لزوم حمایت وزارت خارجه از صادرات قیر/ امکان صادرات ۳.۵ میلیون تن قیر

0
۸۲۳ بازدید

#صادرات_قیر

خبرگزاری ایلنا نوشت: حسن تاجیک، رئیس کمیسیون قیر انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی درباره صادرات قیر اظهار داشت: با توجه به شرایط پالایشکاه ها ۷ میلیون تن از وی بی می تواند تبدیل به قیر شود. مصرف قیر در داخل کشور برای ایزوگام و مصرف قیر در خیابان‌ها و جاده‌ها به ۳٫۵ میلیون تن هم نمی‌رسد و بقیه قیر تولیدی را می توانیم صادر کنیم.

وی افزود: هر ۲۰۰ تن قیر می تواند یک کیلومتر جاده با عرض حدود ۱۲ متر و ضخامت ۸٫۵ سانتی متر را آسفالت کند در کل اگر ما ۳٫۵ میلیون تن مصرف داخلی داشته باشیم ۳٫۵ میلیون تن را نیز می توانیم صادر کنیم.

تاجیک تصریح کرد: اگر ۳٫۵ میلیون تن قیر با قیمت هر تن ۲۵۰ دلار صادر شود بیش از یک میلیارد دلار برای کشور درآمد زایی شده و اشتغالزایی صورت می گیرد. اما می بینیم که فقط ۴ میلیون تن برای مصرف وزارت راه و آموزش وپرورش اختصاص داده می شود در حالی که رقم مصرف در کشور بسیار پایین تر است. به طوری که اگر ۲ میلیون تن قیر صرف جاده سازی شود ۱۰ هزار کیومتر باید جاده سازی داشته باشیم که اینگونه نیست.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر به ۶۰ کشور جهان قیر صادر می کنیم، گفت: بیشتر صادرات ما به چین، هند، آسیای دور و افریقای شرقی، کشورهای CIS از جمله گرجستان، قزاقستان، تاجیکستان، ارمنستان و ترکمنستان است و فقط به اروپا به دلیل معذوریت‌های زیست محیطی و پرهزینه بودن حمل با کشتی، صادرات نداریم.

رئیس کمیسیون قیر انجمن صادرکنندگان فرآورده های نفتی با اشاره به لزوم حمایت از سوی وزارت خارجه برای صادران قیر، گفت: کیفیت قیر کشور ما در کل مناسب است اما برخی جار و جنجال‌هایی که خودمان به راه می اندازیم، در دنیا علیه خودمان استفاده می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=56102