لزوم ایجاد پیش شرط های لازم برای استفاده از تولیدات داخلی

0
۴۴۹ بازدید

یک تحلیلگر مسایل اقتصادی گفت: باید تا جایی که ممکن است استفاده از تولیدات داخلی را جایگزین واردات کرد هرچند برای انجام این کار، تامین برخی از پیش شرط ها لازم است و این یعنی توانایی ما باید در بهره گیری از منابع بالا باشد زیرا یک اصل اساسی و اول است.

علی دینی ترکمانی در گفتگو با ایرنا، افزود: برای جایگزین سازی تولید داخلی باید ظرفیت جذب بالا باشد زیرا اگر این ظرفیت ضعیف باشد، طبیعی است که کارها به خوبی پیش نمی رود و در شرایط تحریم حتی آسیب هم خواهیم دید.

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی افزود: این اقدام که به نوعی جایگزین واردات به جای صادرات است در شرایط تحریم که درآمدهای ارزی کاهش پیدا می کند و دیگر نمی توان مانند سالهای گذشته از خارج کالا وارد کرد، معنا پیدا می کند.

وی ادامه داد: اما بحث دیگر اینکه به جای صادرات محصولات دانش بنیان و کالاهای وابسته به منابع طبیعی باید صدور محصولات متکی به دانش و مغز انسان را مورد توجه قرار داد اما این آرمان خوب فقط نباید در حد سخن باشد بلکه باید بتوانیم توانایی رقابت در عرصه جهانی را داشته باشیم و برای داشتن این توانایی، باید در داخل، کالاهایی را تولید کنیم که از نظر قیمت و کیفیت قابل رقابت با نوع خارجی باشد.

دینی ترکمانی افزود: توسعه شرکت های دانش بنیان یک اولویت و ضرورت جدی برای کشور است که باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد و سیاست هایی شفاف و متناسب با این اولویت بندی داشته باشیم.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: برای اینکه این اتفاق بیفتد، هم باید فرآیند انباشت سرمایه در کشور موجود باشد و هم پروژه های سرمایه گذاری ناتمام برابر استاندارد به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: نظام مدیریت بنگاهداری ما باید قوی و کارآمد باشد که نیست بنابراین وقتی پروژه ها بیش از اندازه زمان می برد، منابع تلف می شود، آنهایی که به بهره برداری می رسد، به جای دو یا سه سال ۲۰ سال طول می کشد و با این شرایط قادر نیستیم منحنی هزینه های تولیدات را در سطح پایین نگاه داریم.

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی افزود: از این رو وقتی کالای تولیدی مناسب نباشد، نمی توانیم رقابت کنیم و همه اینها به همان مساله ظرفیت و ارتقای ظرفیت جذب برمی گردد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13969