ پروانه کسب دارند، بنابراین باید سریعا به فعالیت غیر قانونی صرافی های بدون مجوز پایان داد.
ندیمی گفت: بانک مرکزی مسئول تنظیم سیاست های پولی و بانکی کشور است بنابراین این بانک تنها نهادی است که می تواند به صرافی ها مجوز فعالیت ارائه کند و اعطای مجوز صرافی از سوی اتحادیه  طلا و جواهر قابل قبول نیست.
وی ادامه داد: در حال حاضر ریاست شورای پول و اعتبار بر عهده رئیس بانک مرکزی بوده این در حالی است که برای ساماندهی مطلوب و پاسخگویی در موضوع فعالیت های پولی و ارزی کشور بهتر است که ریاست شورای پول و اعتبار به وزیر اقتصاد اعطا شود.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: یکی از مسائل فعلی در اقتصاد کشور این است که وزیر اقتصاد عضو شورای پول و اعتبار بوده و می تواند عنوان کند نقش اصلی در تعیین سیاست های پولی بر عهده او نیست، بنابراین در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه موضوع بازگرداندن ریاست شورای پول و اعتبار به وزیر اقتصاد پیگیری می شود.