متقاضیان دسترسی به اطلاعات باید متعهد به ضوابط باشند

0
۳۶۷ بازدید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: متقاضیان دسترسی به اطلاعات، در انتشار اطلاعات باید متعهد به ضوابط دستگاه های مربوطه باشند.
به گزارش ایرنا، علی جنتی در نشست خود با اعضای کمیسیون قانون دسترسی آزاد به اطلاعات افزود: متقاضیان دسترسی آزاد به اطلاعات، در انتشار و بهره برداری اطلاعات دریافتی باید متعهد به ضوابط و قوانین مربوط به سازمان، نهاد و یا دستگاهی که اطلاعات مورد نیاز خود را از آن دریافت می کند؛ باشد.
وی اظهار داشت: آیین نامه کلی قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در تاریخ ۲۱/۸/۹۳ در هیات دولت به تصویب رسیده است و با توجه به این قانون باید مشخص شود که دستگاه ها و ارگان های موظف به ارائه چه نوع اطلاعاتی در پورتال های خود هستند تا مخاطبین و افراد به راحتی بتوانند به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.
وی افزود: برای ارائه اطلاعات لازم به افراد به طور قطع درآمدی برای دستگاه ها و سازمان ها کسب می شود که باید برای نحوه هزینه ها و تعرفه دریافت آن نیز قانونی تهیه و به سازمان ها و نهادهای مربوطه ابلاغ شود.
به گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جنتی ادامه داد: بر اساس این قانون و پس از تصویب آن هر شخص حقیقی و حقوقی ایرانی می تواند درخواست خود را برای دریافت اطلاعات مورد نیاز در فرم مخصوصی که به تصویب کمیسیون می رسد، به واحد مربوطه در موسسه درخواست شونده، تحویل و رسید دریافت کند.
وزیر ارشاد گفت: طی یک سال پس از تصویب این آیین نامه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است سامانه الکترونیک متناسب با حجم درخواستی دسترسی به اطلاعات و پاسخ به آن را طراحی کند.
وی افزود: تمامی موسسات مشمول این قانون همچنین موظف هستند، حداکثر تا سه ماه پس از تصویب این آیین نامه، ضمن تقاضای عضویت در سامانه الکترونیکی نیازمندی ها و شرایط خاص خود را به وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات اعلام کند.
عضو کابینه دولت یازدهم گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از اهمیتی زیادی برخوردار است زیرا به هر شهروند ایرانی این حق را می دهد که به اطلاعات عمومی دسترسی پیدا کند و بر اساس آن دستگاه های دولتی و حتی خصوصی موظف می شوند که اطلاعات مربوط به دستگاه خود را در اختیار عامه مردم بگذارند.
جنتی افزود: بر اساس این قانون همه دستگاه ها موظفند تا اطلاعات مربوط به دستگاه خود را در درگاه خود قرار دهند تا مردم بتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.
وی گفت: با اجرای این قانون به شفافیت در اطلاعات کمک می شود و فساد اداری کاهش می یابد و در عین حال دستگاه ها و نهاد ها را موظف به پاسخگویی می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: کاهش مراجعات حضوری به سازمان ها و نهادها، کاهش مکاتبات کاغذی و… ما را به تحقق و نزدیک شدن به ایجاد دولت الکترونیک یاری می کند و باید ظرف ۳ سال این دولت را تحقق بخشیم.

جنتی گفت: کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می شود و وزیر دفاع، اطلاعات، رییس دیوان عدالت اداری، معاون نظارت راهبردی ریاست جمهوری و دبیر شورای فناوری اطلاعات از جمله اعضای آن هستند که اهتمام در مجموعه فعالیت های اجرایی برای وحدت رویه همه دستگاه ها با هدف رعایت قوانین قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را دارند.

در این نشست ‘حسین انتظامی’ معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی از نمایندگان و اعضای کمیسیون قانون دسترسی آزاد به اطلاعات حضور داشتند و پیشنهادات خود درباره پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده ۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را ارایه کردند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8315