کد خبر: 82715
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷

قیمت نفت در چالش برجام و اوپک

قیمت نفت در چالش برجام و اوپک

گزارش جهان اقتصاد در خصوص تاثیر خروج آمریکا از برجام و بر بازار جهانی نفت

با خروج آمریکا از توافق برجام و همچنین کاهش میزان تولید نفت ونزوئلا قیمت های نفت رشد چشمگیری را تجربه کرده است، این افزایش قیمت نفت که به اعتقاد برخی کارشناسان متاثر از عوامل روانی ذکر شده است، می تواند بر میزان تولید نفت هم پیمانان اوپک نیز تاثیرگذار باشد، در این میان میزان صادرات ایران به دلیل مسائل سیاسی ناشی از برجام نیز زیرذره بین برخی کشورها از جمله عربستان قرار گرفته است تا جای خالی نفت ایران را در بازارهای جهانی پر کند.

درهمین خصوص محمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران درسازمان اوپک با اشاره به خروج آمریکا از برجام و تاثیر آن بر ادامه توافق اوپک به خبرنگار جهان اقتصاد گفت: ادامه توافق اوپک بستگی به اعضای آن دارد که در اجلاس پیشرو چه تصمیمی اتخاذ کنند، معمولا هم تصمیمات وزرا با اجماع است، یا می توانند همین روال را ادامه دهند یا ممکن است به میزان سقف تولید اضافه شود، اگر صادرات ایران کاهش پیدا کند، اعضای اوپک در صدد جبران هستند.

نماینده سابق ایران درسازمان اوپک در ادامه افزود: این موضوع در قالب تصمیم رسمی نبوده که مطمئنا ایران با این قضیه موافقت نخواهد کرد، البته بعید است کشورها به این سرعت واکنشی نشان دهند، چون تا ۶ماه آینده مشخص خواهد شد و تا آن زمان هم اتفاق خاصی نخواهد افتاد، ممکن است زمینه سازی برای این مسئله داشته باشند اما بعید میدانم در اجلاس تصمیم بگیرند.

خطیبی اظهار داشت: اما به هرحال آنچه که به اوپک مربوط می شود، سعی می کند اگر کمبودی به وجودآید کمبود را جبران کند و مشخص است اگر کمبودی نباشد و ایران همچنان به صادرات نفت خود ادامه دهد نیازی به اضافه تولید نیز نخواهد بود.

وی عنوان داشت: در این میان ممکن است برخی شرکت ها تحت فشارآمریکا میزان خرید نفت خود را کاهش دهند، در حالیکه ممکن است این اتفاق محقق نشده و دولت ها طبق  ادعای خود از شرکت ها ی متبوعه در قبال تحریم ها حمایت کرده، مگر اینکه تحت تاثیر قرار گرفته و منافع خاصی در آمریکا داشته باشند.

نماینده سابق ایران درسازمان اوپک تاکید کرد: صعود قیمت نفت ناشی ازعوامل روانی همانند؛ خروج آمریکا از توافق نفتی اوپک و نیز میزان تولید ونزوئلا است که بر قیمت نفت و رشد قیمت های نفت در بازار جهانی موثر بوده است در حالی که با رفع این عوامل روانی قیمت ها به ثبات نسبی خواهد رسید و قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

خطیبی افزود: توافق اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸میلادی ادامه خواهد داشت و در این اجلاس می توانند تصمیم خود رامبنی بر کاهش تولید تعدیل کنند، بنابراین در این اجلاس مسائلی همچون عرضه و تقاضا سنجیده می شود و در نهایت اگر تصمیمی مبنی بر ادامه این روند داشته باشند، ایران هم ادامه همین روند فعلی را در بازار پیش خواهد گرفت، در حالیکه اگر تصمیم برای افزایش تولید اتخاذ شود قطعا قیمت ها با همین نرخ نخواهد بود چرا که هرگونه افزایش تولیدی بر قیمت ها تاثیر منفی خواهد داشت.

وی با اشاره به میزان صادرات ایران گفت: سطح صادرات نفت خام و میعانات ایران حدود ۶/۲تا۷/۲ بوده در صورتی که برخی مشتریان نفتی تحت تاثیر فشارهای آمریکا قراربگیرند طبیعتا میزان خرید خود را کاهش می دهند.

نماینده سابق ایران درسازمان اوپک زمان کاهش یا کنار گذاشتن ایران از سوی مشتریان نفتی خود را ۶ماه آینده دانست و افزود: شرکت ها تا ۶ماه فرصت دارند حجم معاملالت خود را کاهش دهند و بعید است در این مدت اتفاق خاصی رخ دهد، برخی شرکت ها ممکن است بعد از این زمان واکنشی نشان دهند.

خطیبی تصریح کرد: اما با اعلام حمایت دولت های اروپایی ازشرکت های نفتی متبوعه خود باید منتظر ماند تا چه میزان می توانند مانع از ضرر و زیان شرکت های اروپایی شوند که این حمایت ها می تواند موجب کاهش نگرانی شرکت های اروپایی شود و بی شک می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد.