کد خبر: 4687
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

لاریجانی: انرژی‌ها صرف سایش‌های سیاسی نشود

لاریجانی: انرژی‌ها صرف سایش‌های سیاسی نشود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط حساس منطقه ای و بین المللی ایران گفت: شرایط حکم می کند که آرامش سیاسی را شاهد باشیم، نباید وقت ها و انرژی ها صرف سایش های سیاسی شود.
به گزارش   مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه در همایش اقتصاد مقاومتی و فرصت های سرمایه گذاری شهریار گفت: فرهنگ باید اراده جامعه را به سمت تولید سوق دهد. توجه به ملاحظات سیاسی و شرایط منطقه ای و بین المللی حساس ایران، همچنین مذاکرات هسته ای حکم می کند که آرامش سیاسی و همگرایی را شاهد باشیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نباید وقت ها و انرژی ها صرف سایش های سیاسی شود، باید با هم افزایی به سمت هدفی که مقام معظم رهبری می فرمایند، حرکت کنیم.
لاریجانی با تاکید بر اینکه وضعیت اقتصادی کشور نیاز به جهش دارد، گفت: وضع دیوانی کشور ما مانند کشتی سنگین است و حجم نیروهای انسانی در بخش جاری بسیار زیاد است.
وی تاکید کرد: بخش دیوانی کشور باید کوچک و چابک باشد، متاسفانه در این سالها بخش دیوانی کشور نه تنها کوچک نشده بلکه سنگین تر هم شده و چابکی وجود ندارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نباید درآمدهای نفتی به بودجه جاری اختصاص یابد، گفت: می توان این درآمدها را به بخش خدمات اختصاص داد.
لاریجانی اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی باید شرایط رونق اقتصادی فراهم شده و کشور آباد شود، زمانی که رونق اقتصادی ایجاد شود طرح اقتصاد راه افتاده و می توان از مردم مالیات و عوارض دریافت کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تکیه اصلی اقتصاد مقاومتی را بر رونق اقتصادی به دست مردم خواند و گفت: باید در اقتصاد مقاومتی نگاه برون گرا و صادراتی داشته باشیم.
وی سیستم دیوانی فربه را از مشکلات اصلی سرمایه گذاری خواند و گفت:  سرمایه گذاری در بخش معادن و صنایع حدود ۲۰۰ روز طول می کشد؛ کسی که دنبال سرمایه گذاری در صنایع باشد باید کفش آهنی به پا کند.
لاریجانی با اشاره به چاره اندیشی برنامه پنجم توسعه برای این مشکل گفت: در برنامه پنجم توسعه سیاست پنجره واحددر نظر گرفته شده است که بر اساس آن وزارت صنعت باید در ظرف زمانی کوتاه مجوزهای لازم را برای سرمایه گذاری اخذ کند اما متاسفانه تا امروز این قانون اجرا نشده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی عزم دولت را در تسهیل فضای اقتصادی کشور خواند و گفت: دولت تلاش دارد تا شرایط اقتصادی را برای فعالیت صنعتگران، تولید کنندگان و دامداران فراهم کند اما به دلیل رکود باید سریع تر فعالیت کرد. بخش های بانکی نیز باید فعال تر حرکت کنند.
لاریجانی لایحه خروج از رکود را اقدام عملی دولت در این راستا خواند و گفت: در قانون بودجه سال ۹۳ نیز اختیاراتی به دولت در راستای خروج از رکود و همچنین مشکلات اقتصادی داده شده است.
وی خطاب به دولت تاکید کرد: باید به اندازه ای که بودجه داریم پروژه های عمرانی را کلنگ بزنیم اما سعی کنیم به سرعت به نتیجه برسانیم. در قانون بودجه نیز این امکان فراهم شده که دولت بتواند پروژه های عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کند.
لاریجانی گفت: در کشور ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه تمام وجود دارد اما منابع عمومی دولت برای اجرای این پروژه ها کمتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان است، بنابراین اجرای این پروژه ها ۴۰ تا ۵۰ سال به طول می انجامد.
وی با تاکید بر اینکه فرهنگ کشور نیز باید زمینه ساز توسعه کشور باشد، گفت: باید فرهنگ کار و تلاش در کشور شکل گرفته و آموزش و پرورش در این زمینه فعالیت کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مشاجرات سیاسی گفت: ۷۰ تا ۸۰ درصد روزنامه‌های ما به مشاجرات و دعواهای سیاسی می پردازند در صورتی که اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی رخ دهد باید اراده ها به سمت آبادانی معطوف شود.
وی گفت: آموزش و پرورش هم باید این فکر را از کودکی در ذهن کودکان قرار دهند که کار و تولید ارزش است، فرهنگ باید اراده جامعه را به سمت تولید سوق دهد.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنرانی خود برگزاری جلسات مشترک میان فعالان اقتصادی شهرستانها و مسئولان اجرایی را امری مبارک خواند و اظهار داشت: تبادل نظر برای آبادانی منطقه کاری ارزشمند است زیرا توسعه امری قالبی است و دستوری نیست و باید بر اساس مقتضیات منطقه شکل گیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در قانون برنامه پنجم نیز تالار گفتگو میان بخش خصوصی و دولت پیش بینی شده که متاسفانه در یک زمان مورد توجه قرار نگرفت.
