مانع شادی مردم نشوید

0
۴۴۹ بازدید

اسماعیل امینی در نشست در محفل رندان با اشاره به شاد نبودن عمومی جامعه گفت همین چند روز گذشته در جایی نوشته بود اگر خانم‌ها بروند به استادیوم و شادی کنند آنوقت چه می‌شود، دیگر چه چیزی از دین می‌ماند؟ می‌خواهم بگویم اتفاقا اهل دین افراد شادی هستند.

به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، همزمان با آخرین روز فصل بهار، طنزگویان و طنزدوستان به سالن سوره مهر حوزه هنری آمدند و در کنار هم، تا رسیدن به زمان افطار، به شعر و متن طنز مهمان شدند

چهره‌های سرشناس حوزه طنز از جمله ناصر فیض، مهدی فرج‌اللهی، اسماعیل امینی، فرامرز ریحان‌صفت، نادر ختایی، عباس احمدی، مصطفی مشایخی، صابر قدیمی و بسیاری از نویسندگان و شاعران جوان از حاضران «در حلقه رندان» بودند.

در این برنامه که سعید بیابانکی، شاعر، اجرای آن را به عهده داشت، ضمن تبریک ماه مبارک رمضان، به شهدای غواص اشاره کرد و گفت: ۲۶خرداد ماه، روز تشییع پیکر پاک شهدای غواص دست‌بسته بود که همه ما برای آنها احترام زیادی قائلیم و شاهد حضور بسیاری از مردم در مراسم تشییع پیکر آنها بودیم.

بیابانکی سپس شعری را که پیشتر سروده بود، مجددا به احترام این شهدای عزیز خواند و به جانبازان دفاع مقدس نیز ادای احترام کرد.

اسماعیل امینی، شاعر و مدرس دانشگاه نیز در این برنامه بعد ازخواندن شعری طنز، در سخنانی گفت: برخلاف آنچه عده‌ای گمان می‌کنند، ماه رمضان ماه شادمانی است. این ماه در تمام کشورهای اسلامی، بعد از افطار، تا سحر مراسم شعرخوانی و قرآن‌خوانی و دور هم جمع شدن و گفتن و خندیدن برپا می‌شود که در آنها هم عبادت صورت می‌گیرد و هم سرشار از شادی است

وی ادامه داد: نمیدانم چرا ما از شادی می‌ترسیم؟ همین چند روز گذشته در جایی نوشته بود اگر خانم‌ها بروند به استادیوم و شادی کنند آنوقت چه می‌شود، دیگر چه چیزی از دین می‌ماند؟ می‌خواهم بگویم اتفاقا اهل دین افراد شادی هستند. من این را از پدرم که یک فرد روحانی بود به یاد دارم که می‌گفتند آنها که غمگینند اهل جهنم هستند و اهل بهشت و مومنین، افراد شادمانند و این را از چهره آنها می‌توان تشخیص داد.

این شاعر با بیان این که خدا را شکر می‌کنیم که ما امت پیامبر خاتم هستیم، اظهار کرد: این را در روایات هم داریم که چهره مومن، بشاش است. هم پیامبر ما و هم حضرت علی (ع) افرادی خوشپوش و معطر بودند و لبخند به لب داشتند و بسیاری از افرادی که به اسلام ایمان آوردند به دلیل این بود که خوش‌خلقی ایشان و وجناتشان آنها را جذب حرف‌هایشان کرد

روزگار ما روزگار نژادپرستی نیست

اسماعیل امینی گفت: یک گونه از اسلام، اسلام داعشی‌هاست که تقلبی و ساخته صهیونیست‌هاست و بسیار متعصب و سختگیر هستند، اما گونه‌ دیگری از اسلام هم هست که همه چیز را مباح می‌کند مانند بعضی کشورهای همسایه‌ که هم مرکز عیاشی دارند و هم نمازخانه. می‌خواهم بگویم بین این دو نوع عملکرد فاصله نیست و هر دو جنس این اسلام‌ها که ساخته شده‌اند، با آنچه حقیقت اسلام است فاصله دارد.

این نویسنده همچنین توصیه‌ای به اهالی قلم در ماه رمضان کرد و گفت: در ماه رمضان به دوستانی که صاحب قلم و اهل مطالعه هستند، توصیه می‌کنم با حوصله قرآن بخوانند. علوم بلاغه، حاصل مطالعاتی است که زبان‌شناسان درباره زیبایی قرآن انجام داده‌اند، باید نسبت به این امانت پیامبر بی‌مسئولیت نباشیم و خیلی بد است در زمانی که این همه ابزارهای دسترسی به مطالعه وجود دارد، ‌ از قرآن دور باشیم.

وی تاکید کرد: تازگی‌ها دیده می‌شود عده‌ای از افراد که جسارت ندارند با دین مخالفت کنند، می‌گویند ما با اعراب مخالفیم و تا می‌خواهی کاری دینی انجام دهی می‌گویند دست از این عربی‌بازی‌ها بردارید، مگر ما عربیم که روزه بگیریم، نماز بخوانیم و … عده‌ای از روی جهل یا از روی عمد تصور می‌کنند مقابله با دین، ‌ نوعی بیگانه‌ستیزی است در حالی که نباید متحجرانه و نژادپرستانه نگاه کرد، این کار بسیار غیرانسانی است. نسبت دادن افکار و اندیشه‌ها به اقوام و خط‌کشی میان آنها، کار کودکانه‌ای است که در روزگار ما اصلا مجالی برای آن نیست و روزگار ما، روزگار ترجیح یک نژاد به نژاد دیگر یا یک قوم به قوم دیگر نیست.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13547