کد خبر: 4370
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳

لایحه افزایش سرمایه بانک‌ها در راه مجلس

لایحه افزایش سرمایه بانک‌ها در راه مجلس

گروه بازارپول : رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه براساس بسته خروج غیرتورمی از رکود،تورم نقطه به نقطه مبنای نرخ سود قرار می‌گیرد،گفت: با توجه به اینکه تورم نقطه به نقطه در ۱۴.۷ درصد است، شناورسازی نرخ‌ سود،‌ منجر به کاهش سود بانکی می‌شود

‎فرهاد نیلی رئیس پژوهشکده پولی در گفت‌وگویی با فارس به ابعاد مختلف بسته خروج غیرتورمی از رکود پرداخت‌ که چکیده این گفت‌وگو در ادامه آمده است‎.
‎وی با اشاره به مطرح شدن شناور سازی نرخ سود بانکی و ایجاد رقابت بین آنها در بسته خروج از رکود، گفت: تورمی که مبنای مقایسه نرخ سود و تورم است، تورم نقطه به نقطه است و نه تورم میانگین‎.
‎رئیس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: تورم نقطه به نقطه در آخرین آمارها ۱۴.۷ درصد بوده است و به همین دلیل اگر این شاخص مبنا قرار گیرد، باید نرخ سود بانکی کاهش یابد؛ بنابراین نرخ سود شناور الزاما به معنای افزایش نرخ سود تسهیلات و سپرده و به تبع آن افزایش هزینه تولید نیست بلکه می‌تواند هزینه تامین مالی را هم کاهش دهد‎.
‎نیلی همچنین به بحث افزایش سرمایه بانک‌ها اشاره کرد و گفت: در لایحه‌ای که به مجلس تقدیم می‌شود، حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک‌ها در نظر گرفته شده است‎.
‎به گفته وی منابع مختلفی برای تامین این ۱۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که یکی از آنها فروش سهام و دارایی‌های بانک‌ها و احتمالا منابع صندوق توسعه ملی خواهد بود‎.
‎رئیس پژوهشکده پولی با پاسخ به انتقادات مطرح شده درباره یکسان‌سازی نرخ ارز و مغایرت آن با خروج غیرتورمی از رکود، گفت: یکسان‌سازی نرخ از در سال ۹۳، در دستور کار بانک مرکزی نیست‎.
‎وی تاکید کرد: این طرح قطعا در زمانی انجام می‌شود که منابع ارزی کافی در اختیار بانک مرکزی باشد تا مجددا وضعیت ارز دو نرخی به وجود نیاید.