کد خبر: 154175
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰

مجموع بدهی جهان رکورد جدید زد

مجموع بدهی جهان رکورد جدید زد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، به نقل از رویترز، مؤسسه مالی بین‌الملل اعلام کرد:‌در سه ماهه نخست امسال مجموع بدهی کشورها در سراسر جهان به یک رکورد جدید رسید و نزدیک ۳۰۰ تریلیون دلار رسیده است.

این بدهی شامل، بدهی عمومی دولت‌ها، خانوارها، شرکت‌ها و بانک‌ها بوده و با ۴.۸ تریلیون دلار رشد به ۲۹۶ هزار میلیارد دلار رسیده است.

علیرغم آنکه این بدهی در سه ماهه نخست امسال کمی کاهش یافته بود اما حالا رشد کرده و ۳۶ تریلیون دلار بالاتر از زمان پیش از شیوع ویروس کرونا است.

امر تیفتیک، دبیر تحقیقات مؤسسه مالی بین‌الملل می‌گوید: در صورتی که میزان استقراض و بدهی در جهان با همین سرعت پیش رود انتظار داریم که از ۳۰۰ هزار میلیارد دلار نیز عبور کند.

کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور البته سریع‌ترین افزایش میزان بدهی را تجربه کرده بگونه‌ای که مجموع بدهی‌ آنها در سه ماهه دوم امسال ۳.۵ تریلیون دلار نسبت به سه ماهه نخست رشد کرده و به ۹۲ تریلیون دلار رسیده است.

البته مؤسسه مالی بین‌الملل خبر خوش هم داشت و اعلام کرد برای نخستین بار از زمان شیوع ویروس کرونا نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در جهان کاهش یافته است.