مجلس قانون مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کند

0
۲۷۰ بازدید

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران:

علی شفائی: قانون مالیات بر ارزش افزوده در بسیاری از کشور جهان اجرا می شود، که اجرای صحیح آن ضمن ایجاد عدالت اجتماعی، منبع درآمد قابل اتکایی برای دولت ها نیز محسوب می شود، اما متاسفانه اجرای نادرست و سلیقه ای این قانون در دوره آزمایشی کوتاه مدت ۵ ساله در ایران، مشکلات متعددی برای فعالان اقتصادی بالاخص تولیدکنندگان ایجاد کرده است.
تبعات منفی اجرای این قانون به اندازه ای بوده که انتقادات زیادی به همراه داشته است، چنانکه بسیاری از فعالان اقتصادی بخش های مختلف خواستار توقف اجرای آن شده اند و در مقابل برخی معتقد هستند با اصلاح روش های اجرای می توان به رفع مشکلات امیدوار بود.
در این خصوص سید حمید حسینی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد گفت: روش کنونی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مشکلات متعددی بر بنگاه های اقتصادی خصوصا تولیدکنندگان تحمیل کرده است که تداوم آن تبعات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.
وی گفت: این قانون باید به صورتی اصلاح شود که مالیات برارزش افزوده از مصرف کننده دریافت شود، چراکه در حال حاضر تولیدکنندگان نیز مجبور به پرداخت مالیات بر ارزش افروده هستند.
حسینی با بیان اینکه طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی در هر مرحله از زنجیره تولید تا مصرف باید به میزان ارزش افزوده ایجاد شده مالیات بر ارزش افزوده دریافت کند، اظهارداشت: مجلس شورای اسلامی باید قانون را طوری اصلاح کند که تولیدکننده از عمده فروش و عمده فروش از خرده فروش و خرده فروشان از مصرف کننده مالیات بر ارزش افزوده دریافت و به دولت پرداخت شود.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران در پایان گفت: اگر مجلس شورای اسلامی  قانون مالیات برارزش افزوده را طوری اصلاح کند که این مالیات از مصرف کننده دریافت شود، قطعا تولیدکنندگان مدافع آن خواهند شد و در این مسیر اصناف و در راس آنها اتاق اصناف باید از اجرای این قانون حمایت کنند تا این  قانون به طور کامل و صحیح اجرایی شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8481