کد خبر: 130953
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹

قیمت نفت در هفته های اخیر در بازه محدودی قرار گرفته است

قیمت نفت در هفته های اخیر در بازه محدودی قرار گرفته است

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با افزایش  36 صدم درصدی ،۲۰سنت افزایش داشت و به قیمت۵۶ دلارو۸سنت رسید

همچنین قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین معاملات با کاهش ۸۹ صدم درصدی وبا ۴۵سنت کاهش به ۵۴ دلارو ۶۹سنت تثبیت شد.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش۵۴ صدم درصدی وبا ۲۸سنت کاهش به ۵۱دلارو۳۰سنت رسید.

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر آماری که کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا و چین را نشان داد، افزایش یافت.

به گفته واندا هاری، تحلیلگر بازار نفت در شرکت واندا اینسایت، وست تگزاس اینترمدیت پس از کاهش بیش از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا که از سوی موسسه امریکن پترولیوم گزارش شد، اندکی بالا رفت.

موسسه امریکن پترولیوم گزارش کرد ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۲ ژانویه ۵.۳ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز رشد این ذخایر به میزان ۴۳۰ هزار بشکه را پیش بینی کرده بودند.

اما گزارش این موسسه نشان داد ذخایر بنزین ۳.۱ میلیون بشکه رشد کرده است که بیش از حد انتظار بود. همچنین ذخایر سوختهایی نظیر دیزل و نفت کوره ۱.۴ میلیون بشکه رشد کرد در حالی که تحیلگران کاهش ذخایر به میزان ۳۶۱ هزار بشکه را پیش بینی کرده بودند. تولید پالایشگاهی هم ۷۶ هزار بشکه در روز کاهش داشت.

به گفته تحلیلگران، پس از این که قیمتهای نفت در ابتدای سال به اوج ۱۱ ماه اخیر صعود کردند به نظر می رسد نیروی صعودی بازار ته کشیده و قیمتها در هفته های اخیر در بازه محدودی قرار گرفته اند.

تحلیلگران موسسه ING Economics در یادداشتی عنوان کردند فعالان بازار فعلا در وضعیت انتظار و مشاهده بسر می برند و می خواهند ببینند وضعیت قرنطینه ها در هفته های آینده به چه صورت پیش می رود و کشورها در توزیع واکسن کووید ۱۹ چه میزان موفقیتی خواهند داشت.