کرونا رسوا می‌کند؛ بی‌اخلاقی ونابرابری در سیاست قدرت‌های جهانی

0
۴۱۵ بازدید

«من بسیار نگران هستم… نوعی نابرابری که در دسترسی به واکسن می‌بینیم واقعاً قابل قبول نیست، شما نمی‌توانید شرایطی داشته باشید که در آن ۱۰ کشور ۷۰ درصد از دوزهای واکسن را در جهان در اختیار داشته باشند و کشورهایی باشند که حتی یک دوز نگرفته باشند».

برای اولین بار رویترز گزارش داد: «نتایج گزارش کمپین‌های مقابله با فقر نشان می دهد درحالی که کشورهای فقیر برای دسترسی به واکسن کرونا دست وپا می زنند، کشورهای ثروتمند یک میلیارد دوز واکسن کرونا بیشتر از نیاز خود انبار و ذخیره کرده‌اند».

این امرنشان‌دهنده شکاف بزرگی است که بار دیگر در حوزه اخلاق و سیاست در جهان بروز کرده است. بسیاری معتقد هستند خسران این بی اخلاقی در رویکرد سیاسی قدرت‌های جهانی کمتر از فرو ریختن بمب اتم در جنگ جهانی نخواهد بود. بی‌اخلاقی سیاسی در جنگ کرونا تا جایی پیش رفت که اسرائیل به جمهوری چک پیشنهاد داد اگر سفارت خود را در بیت‌المقدس باز کند واکسن هدیه می گیرد وبعد از آن یورونیوز نوشت اسرائیل یک روز پس از تصمیم جمهوری چک به گشایش نمایندگی دیپلماتیک این کشور در بیت‌المقدس (اورشلیم/قدس) ۵ هزار دوز واکسن کرونای مدرنا؛ به پراگ هدیه داده است.

رسوایی بی اخلاقی در سیاست در همین جا تمام نمی شود و به‌نظر می‌رسد تا پایان جنگ کرونا با جوامع، اتفاق‌های بیشتری از این دست را شاهد خواهیم بود و کشورهای فقیر جهان در ته صف واکسن کرونا معطل خواهند شد و قربانی خواهند داد.

 رئیس سازمان تجارت جهانی از شرکتهای دارویی تولیدکننده واکسن کرونا خواسته یا برای همه افراد جهان به اندازه کافی واکسن تولید کنند و یا فناوری تولید را در اختیار کشورهای فقیر بگذارند وکشورهای فقیر را در ته صف واکسن کرونا معطل نگه ندارند. او می گوید: «من بسیار نگران هستم… نوعی نابرابری که در دسترسی به واکسن می‌بینیم واقعاً قابل قبول نیست، شما نمی‌توانید شرایطی داشته باشید که در آن ۱۰ کشور ۷۰ درصد از دوزهای واکسن را در جهان در اختیار داشته باشند و کشورهایی باشند که حتی یک دوز نگرفته باشند».

نسبت اخلاق با سیاست، مسئله‌ای جدید و یا چالش امروز و دیروز نیست. برخی آن را محصول آرای ماکیاولی می‌دانند و برخی آن را نوعی بدفهمی و یا سوءاستفاده از آراء وی توصیف می کنند. اینکه آیا ماکیاولی در آرا خود سیاست را از قید اخلاق رها کرد و یا اینکه کلا این روایت نگاهی تقلیل گرایانه به آراء او است محل بحث ما در این یادداشت نیست؛ از زمان این فیلسوف سیاسی تاکنون بیش از ۵۰۰ سال می گذرد. دولت‎های رفاه که در جوامع لیبرالیسم، سوسیالیسم و محافظه‌کاری عامل برابری اجتماعی، حقوق اجتماعی بالا و مزایای فراگیر و همگانی برای بشریت بوده اند و حتی واکسن کرونا نیز با تلاش دانشمندان آنها تهیه و تولید شده است، چرا در جنگ با کرونا روی دیگر چهره خود را نشان داده اند؟ آنتونی گیدنز در کتاب خود بنام ساختار جوامع پیشرفته می‌نویسد: «جوامع سرمایه‌داری و نیز جوامع مبتنی بر سوسیالیسم دولتی با همه موفقیت هایی که داشته اند همچنان به بهره‌کشی خود از بخش های ضعیف تر جامعه ادامه می دهند.» امروزجنگ با کرونا و نابرابری‌های پیش آمده نمونه‌ای روشن از این سخن گیدنز است. کشور ایران اگر چه بنا به ذخایر و منابعِ در اختیار، گفته می شود کشور ضعیف و فقیری نیست اما امروز براساس آمارها رکوردار جهانی فوتی‌های کرونایی است و در رتبه پنجم قرار دارد. ما چون نتوانسته‌ایم با جهان ارتباط موثری داشته باشیم در این جا مورد همان بهره کشی ونابرابری قدرت‌های بزرگی قرار گرفته‌ایم که گیدنز به آنها اشاره داشته است.

