کد خبر: 10301
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳

متولی قیمت گذاری ها : نباید همه محصولات با هر شرایطی روی تابلوی بورس بنشیند

متولی قیمت گذاری ها : نباید همه محصولات با هر شرایطی روی تابلوی بورس بنشیند

چرا پتروشیمی‌ها از بورس کالا فرار می کنند؟

 سوء استفاده برخی از مجتمع های پتروشیمی از یک تبصره در مصوبه تیر ماه وزارت صنعت، معدن و تجارت به یکی از سوژه‌های اصلی بازار پتروشیمی در روزهای اخیر تبدیل شده است. موضوعی که علاوه بر انتقاد فعالان و کارشناسان بازار پتروشیمی و سرمایه، به خانه ملت نیز کشیده شده و چند تن از نمایندگان مجلس نیز از تبعات سنگین وجود این تبصره در مصوبه وزارت صنعت سخن گفته اند.برای پی بردن به چرایی برخی مخالفت ها با وجود بورس کالا در کشور رییس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی به عنوان متولی قیمت گذاری محصولات پتروشیمی عنوان کرده که نباید تمام محصولات و با هر شرایطی روی تابلو بورس رود، بلکه باید تناسب محصول با بورس مد نظر قرار گیرد و برخی کالاهای خاص با تولیدات محدود به طور مستقیم مورد معامله قرار گیرد.

رضا محتشمی پور با بیان این که «شفافیت»، دلیل اصلی مخالفت ها با بورس کالای ایران است از  سوء استفاده برخی مجتمع های پتروشیمی از تبصره موجود در مصوبه وزارت صنعت سخن می گوید و معتقد است:بعد از اجرای مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتفاق های مثبتی در بازار پتروشیمی رخ داد که از مهم ترین آنها می توان به واقعی شدن قیمت های رسمی، خروج دلالان از مبادلات بورس، عرضه قابل توجه محصولات در بورس و تامین راحت مواد اولیه از سوی واحدهای تولیدی اشاره کرد. به این ترتیب می توان گفت وزارت صنعت به عمده اهداف خود در بازار پتروشیمی رسیده است.

به گفته وی در مصوبه وزارت صنعت تبصره ای وجود دارد که به موجب آن، پس از دو نوبت عرضه محصول در بورس، در صورت نبود خریدار، مجتمع های پتروشیمی اجازه دارند محصولاتشان را خارج از بورس به فروش برسانند. در این بین با توجه به حذف دلالان و افزایش حجم عرضه در بورس به واسطه اجرای مصوبه مذکور -که در این شرایط طبیعی است - بخش قابل توجهی از عرضه ها از بورس برگشت خورد. به این ترتیب تولیدکنندگانی که در بازار آزاد مشتری دارند و یا از گذشته با مصرف کنندگان محصولات قراردادهای میان و بلند مدت دارند اقدام به فروش به طور مستقیم می کنند.