مثل دیگر آمارهای اقتصادی دولت قبل،آمارهای کشاورزی هم دروغ بود

0
۹۹۲ بازدید

وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به خبر آقای روحانی، تولیدات کشاورزی در کفِ مزرعه زیاد شد یا با دستکاری آمار خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که آمارسازی‌های دولت قبل در حوزه کشاورزی همچون دیگر آمارهای اقتصادی آن دروغ بود.

گروه بازار

وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به خبر آقای روحانی، تولیدات کشاورزی در کفِ مزرعه زیاد شد یا با دستکاری آمار خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که آمارسازی‌های دولت قبل در حوزه کشاورزی همچون دیگر آمارهای اقتصادی آن دروغ بود.

به گزارش جهان اقتصاد متن توضیحات روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به این شرح است:

متاسفانه در دولت قبل،پدیده آمارسازی و ارائه اطلاعات غیرواقعی توسط دولت قبل به قدری رواج پیدا کرد که کارشناسان و مراجع تخصصی نسبت به آن واکنش نشان دادند.در بخش کشاورزی نیز همزمان با ارائه آمار دور از واقعیت تولیدات کشاورزی،دستگاه های نظارتی از جمله مجلس شورای اسلامی نسبت به رصد و پیگیری این موضوع اقدام کرد.

این گزارش در ادامه با اشاره به تاریخچه بررسی و راستی آزمایی آمار تولیدات کشاورزی در دولت دهم توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی آورده است: از سال ۱۳۸۸ زمزمه هایی در بخش های کارشناسی کشور در زمینه مشکلات آمارهای مختلف بویژه آمارهای تولیدات بخش کشاورزی آغاز شد و در زمان مجلس نهم، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای راستی آزمایی آمار تولیدات کشاورزی ورود و اقدام کرد.در سال ۱۳۸۸ پژوهشی تحت عنوان تحلیل آمارهای تولید در بخش کشاورزی و عوامل مؤثر بر آن به انجام رسید که در آن به بررسی صحت آمارهای تولیدات محصولات عمده زراعی پراخته شد. در سال ۱۳۸۹ بررسی تولید و تجارت محصولات بخش کشاورزی و در همان سال در گزارشی تحت عنوان “بررسی بازار تولید و تجارت فرآورده های دامی” و در سال ۱۳۹۰ در گزارش “نحوه اجرای قانون خرید تضمینی با تأکید بر محصول گندم” و در سال ۱۳۹۱ بررسی وضعیت تولید و تجارت گندم تولیدی کشور در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ پرداخته و در آمارهای بخش زراعت و باغبانی(تولیدات گیاهی) خطای قابل ملاحظه ای مشاهده شد. همچنین در ادامه روند بررسی تناقضات آماری در سال ۱۳۹۱ در زمینه تولیدات دامی نیز در بخشی از گزارش” بررسی تولید محصولات دامی و تأمین خوراک دام ” به بررسی شرایط آمار های تولید در زیر بخش دام پرداخته شد و تلاش متولیان وقت تهیه آمار در بخش کشاورزی برای متناسب سازی اهداف برنامه های ارائه شده و آمار های اعلامی مورد بررسی قرار گرفت.

این گزارش تاکید می کند: مجموعه مطالعات و پژوهش های بررسی تناقضات آماری حاکی از آن بود که نگرش سیاسی در ارائه آمار در دولت دهم موجب ایجاد تناقضات و گزافه گویی در ارائه این آمارها شده است.

در ادامه این گزارش آمده است:در سال ۱۳۹۲ مرکز مطالعات راهبردی آب و کشاورزی اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی کشور نیز در گزارش امنیت غذایی خود آمارهایی در زمینه مصرف مواد غذایی در کشور و به تبع آن در خصوص میزان تولید در کشور را با خطاهای بسیار زیاد و میزان خوداتکایی کشور در مواد غذایی را بر خلاف آمارهای وزارت جهاد کشاورزی دولت دهم، کمی بیش از ۵۰ درصد  محاسبه کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=60211