وی تاکید کرد: مشکلات با حرف زدن حل نمی شود.
به گزارش مهر، لاریجانی پیش از این سخنرانی از جانبازان و آزادگان دفاع مقدس که در جنگ تحمیلی دچار موج گرفتگی شدند در بیمارستان میلاد شهریار عیادت کرد.
 در این عیادت فرماندار شهریار، استاندارتهران، نماینده مردم شهریار در مجلس ، امام جمعه شهریار و فرمانده نیروی انتظامی ، رئیس مجلس شورای اسلامی را همراهی کردند.
 در بیمارستان روانپزشکی شهریار ۶۵ جانباز و دو آزاده دفاع مقدس بستری هستند.
دولت یازدهم برای اولین بار نگرانی غربی‌ها را واقعی فرض کرد
زیباکلام ابراز عقیده کرد : برای اولین بار دولت یازدهم فرض را بر این گذاشت که غربی ها واقعا از گسترش فعالیت های هسته‌ای‌ ما نگران هستند و ظریف و معاونانش با این نیت به مذاکرات نرفتند که ترس غربی ها بهانه است .
به گزارش خبرنگار مهر، صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در همایش واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته‌ای در دولت یازدهم که امروز در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه در حال برگزاری است، در خصوص ابعاد سیاسی توافقنامه ژنو و سیاست هسته‌ای این دولت گفت: جدی‌ترین تحولی که  دولت روحانی در سیاست خارجی داشته، این است که سیاست قبلی که در ۸ سال گذشته اعمال شده بود، کنار گذاشت.
وی با بیان اینکه سیاست اصولگرایان مساله هسته ای را به معضل تبدیل کرده بود، ادامه داد: اصولگرایان با استفاده ابزاری از مساله هسته ای آن را به عنوان رویارویی با غرب و آمریکا قرار داده بودند.
به گفته زیباکلام عمر دولت اصلاحات در مساله هسته ای قد نداد که به تدبیری بیانجامد و عملا مشکلات ما در مساله هسته ای از اواخر دولت خاتمی شروع شد.
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود: دولت احمدی‌نژاد با این رویکرد آمد که نگاه جدیدی در عرصه سیاست خارجی داشته باشد، اما از مساله هسته ای به عنوان یک ابزار استفاده کرد.
این فعال سیاسی گفت: احمدی‌نژاد دولت های قبلی را خائن می دانست و علت مخالفت آمریکایی ها و غربی ها را در این می دانست که آنها نمی خواهند ما پیشرفت علمی داشته باشیم و غرب مخالف توسعه اقتصادی ما است.
وی با طرح این سوال که علت مخالفت غربی ها با مساله هسته ای ما چیست؟ گفت: هر کشوری که بتواند اورانیوم را ۳ درصد غنی سازی کند، تا ۹۰ درصد نیز می تواند پیش رود و این برای غربی ها نگران‌کننده است.
زیباکلام تحلیل خود را بار دیگر تکرار کرد که پاسخ ما به نگرانی غربی ها همیشه این بوده است که ما قصد تولید سلاح هسته ای نداریم، اما آیا آمریکایی ها باید به این گفته ما که اسلام تولید هرگونه سلاح هسته ای را منع می کند، راضی می شوند؟ آن هم در حالی که جمهوری اسلامی ایران رسما اعلام کرده است باید اسرائیل نابود شود.
این استاد علوم سیاسی ادامه داد: در واقع مشکل اساسی از اینجا شروع شد که فعالیت هسته ای ما در سیاست خارجی در خصوص اسرائیل باعث نگرانی غربی ها شد، اما پاسخ اصولگرایان به ترس غربی ها این بود که ایران هیچوقت به دنبال سلاح هسته ای نیست.
این فعال سیاسی اصلاح طلب ابراز عقیده کرد برای اولین بار دولت یازدهم فرض را بر این گذاشت که غربی ها واقعا از گسترش فعالیت های هسته‌ای‌ ما نگران هستند، گفت: ظریف و معاونانش با این نیت به مذاکرات نرفتند که ترس غربی ها بهانه است، بلکه تیم مذاکره‌کننده جدید اعلام کردند ما چه کنیم که نگرانی شما از بین برود.
این فعال سیاسی ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده جدید از این نقطه شروع کرد که غربی ها نسبت به ایرانی‌ها بی اعتمادند و در مقابل نیز غربی ها اعلام کردند که در اصول با فعالیت های هسته ای ما مخالفتی ندارند.
وی گفت: برنامه هسته ای می تواند ادامه پیدا کند مشروط به اینکه غربی ها اعتماد لازم را بدست آورند، این فرمول گفتنش آسان اما زمانبر است، به همین علت مذاکرات طول می کشد.
زیباکلام گفت: من مطمئنم به یک نقطه می رسیم که دو طرف در تعداد سانتریفیوژها به اشتراک می‌رسند و مذاکرات موفقیت‌آمیز خواهد بود.
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه معتقدم فعالیت های هسته ای ما هیچگونه دستاورد اقتصادی نداشته است، گفت: معتقدم اگر تحریم ها ادامه پیدا کند همچنان مشکلات ما نیز ادامه خواهد داشت، اما من به روند مذاکرات بسیار خوشبینم.