به عنوان مثال سخنگوی دولت به تازگی گفته است: «آمریکا از یک شرکت سازنده واکسن کرونا تعهد گرفته مواد اولیه به ایران ندهد.» اگر چه ربیعی استناد روشنی برای این سخن خود ارائه نداد اما در جنگ واکسیناسیون کرونا در جوامع؛ تلاش‌های انسان‌ستیزانه‌ای از سوی قدرت‌های جهانی در حال انجام است که مانع از دستیابی بموقع دیگر کشورها به واکسن شده است و عدم دسترسی میلیاردها نفر به دوز نخست واکسن کرونا درحالی‌که تمام شهروندان برخی کشورها واکسینه شده‌اند، یک شکست برای سیاست جهانی است.

کشور ایران از درون نیز دچار ناهمگونی سیاسی زیادی است و این موضوع نیز عامل دیگری برای عقب ماندن از دریافت واکسن کرونا شده است. برخی اعتقاد دارند سلامتی مردم توسط مخالفان این دولت به گروگان گرفته شده است و برخی جریان‌های سیاسی اجازه نمی‌دهند واردات واکسن به کشور مسیر عادی خود را طی کند. این افراد می‌خواهند تا جابجایی قدرت؛ سلامت و حتی معیشت مردم درهمین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند. وزیر امورخارجه پیش ازاین گفته بود: «بعضی دوستان می روند و به امریکا «گرا» می‌دهند که با ما بهتر می‌توانید کارکنید. من کسی را متهم نمی‌کنم، ولی می‌دانم و خبرش را به من می دهند که گفته‌اند اینها در قدرت نمی‌مانند و قدرت اینها چند روزه است.»

اکنون در تازه‌ترین تحقیقات علمی گروهی از دانشمندان دانشگاه امپریال کالج لندن، نتیجه گیری شده است «بدون انجام اقدامات پرهزینه برای جلوگیری از شیوع کرونا، سیستم‌های درمانی همه کشورهای جهان همچنان تحت فشارهای مضاعف قرار خواهند گرفت و اگر دولت‌ها در مقابله با کرونا دست روی دست بگذارند، به احتمال قوی اپیدمی کووید۱۹ نزدیک به ۷ میلیارد نفر را آلوده می‌کند و ۴۰ میلیون نفر دیگر را به کام مرگ می‌کشاند». بدون شک جمعیت قابل توجهی از این مردن‌ها سهم کشورهای توسعه‌نیافته و فقیر است و گرنه آن‌طور که رویترز گزارش داده است کشوری مانند اسرائیل درحالی که بالاترین نسبت تزریق واکسن در جهان را دارد و تاکنون۸۱ درصد از جمعیت حدود ۹میلیون نفری اسرائیل حداقل یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند؛ به‌تازگی قرارداد خرید میلیون‌ها دوز واکسن کرونا با فایزر را دوباره امضاء کرده است.

 جامعه جهانی در سیاست تولید و توزیع واکسن، وارث یک بی‌اخلاقی و نابرابری تازه‌ای شده و بسیاری از جوامع را به دام انداخته است. اگر سیستم در ایران می‌خواهد بیشتر در دام این مرگ و میرها گرفتار نشود، باید سیاست روشنی برای تهیه، تولید و واکسینه کردن جامعه داشته باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=138612

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here