لزوم توجه به کیفیت به جای کمیت در بازآفرینی شهری

0
۵۱۰ بازدید

وزیر راه و شهرسازی با بیان این نکته که طبق نتایج به دست آمده هیچ یک از اقدامات صورت گرفته طی ۳۰ سال گذشته راه‌حل رفع مشکل حاشیه‌نشینی نبوده است، گفت: متأسفانه این مسئله هنوز در جامعه به روشنی درک نشده است، چراکه همچنان تصور می‌شود با تخریب مناطق و یا ساخت بیشتر مسکن مهر مشکل رفع می‌شود به همین دلیل باید سعی کنیم تا این موارد در سیستم برنامه‌ریزی شهری در تمامی نقاط کشور نهادینه و تبدیل به اجماع شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در بیست و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به وضعیت فعلی کشور و فعالیت‌های تبلیغاتی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: به تصور من همزمانی انتشار آمار مربوط به اقدامات انجام گرفته در حوزه بازآفرینی در سال ۹۵ با پایان دوره دولت و همچنین مصادف شدن این اتفاق با انتخابات باعث شد تا مسائل سیاسی و انتخاباتی بر روی این گزارش مهم سایه انداخته و آنطور که لازم است درخصوص آن بحث نشود.

آخوندی در ادامه با تأکید براینکه بحث تحولات جمعیتی در حوزه برنامه‌ریزی مسئله‌ای مهم و اساسی به شمار می‌رود، گفت: آمار منتشر شده در سال ۹۵ برای ما در بحث ستاد بازآفرینی چه در سطح ملی و چه استانی بسیار تعیین کننده خواهد بود، چراکه این آمار نشان می‌دهد جمعیت شهری ایران در حال حاضر به ۷۴ درصد و در مقابل جمعیت روستایی به ۲۶ درصد رسیده است، از سوی دیگر این ارقام بیانگر رشد جمعیتی تنها ۱.۲۴ درصدیست که کمترین رشد جمعیت در طول تاریخ کشور تا زمان کنونی به شمار می‌رود.

وی همچنین ادامه داد: همچنین طبق این آمار در حال حاضر بعد خانوار در شهر برابر با ۳.۲ نفر و در روستا معادل ۳.۴ نفر اعلام شده که به معنای فاصله بسیار اندک بعد خانوار بین این دو منطقه است.

به گفته این مقام مسئول از این اعداد می‌توانیم به این نتیجه برسیم که جمعیت ایران در زمان فعلی به ثبات نسبی دست پیدا کرده و دیگر شاهد تحولات جمعیتی جدی در نقاط مختلف نخواهد بود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به نقاط مثبت و منفی این اتفاق تأکید کرد: حرکت به سمت جامعه پیر روی منفی این اتفاق و عدم رخداد حوادث بزرگ در سکونتگاه‌های غیررسمی در آینده روی مثبت آن است، با ادامه این روند و کاهش رشد جمعیتی در کشور می‌توانیم تا حدودی به این اطمینان برسیم که طی سال‌های آتی جمعیت روستایی، شهری و سکونتگاه‌های غیررسمی در همین تعداد باقی‌مانده و رشد شتابان شهرنشینی نیز در این حد باقی خواهد ماند.

آخوندی با بیان این مطلب که به نظر می‌رسد هم‌اکنون رشد مهاجرت روستا به شهر تقریبا کنترل شده و به شدت کاهش پیدا کرده است گفت: درحال حاضر رشد جمعیتی بیش از ۱۰ استان در کشور نسبت به سال ۹۰ منفی و یا نزدیک به صفر گزارش شده است.

به گفته وی حتی رشد جمعیت در شهرهای تهران و کرج نیز بسیار محدود شده است.

وزیر راه وشهرسازی این اتفاق را فرصت و موقعیتی مناسب برای ستاد بازآفرینی قلمداد کرد و افزود: این آمار بیانگر رویارویی ما با وضعیت نسبتا با ثباتی است که اجازه برنامه‌ریزی نسبتا خوب و تمرکز بیشتری را به ما در این حوزه می‌دهد، هرچند که مهاجرت هیچ‌گاه به طور کامل متوقف نمی‌شود ولی نکته مهم آن است که هم‌اکنون آن شتاب اولیه خود را از دست داده مگر آنکه در منطقه و شهری اتفاقی خاص رخ دهد و افراد را به سمت خود جذب کند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود مسئله اصلی مورد توجه در حوزه بازآفرینی در کشور را کیفیت به جای کمیت اعلام کرد و گفت: آمار خانه‌های خالی نکته بسیار مهم دیگری است که توجه ما را در این گزارش به خود جلب می‌کند، نکته‌ای که تاکنون کمتر از ابعاد گوناگون اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و … به آن توجه شده است.

عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به وجود ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار خانه خالی در کشور بیان کرد: این رقم در سال ۹۰ برابر با یک میلیون و ۶۶۰ هزار خانه و در سال ۸۵ معادل ۶۳۰ هزار خانه گزارش شده است، این بدان معناست که ظرف ۱۰ سال گذشته نزدیک به ۲ میلیون خانه به آمار خانه‌های خالی کشور افزوده شده، رقمی که بسیار تکان‌دهنده و وحشتناک است.

آخوندی همچنین درخصوص وضعیت خانه‌های خالی در شهر تهران نیز اعلام کرد: شهر تهران که وضعیت بدتری نسبت به سایر شهرهای کشور در این حوزه دارد در سال ۸۵ دارای ۱۲۳ هزار خانه  خالی بوده که این رقم تا سال ۹۵ به ۴۹۰ هزار خانه افزایش پیدا کرده است.

وزیر راه و شهرسازی در این‌باره افزود: با وجود آن که انتظار می‌رود تقاضا در تهران بیش از سایر شهرها باشد ولی می‌بینیم که طی ۱۰ سال گذشته آمار خانه‌های خالی تا ۴ برابر در این شهر و همچنین در کل کشور افزایش پیدا کرده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59310