کد خبر: 162936
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰

لیر ترکیه ۱۵ درصد دیگر سقوط کرد

لیر ترکیه ۱۵ درصد دیگر سقوط کرد

  • به‌ گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، ارزش لیر ترکیه در روز سه‌شنبه 15 درصد سقوط کرد که نتیجه حمایت رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور این کشور از کاهش اخیر نرخ بهره بود. اردوغان قول داده علی‌رغم انتقادهای گسترده و درخواست‌های مکرر برای تغییر مسیر، در «جنگ استقلال» خود برنده شود.
  • هر دلار آمریکا در روز سه‌شنبه 13٫45 لیر معامله شد و ارز ترکیه رکورد جدیدی را در کاهش ارزش خود ثبت کرد.
  • ارزش لیر ترکیه 42 درصد از ابتدای سال جاری میلادی و 22 درصد از ابتدای هفته جاری کاهش‌یافته است.
  • اردوغان اعلام کرده هدفش از اعمال فشار بر بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره تقویت صادرات، سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی است اما در شرایطی که نرخ تورم به حدود 20 درصد رسیده، کاهش ارزش لیر به‌شدت بر درآمد مردم و قدرت خرید آن‌ها تاثیر می‌گذارد.بسیاری از این اقتصاددان‌ها کاهش نرخ بهره را اقدامی غیرمسئولانه خوانده‌اند و خواستار تغییر این روند شده‌اند.

رئیس بانک مرکزی ترکیه پس‌از دیدار با اردوغان طی بیانیه‌ای اعلام کرد کاهش نرخ بهره اقدامی غیرواقعی و کاملاً دور از اصول اقتصادی است.

رییس سابق بانک مرکزی ترکیه که ماه گذشته از سمت خود کنار گذاشته شده بود خواستار بازگشت فوری به سیاست‌های حامی ارز ملی شد.

وی در توئیتر گفت :«این تجربه غیرمنطقی که هیچ شانسی برای موفقیت ندارد، باید هرچه سریع‌تر متوقف‌ شود تا به سیاست‌های حامی ارزش لیر و رفاه مردم ترکیه باز گردیم».

سقوط اخیر ارزش لیر بزرگ‌ترین کاهش ارزش آن از 2018 بوده یعنی زمانی‌که سقوط ارزش لیر باعث یک رکود شدید شد و یک تورم دورقمی را برای 3 سال به بار آورد.

لیره ترکیه بدترین عملکرد را در سال جاری در بین سایر ارزهای جهان داشته که تا حد زیادی نتیجه تجربه اقتصادی نامناسب اردوغان بوده‌است.