لاریجانی، مصباح یزدی رقابت از قم آغاز شد

0
۷۲۶ بازدید

لاریجانی، مصباح یزدی
رقابت از قم آغاز شد
پنجشنبه جلسه جبهه پایداری در قم برگزار شد. گروهی از سیاستمداران تندرو که سال‌هاست در صف اول سیاست ایران حضور دارند. تکلیفشان با روحانی مشخص است. مخالف دولت و مخالف مشی اعتدالی هستند اما تکلیفشان با خودشان مشخص نیست.
**جبهه پایداری کجاست؟
تشکیلات قوی و منسجم اما مخفی و نا منظمی دارند و اسم حزب زیاد به نام آنها الصاق نمی‌شود. گرچه چریک عرصه عمل هم نیستند و عموما سابقه مبارزاتی در انقلاب ۵۷ را ندارند. از گفتن حرف گزاف هم ترسی ندارند. لازم باشد ریاست جمهوری احمدی نژاد را به امام دوازدهم منتسب می‌کننند و برای تخریب برجام از فرزندان دو تابعیتی مسئولان دولتی می‌گویند.
اکثر احزاب سنتی اصولگرا رابطه قدرتمندی با مراجع تقلید دارند اما جبهه پایداری راه خود را به یک روحانی دیگر سپرده است. علامه مصباح یزدی، چراغ آنها برای سیاستورزی است.
در مسائل اقتصادی و سیاسی، بیشتر بی سر و سامان هستند. همین هفته که بعد از مدت ها جلسه شورای مرکزی برگزار کردند، به دیدار علامه رفتند تا به تعبیر یکی از اعضا از سرچشمه علم او بیاموزند. مصباح یزدی اما مسائل اقتصادی را اینگونه برای آنان تشریح کرد « ما باید ببینیم هدف حکومت چیست؟ آیا هدف ما در زندگی این است که اقتصاد بهتر داشته باشیم، پول بیشتر تولید کنیم و لذّت بیشتر برای مردم به‌وجود بیاوریم؟ یا اهداف بالاتر از اینها وجود دارد؟ کسی که زندگی دنیا را کالایی بیش نداند و آن را مقدمه قرب الی‌الله و مقامات بلندتری بداند رویکردش با کسی که هدف زندگی را حل مسائل مادی می‌داند کاملاً متفاوت است.
با این حال جوانان مذهبی زیادی دلبسته آنها هستند. از حوزه های علمیه و بسیج دانشجویی سراسر کشور نیروهایی وفادار تربیت کرده‌اند. دلبسته مسیر مصباح و سیر پایداری. اوج توانمندی آنها در قم است. سال ۹۶ که شورای مشهد و شیراز و اصفهان و تهران و تبریز و کرج با لیست امید خاتمی فتح شد، این قم بود که باز هم اصولگرایان آن یکه تاز میدان انتخابات بودند.
جبهه پایداری البته در قم تنها نیست. رئیس مجلس به تنهایی قسمتی از سهم قم را به خود اختصاص داده است. علی لاریجانی آنقدر قدرت و ثروت و طرفدار دارد که بدون حمایت جبهه پایداری هم در مجلس بماند و آنقدر سیاست دارد که در نهایت، جبهه پایداری، او را بهترین گزینه برای ریاست مجلس معرفی کند. لاریجانی در میانه میدانی ایستاده است که جبهه پایداری در منتها الیه راست آن قرار دارد و اعضای جبهه پایداری نمی توانند حضور لاریجانی و دل و قلوه دادن او با روحانی را برای هواداران خود توجیه کنند.
حالا یک سال و نیم تا انتخابات مجلس باقی مانده است. برای جبهه پایداری مسئله لاریجانی حل نشده است. آنها همراهی با لاریجانی را ملاک حق و باطل می دانند و حداقل در قم انتظار دارند که به این فصل بندی توجه شود. خطاب آنها فعلا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است که راطه خوبی با علی لاریجانی دارد. در بیانیه‌ای که همین امروز از طرف نیروهای انقلابی خطاب به جامعه مدرسین آمده است« یشان طی سالهای گذشته، به ویژه از سال فتنه، رفتارش نه تنها انقلابی نبوده، بلکه تلاش داشته و دارد تا خود را نماد فردی مرضی الاطراف احزاب و گروه های قدرت قرار دهد. در غالب موارد، مواضع و عملکرد ایشان به سمت جریانات چالشدار با نظام بوده است. چنانچه تا ابتداء دی ماه ۱۳۸۸، جزء ساکتین فتنه بوده اند. هیچگاه خودش را بعنوان سرباز انقلاب و نظام هزینه نکرده، بلکه سعی دارد رهبری را هزینه خود کند، آخرینش مقوله FATF است. ایشان، به بزرگترین تسهیل کننده ی سست ترین قرار دادها و عامل چالشی ترین رفتار ها در مجلس تبدیل شده است.»
مصباح یزدی ۸۴ ساله، که بزرگترین منتقد سیاست های توسعه سیاسی دولت خاتمی بود، این روزها و به خصوص بعد از شکست در انتخابات خبرگان، بیشتر از همیشه سکوت کرده است. با این وجود شکی نیست که سال ۹۸، رقابت مجلس قم، بین یاران لاریجانی و یاران مصباح یزدی، داغ ترین فصل انتخابات را رقم خواهد زد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=85320